Cumartesi , Eylül 19 2020
Bu Numara Ararsa Sakın Telefonu Açmayın

Bu Numara Ararsa Sakın Telefonu Açmayın

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal yaptığı açıklamada, vatandaşları yıllardır SMS yolu ile dolandıran kötü niyetli bireylerin bu tekniği son senelerde WhatsApp üzerinden de denemeye başladığını söyledi.

CEVAP VERİRSENİZ FATURANIZA 50 TL YANSIYOR

Son dönemde yükselen eski dolandırıcılıkların yanı sıra yeni yöntemlerin de başladığını dile getiren Koçal, “Bize buzamanlarda sıkça gelen şikayetlere göre, telefonlara SMS üzerinden WhatSapp’ın güncellenmesi gerektiği, güncellenmez ise bütün belgelerin silineceği mesajı ile link gönderiyorlar.

Vatandaşlar numarasını yazıp devam ettiğinde ‘evet’ ya da ‘hayır” onayı çıkıyor. Mesaj evet ya da hayır şeklinde de cevaplanırsa faturanıza 50 TL yansıtılıyor ya da bakiyenizden düşülüyor” dedi.

Koçal, bir şirketten müzik indirilmesi amacıyla gönderilen mesaja karşılık “hayır” yanıtı da yazılsa faturaya haftalık 16 lira ücret yansıtıldığını kaydederek, fark edinceye kadar üç ay, iptal ettirinceye kadar 5 ay geçtiğini aktardı.

Bu Numara Ararsa Sakın Telefonu Açmayın

İCRA TAKİBİ MESAJLARINA İTİBAR EDİLMEMELİ

Tüketicilerin bilhassa dava, mahkeme gibi kelimelerle korkutulmaya çalışıldığını altını çizen Koçal, “Borcunuzdan ötürü hakkınızda açılmış icra takibi devam etmektedir.

Anlaşmak amacıyla irtibata geçmeniz halinda doğrultuımızla uyuşma olanağı sağlanacaktır. Aksi durumda haciz prosedürü başlayacaktır. İrtibat amacıyla lütfen 08982139494 numarasını arayınız” şeklinde atılan SMS’lere kulak asılmaması davetinde bulundu.

Koçal, “Bu numara Katma Değerli Elektronik Haberleşme hizmet numarasıdır. Vatandaşlarımız, acaba bir yere borcum mu kaldı diye endişeye düşerek bu numarayı aradıklarında karşı doğrultu hususşmayı uzatıyor. Vatandaşın faturasına görüştüğü süreye bağlı 250 liradan başlayıp 2 bin liraya kadar ücret yansıtılıyor. Tüketiciler bu tür mesajları öneme almasın. Her tüketici, ile ilgili icra takibi olup olmadığını e-Devlet üzerinden rahatça öğrenebilir” ifadelerini kullandı

“HER GEÇEN GÜN YENİ YÖNTEMLER ÇIKIYOR”

Aziz Koçal, dolandırıcıların, son dönemde devlet doğrultusundan verilen ve kamuoyunda sıkça gündeme gelen hibe ve takviyeleri husus ederek menfaat sağlamaya çalıştığını kaydederek, “Mesela, ‘Geri ödemesiz 15 bin TL devlet desteğinin detayları amacıyla derhal tıklayın’ şeklinde mesajla eş güdümlü link gönderiyorlar. Bu link tıklandığında cep telefon faturalarına 50 TL yansıtılıyor.” şeklinde hususştu.

Koçal, bunun dışında bakanlıkların, KOSGEB’in ve başka devlet kurumlarının verilen 300 koyun, çeyiz hesabı, devlet destekli husust kredisi, mazot desteği gibi teşvikler üzerinden de dolandırıcılık yapılmaya çalışıldığı belirterek, bu SMS’lerle eş güdümlü gönderilen linklere tıklanıldığında faturaya direkt 50 lira yansıtıldığını bildirdi.

Bu örneklerin artırılabileceğini dile getiren Koçal, “Bu örneklerden görüleceği üzere cep telefonları ve WhatsApp üzerinden gönderilen mesajlarla tüketiciler dolandırılmakta, her geride bıraktığımız gün yeni dolandırıcılık yöntemleri meydana çıkmakta.” ifadesini kullandı

MAĞDURİYET YAŞANMAMASI İÇİN NELER YAPILMALI?

Koçal, GSM şirketlerinin bu hususta daha dikkatli davranması lüzumluliğini kaydederek, tüketicileri rahatsız eden, dolandıran bu mesajlardan kurtulmak amacıyla gelen mesajların altında B ile başlayan numaranın (B186 gibi) birtakım telefonlarda tespit edilen mesaj engelle seksiyonuna yazılarak engellenebileceğini aktardı.

Hem de Bilgi Teknolojileri ve Etkileşim Kurumu’nun sikayet.btk.gov.tr adresine gene mesajın altında tespit edilen numara ile şikayet etmenin olası olduğunu kaydeden Koçal, şu ifadeleri kullandı: “Mesajlarda gelen numaraları arayarak, faturaları ücret yansımış tüketicilerimiz, hali izah eden bir dilekçe ekine fatura örneği de koyarak, yerleşim bölgelerinde tespit edilen kaymakamlık bünyesindeki tüketici hakem heyetlerine başvuru etmeleri gerekmektedir.

GSM şirketleri, abonelerinin şahsi verilerini muhafaza etmek ve etkileşim güvenliklerini de sağlamakla yükümlüdür.

Dolayısıyla tüketicileri yeterli şekilde bilgilendirmeden mesafeli sözleşme ilkelerine aykırı hizmet veren, telefon ekranına bir dokunuşla abonelik hizmetini başlatmış gibi gösteren, gerçekte vatandaşa rastgele bir hizmet vermeyen bu tür fazlası vatan dışı menşeli firmaların tahsilatlarına aracılık etmek GSM şirketlerinin abonesinin güvenliğini sağlama yükümlülüğüne aykırılık teşkil etmektedir.”

Koçal, tüketici hakem heyetlerinin verilen fazlası kararda GSM operatörlerinin tahsilatına aracılık ettiği bu firmaların vatandaşlara lüzumlu evrakları ulaştırıp ulaştırmadıklarını ve onları mağdur edip etmediklerini araştırdığını belirterek, bu ücretlerin iadesine karar verilenni sözlerine ekledi.

SMS’LERİ DİREKT OLARAK SİLİN” Tüketiciler Derneği (TÜDER)

Genel Başkanı Levent Küçük, dolandırıcılık yöntemlerinde sınır tarif edmeyen kötü niyetli bireylerin, cep telefonlarına gönderdikleri tuzak SMS’ler ile tüketicileri yüksek tutarlı telefon faturası ödemeye mahkum ettiğini kaydetti. Son zamanlarda derneğe uygulanan şikayetlerde, cep telefonlarına gönderilen mesajları açan tüketicilerin, detaylı sitelere yönlendirildiği, otomatik abonelikler yapıldığı, sonradan yüksek tutarlı telefon faturaları ile karşılaşıldığını izah eden Küçük, tüketicilerin bilgisizliğinin ya da merakının yüksek fatura ödemeyle sonuçlandığını aktardı.

Küçük, istenmeyen SMS’lerin gönderilmemesi husussu ile ilgili meşru planlama olmasına rağmen, kötü niyetli şahıslar tüketicileri istismar etmeye devam ettiğini kaydederek, şunları söyledi: “Otomatik abonelikler husussu ile ilgili, GSM operatörleri üzerinden prosedür gerçekleşmektedir.

Otomatik abonelikler husussu ile ilgili, GSM operatörleri aboneleri koruyucu önlemler almalı, tüketicilerin istismar edilmesinin önüne geçilmelidir. Tüketiciler kendilerine gönderilen her SMS mesajını, her e-posta iletisini açmamalıdır. Tanımadıkları birey ya da numaralardan gelen bu tarz mesajları açmadan silmelidir. Hem de, kamu otoritesi, tüketicileri koruyucu önlemler almalı ve uygulamalıdır.”

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Başvuru Yapan Herkese 1500 TL nakdi yardım yapılacak! Bu aile destek ödemelerinden herkes faydalanabilir!

Başvuru Yapan Herkese 1500 TL nakdi yardım yapılacak! Bu aile destek ödemelerinden herkes faydalanabilir!

Başvuru Yapan Herkese 1500 TL nakdi yardım yapılacak! Bu aile destek ödemelerinden herkes faydalanabilir! 2020 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir