Cumartesi , Ağustos 8 2020
Bakan Selçuk Açıkladı! Emeklilere Bayram İkramiyesi Açıklama Geldi!

Bakan Selçuk Açıkladı! Emeklilere Bayram İkramiyesi Açıklama Geldi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Kurban Bayramı evvel emeklilerimize 11 milyar lira bayram ikramiyesi ödedik.” açıklamasında bulundu. Bakan Selçuk, genel sağlık sigortası ile emekli yurttaşların kaliteli ve sürdürülebilir sağlık hizmetine erişmesini sağladıklarını bildirdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, emekli vatandaşlara yayılan hizmetlere dair açıklamalarda bulundu. Sosyal Emniyet Kurumu’nca (SGK) emeklilik müracaatlarının elektronik ortamda alındığını ve kısa sürede sonuçlandırıldığını altını çizen Zehra Zümrüt Selçuk, “2002 senesinde emeklilik işlemleri amacıyla 11 ayrı belge istenirken, 2020 senesinde yalnızca elektronik müracaat ile işlemleri tamamlıyoruz.

2002 senesinde emekli aylığı bağlama zamanı 3 ayı geçmekte iken bugün emekli aylığı bağlama işlemlerini ortalama 13 gün içersinde sonuçlandırıyoruz. Emekliler ile hak sahipleri, bağlanan ilk aylıklarına dair birikmiş ödemelerini almak amacıyla nerdeyse iki ay beklemek mecburiyetinde iken geçmişe dönük hesaplanan birikmiş ödemelerini beklemeden aylıklarının ödenmesini talep ettikleri bankalara gönderiyoruz” dedi.

Bakan Selçuk Açıkladı! Emeklilere Bayram İkramiyesi Açıklama Geldi!

E- Devlet vasıtasıyla emekli vatandaşlarımıza tercih ettikleri bankadan aylık alma olanağı sağlandığını kaydeden Selçuk, ilaveten aylığını PTT vasıtasıyla alan emeklilerimizin talep etmeleri durumunda ödemelerinin evlerinde yapıldığını hatırlattı.

Selçuk, emeklilere uygulanan promosyon ödemelerinin banka doğrulusunda hesaplara yatırıldığını ifade ederek, “2020-2022 yılları amacıyla bankalarla emekli vatandaşlarımızın promosyonu ile ilgili anlaşmaya vardık. Bu kapsamda aylığı 1.500 TL olan emeklilerimiz 500 TL, 1.500-2.500 TL arasındakiler 625 TL ve 2.500 TL üzerindeki emekli aylığı tespit edilenlar da 750 TL promosyon alma imkânına kavuştu” diye konuştu.

“EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 1.500 LİRA”
Bakan Selçuk, Nisan 2020 ödeme döneminden itibaren emekli, malul ve ölüm aylıkları amacıyla dosya bazında uygulanan ödemelerde alt sınırın 1.500 TL’ye yükseltildiğini hatırlattı. Bakan Selçuk ilaveten, Ramazan ve Kurban Bayramı evvel emeklilerimize 1.000 TL bayram ikramiyesi ödendiğini belirterek, “12.4 milyon emeklimize 6. kez 1.000’er TL bayram ikramiyelerini ödedik. Bu kapsamda ödediğimiz bayram ikramiyesi tutarı 64.2 milyar liraya ulaştı.” dedi.

Bakan Selçuk Açıkladı! Emeklilere Bayram İkramiyesi Açıklama Geldi!

Emeklilere uygulanan ödemelerin gayri safi yurtiçi hasılaya seviyesi 2002 senesinde %4,6 iken, bu seviyesin 2019 senesinde %7’ye yükseldiğini ifade eden Bakan Selçuk “2002 Aralık ve 2020 Temmuz döneminde, en düşük işçi emekli aylıklarına %72; Bağ-Kur emekli aylıklarına %168; memur emekli aylıklarına %46 reel artış yapılmıştır.” dedi.

“Emeklilik ardından ticari faaliyette tespit edilen emeklilerimizin aylığından yüzde 15 olarak kesilen sosyal emniyet destek primi kesintisini kaldırdık.” diyen Zehra Zümrüt Selçuk, böylelikle emeklilerin emeklilik döneminde girişimcilik yapmasının önünü açtıklarını kaydetti.

Genel sağlık sigortası ile emekli yurttaşların kaliteli ve sürdürülebilir sağlık hizmetine erişmesini sağladıklarını ifade eden Bakan Selçuk, çalışanlarda yüzde 20 olarak uygulanan ilaç katkı payı seviyesinın emekli vatandaşlarımızda yüzde 10 olarak alındığını belirtti. Bakan Selçuk ilaveten emekli aylıklarının miktarı, ödeme yeri, tarihi, ilaç ve muayene ücreti dahil bütün bulguların e-devlet üzerinden görüntülenebildiğini kaydetti.

“Emeklilerimizin 7 gün 24 saat hizmetindeyiz” diyen Selçuk ilaveten ALO 170 hattı ve sosyal medya hesapları üzerinden her türlü soru ve talepleriyle ilgilenildiğini söyledi.

Bakan Selçuk, “Emek de emeklimiz de baş tacımız. Ülkemizin kalkınmasında alın teri döken bütün emeklilerimizin yanındayız. Emeklilerimizin aileleri ve sevdikleriyle eş güdümlü mutlu ve sağlıklı bir hayat geçirmelerini diliyorum. Bayramlarını kutlama ediyorum.” dedi.

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

1000TL-sosyal-yardim-parasi-ve-yeni-destek-kampanyasi-icin-cumhurbaskani-erdogan-aciklama-yapti

1000 TL sosyal yardım parası ve yeni destek kampanyası için Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı

1000 TL sosyal yardım ödenekleri ve yeni gelecek olan yardım kampanyası için açıklamalarda bulunan Erdoğan, …

taseron-isci-maaslarina-zam-geldi-zam-orani-yuzde-kac

Taşeron işçi maaşlarına zam geldi! Zam oranı yüzde kaç

Çalışma bakanlığı tarafından yürütülen taşeron işçilere zam çalışması hakkında detaylı çalışmalar devam ediyor. Mali ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir