Gökbörü | Güncel Bilgi Portalı https://www.gokboru.net Güncel Bilgi Portalı Wed, 08 Apr 2020 20:25:36 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3.2 https://www.gokboru.net/wp-content/uploads/2019/03/cropped-icon-2-32x32.png Gökbörü | Güncel Bilgi Portalı https://www.gokboru.net 32 32 Son Dakika.. İşçiye 4.380 Liraya Kadar Kısa Çalışma Ödemeleri Başlıyor… https://www.gokboru.net/son-dakika-isciye-4-380-liraya-kadar-kisa-calisma-odemeleri-basliyor/ https://www.gokboru.net/son-dakika-isciye-4-380-liraya-kadar-kisa-calisma-odemeleri-basliyor/#respond Wed, 08 Apr 2020 20:14:27 +0000 https://www.gokboru.net/?p=2636

İşçiye 4.380 Liraya Kadar Kısa Çalışma Ödemeleri Başlıyor… Korona virüs nedeniyle işyeri büyülenen çalışana 4 bin 380 liraya kısa çalışma ödeneği kredi ödemeleri başlıyor. Aşağıda belirti edilen şartları tutanlara bu ödeme yapılacak.

Kısa Çalışma Ödeneği Miktarları Ödemeye Başlanıyor;

Korona virüs nedeniyle kısmi çalışma yapılan ya da geçici vakit ile kapanan işyerleri amacıyla işverenler kısa çalışma ödeneğine kredi müracaat yapabilecektir. Bu sayede işçiler çalışmadıkları vakitye ait ücretlerinin bir bölümünü kısa çalışma ödeneğinden alabilecektir.

Kısa çalışma ödeneği kredi
Kısa çalışma ödeneği kredi

Ödenek işsizlik kredi sigortası fonundan karşılanmaktadır.Sigortalının son 12 aylık kazancının günlük ortalama brüt tutarını yüzde 60’ı kısa çalışma ödeneği kapsamında ödenecektir. Bu hesaba göre meydana çıkan tutar aylık brüt asgari ücretin yüzde 150’sini geçemeyecektir.Eğer işyeri kısmi vakitli çalışıyorsa işçilerin çalışmadığı günler amacıyla ödenekten ücret ödenecektir.

İşsizlik kredisi fonu
İşsizlik kredisi fonu

İşyeri tamamiyle kapanırsa aylık 1.752 lira ile 4.380 lira aralığında ödeme yapılacaktır. Asgari ücretle çalışan bireyin alacağı oran 1.752 lira olacaktır. 4.380 lira ödeme alabilmek amacıylase sahip olunan işindeki maaşının 7.500 lira olması gerekir. Yani işçinin maaşı ne kadar yüksekse alacağı ödenek de o kadar yüksek olacaktır.

Başvuru Şartları:

Korona günlerinde daha çok işçi ve işverenin kısa çalışma ödeneğinden yararlanması amacıyla müracaat şartları kolaylaştırıldı. Buna göre kısa çalışmaya başlamadan önceki son 60 gün hizmet sözleşmesi ile çalışıyor olmak gerekir. Hem de son 3 sene içersinde 450 gün sigortalı olarak çalışmak ve işsizlik sigortası primi ödemiş olmak gerekir.Başvuru yapmış işletme ve firmalar üzerinden, çalışanlara kendi maaşlarını alacakları gün maaş olarak yatacaktır.

]]>
https://www.gokboru.net/son-dakika-isciye-4-380-liraya-kadar-kisa-calisma-odemeleri-basliyor/feed/ 0
Bakan Albayrak Açıkladı; 4 milyon başvuru var, ödemeler bu hafta yapılacak https://www.gokboru.net/bakan-albayrak-acikladi-4-milyon-basvuru-var-odemeler-bu-hafta-yapilacak/ https://www.gokboru.net/bakan-albayrak-acikladi-4-milyon-basvuru-var-odemeler-bu-hafta-yapilacak/#comments Wed, 08 Apr 2020 16:36:04 +0000 https://www.gokboru.net/?p=2632

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak doğrultusundan oluşturulan bir açıklama ile 5 bin liranın altında olan yurttaşların yardım müracaatları 4 milyona yaklaştı. Ödemeler ise bu hafta amacıyla da yapılacak.

Türkiye çapında Koronavirüs tedbirleri kapsamında evde kal çağrısına uyan milyonlarca vatandaş amacıyla mağduriyet yaşanmaması adına yeni yardım ve destek projeleri geliştirilmeye devam ediliyor.

Geliri 5 Bin TL’nin Altında Olanlara Maaş DesteğiHane halkı olarak geliri 5 bin TL’den daha az olan yurttaşların talep etmesi durumunda devlet doğrultusundan parasal yardım uygulanacağı açıklanmıştı.

Söz hususu yardımlara yapılacak olan müracaatlar adeta başladı.Bakan Albayrak’tan AçıklamaHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak doğrultusundan bizzat oluşturulan bildirimde yer alan verilere göre; gelir seviyesi düşük olan yurttaşların yardım müracaatları başlarken; bu sabah itibari ile müracaat isteği aşağı yukarı olarak 4 milyon sayısına ulaştı.

Ödeme Müjdesi!Bakan Albayrak lüzumlu incelemelerin kısa vakit amacıylade uygulanacağını beyan ederken; destek bekleyen vatandaşlara ve aynı vakitte bedava izne ayrılan personellere de bu hafta amacıylade ödeme uygulanacağı müjdesini ilan etti.

]]>
https://www.gokboru.net/bakan-albayrak-acikladi-4-milyon-basvuru-var-odemeler-bu-hafta-yapilacak/feed/ 1
Ev sahipleri ve kiracılar dikkat! Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! https://www.gokboru.net/ev-sahipleri-ve-kiracilar-dikkat-milyonlarca-kisiyi-ilgilendiriyor/ https://www.gokboru.net/ev-sahipleri-ve-kiracilar-dikkat-milyonlarca-kisiyi-ilgilendiriyor/#respond Wed, 08 Apr 2020 14:03:16 +0000 https://www.gokboru.net/?p=2626

Ev sahipleri ve kiracılar dikkat! Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Ev ve iş yeri gibi gayrimenkullerini kiraya veren gayrimenkul sahipleri Nisan 2020 kira artış oranlarını merak ediyor. Nisan ayı kira artış oranları bugün açıklanacak.


Nisan ayı kira artış oranları milyonlarca bireyin en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Sözleşmeleri Nisan ayı içinde yenilenecek olan vatandaşlara belli oranlarda zamlar yapılacak.

 

Nisan ayında kiralara en çok ne kadar zam yapılacağına dair bütün detaylar bugün saat 10:00’da belli olacak. TÜİK kira artış hesaplamalarında sarfedilen enflasyon rakamlarını da bugün itibariyle açıklayacak.

2020 Mart ayı kira artış oranları
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) doğrultusundan belirtiler enflasyon rakamlarına göre, Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) senelik yüzde 12,37, aylık yüzde 0,35 arttı, Yurt içi yapımcı fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) senelik yüzde 9,26, aylık yüzde 0,48 arttı.

TÜFE’de (2003=100) 2020 senesi Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,35, bir önceki senenin Aralık ayına göre ise yüzde 1,71, bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 12,37 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 13,94 artış gerçekleşti.

Yİ-ÜFE (2003=100) 2020 senesi Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,48, bir önceki senenin Aralık ayına göre yüzde 2,33, bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 9,26 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14,18 artış gösterdi.

Hesaplama örneği
Mevcut kira bedeli: 1000 lira
Zam oranı: yüzde 13.94
Zam bedeli: 139 lira
Zamlı kira bedeli: 1.139 lira

]]>
https://www.gokboru.net/ev-sahipleri-ve-kiracilar-dikkat-milyonlarca-kisiyi-ilgilendiriyor/feed/ 0
İnternet üzerinden Açık Kapı yardım talep başvuruları başladı https://www.gokboru.net/internet-uzerinden-acik-kapi-yardim-talep-basvurulari-basladi/ https://www.gokboru.net/internet-uzerinden-acik-kapi-yardim-talep-basvurulari-basladi/#respond Wed, 08 Apr 2020 11:26:38 +0000 https://www.gokboru.net/?p=2622

İnternet üzerinden Açık Kapı yardım talep başvuruları başladı. Milyonlarca vatandaş Koronavirüs önlemleri dahilinde evlerinden çıkamıyor. Bu süreçte hem işsiz kalan hem de mağdur olan vatandaşlara is Açık Kapı programı ile parasal ve erzak yardımı yapılıyor. 

Devlet doğrultusundan alınan Koronavirüs önlemleri vatan çapında uygulanmaya devam ediliyor. Yayımlanan önlem kararlarından kaynaklı evlerinde kalan vatantaşların mağdur olmaması amacıyla yeni çalışmalar da yürürlüğe giriyor.

 

Açık Kapı Başvuruları Başladıİnternet üzerinden açık kapı olarak yürürlüğe alınan yeni program ile gereksinim sahibi vatandaşlar Açık Kapı internet sitesinden müracaatlarını yapabiliyor. Başvurular başladı ve milyonlarca vatandaş henüz müracaat taleplerini iletti.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Açık Kapı projesi kapsamında internet üzerinden gereksinim sahibi vatandaşlar; öncelikli olarak internet sayfası arama seksiyonuna Açık Kapı yardım talep başvuruları Tıkla Başvurusu Yap adresini aratarak siteye giriş sağlayacak.

Ardından “ Başvuru Yap” linki şeklinde çıkan sekmeye tıklanması gerekiyor ve müracaat yapacak vatantaşların şahsi bilgilerini girmeleri talep ediliyor. Son olarak telefon numarasına gelen “Onay Kodu” ile alakalı alandan yardım talep müracaatı adeta yapılmış oluyor. Kaynak: İnternet üzerinden Açık Kapı yardım talep müracaatları başladı

]]>
https://www.gokboru.net/internet-uzerinden-acik-kapi-yardim-talep-basvurulari-basladi/feed/ 0
Erdoğan’ın dava açmasının hemen ardından Fatih Portakal’a bir şok daha! https://www.gokboru.net/erdoganin-dava-acmasinin-hemen-ardindan-fatih-portakala-bir-sok-daha/ https://www.gokboru.net/erdoganin-dava-acmasinin-hemen-ardindan-fatih-portakala-bir-sok-daha/#respond Wed, 08 Apr 2020 10:27:57 +0000 https://www.gokboru.net/?p=2618

Erdoğan’ın dava açmasının anında sonrasında Fatih Portakal’a bir şok daha!

BDDK’dan Fatih Portakal ile alakalı suç duyurusu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Fox Ana Haber sunucusu Fatih Portakal ile alakalı suç duyurusunda bulundu.

Portakal Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Tekalif-i Milliye’ dönemini anımsatmasını eleştirmiş mevduat sahiplerinden para istenebileceği ile alakalı bir tweet atmıştı.

BDDK’dan Fatih Portakal ile alakalı suç duyurusuFox Ana Haber sunucusu Fatih Portakal Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın corona virüsü ile mücadele kapsamında Kurtuluş Savaşı yıllarındaki seferberlik hazırlıklarını anımsatarak Tekalif-i Milliye kanununu anımsatmasını eleştirdi.Portakal attığı tweet’te şu ifadeleri kullandı:

Bunun üstüne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan portakal ile alakalı suç duyurusunda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel doğrultusundan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen dilekçede, “Şüphelinin ifadeleri Türk Ceza Kanunu ve BDDK mevzuatı kapsamında suç niteliğindedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız devletin başı olarak milli dayanışmanın önemini vurguladığı konuşma gayet açıktır. Şüphelinin ifade ettiği gibi mutlaka hiçbir vatandaştan zorla para istenmesi söz hususu dahi olamaz” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü Kabine toplantısının sonrasında, corona virüsüyle alakalı tedbirleri anlatırken, “Türkiye Cumhuriyeti devleti kurum ve imkanlarıyla 83 milyon vatandaşının istisnasız bütününün yanındadır.

Milletimizin devlete olan birliği ile dayanışma amacıyla şükranlarımı sunuyorum. Türk milleti Gazi Mustafa Kemal imzasıyla sunan ‘Tekalifi Milliye’ emirleriyle varını yoğunu meydana koymuş millettir” ifadesini kullanmıştı.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) da anında anında aynı saatlerde Portakal ile alakalı suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

BDDK doğrultusundan oluşturulan bildirimde şu ifadeler kullanıldı:5187 sayılı Basın Kanununda belirti edilen araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet, kablolu yayın ya da elektronik bilgi etkileşim araçları ve aynısı yayın araçlarından biri vasıtasıyla; bir bankanın itibarını kırabilecek ya da şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yaseneyemaz.

” hükmünü amir olup, bu hükme aykırılığın yaptırımı ise aynı Kanunun 158 inci maddesinde “Bu Kanunun 74 üncü maddesine aykırı davrananlar bir yıldan üç seneye kadar hapis ve bin günden iki bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.Yukarıdaki fıkrada yazılı fiil sonucunda özel ya da kamusal bir zarar doğarsa verilebilecek ceza altıda bir oranında artırılarak hükmolunur.” şeklinde ifade edilmiştir. Bu kapsamda söz hususu kişi ile alakalı Kanunun 162’nci maddesi uyarınca Kurul doğrultusundan suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir

]]>
https://www.gokboru.net/erdoganin-dava-acmasinin-hemen-ardindan-fatih-portakala-bir-sok-daha/feed/ 0
Dev banka açıkladı! Kredi borçları 3 ay faizsiz ertelendi https://www.gokboru.net/dev-banka-acikladi-kredi-borclari-3-ay-faizsiz-ertelendi/ https://www.gokboru.net/dev-banka-acikladi-kredi-borclari-3-ay-faizsiz-ertelendi/#respond Tue, 07 Apr 2020 20:28:23 +0000 https://www.gokboru.net/?p=2612

Dev banka açıkladı! Kredi borçları 3 ay faizsiz ertelendi yeni tip corona virüsün (Kovid-19) ekonomiye ve vatandaşlara etkisini bertaraf etmek amacıyla belirtiler Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi, işverenden esnafa, çalışandan emekliye kadar pek çok kesim amacıyla önlemler içeriyor. Buna göre; işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan eden esnaf ve sanatkarların Halkbank’a olan kredi borçlarının, nisan, mayıs ve haziran anapara ve faiz ödemeleri 3 ay faizsiz olarak ertelendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğrultusundan belirtiler Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ne dair bir sunum hazırladı. AA muhabirinin sunumdan yaptığı derlemeye göre, yaşama geçirilen ekonomik tedbirler şu şekilde sıralandı:

 

2 milyondan çok mükellefin muhtasar, KDV ve prim ödemeleri 6 ay ertelendi. Böylece, aşağı yukarı 53,6 milyar liralık kredi tahsilat ertelenmiş oldu. Mücbir sebep durumunden yararlanan mükelleflere ek olarak gelir vergisi mükellefi 1,9 milyon şahıs dahamücbir sebep durumu kapsamına alındı. 65 yaşın üstünde ve süreğen rahatsızlığı olan mükelleflerin beyanname ve ödemeleri ertelendi.

Konaklama vergisinin başlangıcı, Ocak Ayı 2021’e ötelendi
Otel kiralamalarına dair irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerinde nisan, mayıs ve haziran ayları amacıyla 6 ay ertelemeye gidildi. Belediye kesintileri 3 ay ertelenerek, 3 milyar liralık kaynak sağlandı. İl özel idarelerinin, belediyelerin ve bağlı kuruluşların tasarrufundaki taşınmazların kira ödemesinde elastiklik sağlandı.

Nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve gerektiğinde bunlara ek finansman desteği sağlanacak.

Kamu bankaları, aylık 5 bin liranın altında geliri olan bütün vatandaşlar amacıyla esas gereksinim desteği paketini döneme aldı. Salgından büyülenen bütün firmalara, çalışan sayısında azaltma yapmama koşuluyla “İşe Devam Kredi Desteği” verilecek. Halkbank doğrultusundan esnaf amacıyla “İşletme ve Finans Desteği” ile “Paraf Esnaf Kart Desteği” paketleri yaşama geçirildi. Halkbank, kredi faizlerini erteleyerek esnaf ve sanatkarların aşağı yukarı 90 milyon liralık faiz yükünü hafifletti.

İşlerinin olumsuz etkilendiğini beyan eden esnaf ve sanatkarların Halkbank’a olan kredi borçlarının, nisan, mayıs ve haziran anapara ve faiz ödemeleri 3 ay faizsiz olarak ertelendi. BDDK kararıyla kredi ödemelerindeki gecikmelere elastiklik tanınarak, gecikmeye giren kredilerin takip hesaplarına aktarılmadan evvelce 90 gün olan bekleme zamanı 180 güne çıkarıldı, takip transfer zamanı uzatıldı. İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması suretiyle dışalımçıya stok finansmanı desteği verildi. Merkez Bankası dışalım ve döviz kazandırıcı hizmetleri desteklemek suretiyle tedbirler aldı.


Kredi Garanti Fonu limiti 2 katına çıkarıldı
500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir oran yüzde 80’den yüzde 90’a çıkarılırken, asgari peşinatı yüzde 10’a düşürüldü. Nisan, mayıs ve haziran aylarında temerrüte düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesi sağlanacak. KOBİ’lere yönelik devlet destekli alacak sigortası 25 milyon liradan 125 milyon liraya çıkarıldı.

Asgari ücret desteği sürdürülecek. Destek, işletme büyüklüğüne bakılmadan 75 lira olarak 12 ay boyunca uygulanacak. Yaklaşık 7,8 milyon şahıs destekten faydalanacak. Kamu ve özel sektörde elastik ve uzaktan çalışma modeli döneme alındı. İşten çıkarmaları önlemek amacıyla kısa çalışma ödeneğini uygulanıyor. Faaliyetlerini azaltan ya da durduran işletmelerde çalışanlara 3 ay maaş desteği verilecek.

Ücretli öğretmenler ve usta öğreticilere ek ders ücreti ödenecek
Emekli aylığı 1500 liranın altındaki aşağı yukarı 650 bin emeklinin aylığı yükseltildi. Emeklilerin Ramazan Bayramı ikramiyelerinin ödenmesine başlandı. Kamu bankaları emeklilerin maaş ödemelerini isterlerse evlerinde yapıyor. İhtiyaç sahibi 2 milyon 111 bin haneye 1000 lira nakdi yardım yapılarak 2 milyar liralık paket döneme alındı. İstihdamdaki sürekliliği temin suretiyle 2 aylık telafi çalışma zamanı 4 aya çıkarıldı. Sıhhat çalışanlarının ve üniversite hastanelerinin çalışanlarının performans ödemeleri 3 ay üst limitten yapılacak. 32 bin sıhhat personeli alımı yapılacak.

Son dakika haberlere göre, yeni tip corona virüsün (Kovid-19) ekonomiye ve vatandaşlara etkisini bertaraf etmek amacıyla belirtiler Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi, işverenden esnafa, çalışandan emekliye kadar pek çok kesim amacıyla önlemler içeriyor. Buna göre; işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan eden esnaf ve sanatkarların Halkbank’a olan kredi borçlarının, nisan, mayıs ve haziran anapara ve faiz ödemeleri 3 ay faizsiz olarak ertelendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğrultusundan belirtiler Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ne dair bir sunum hazırladı. AA muhabirinin sunumdan yaptığı derlemeye göre, yaşama geçirilen ekonomik tedbirler şu şekilde sıralandı:

2 milyondan çok mükellefin muhtasar, KDV ve prim ödemeleri 6 ay ertelendi. Böylece, aşağı yukarı 53,6 milyar liralık tahsilat ertelenmiş oldu. Mücbir sebep durumunden yararlanan mükelleflere ek olarak gelir vergisi mükellefi 1,9 milyon şahıs dahamücbir sebep durumu kapsamına alındı. 65 yaşın üstünde ve süreğen rahatsızlığı olan mükelleflerin beyanname ve ödemeleri ertelendi.

Konaklama vergisinin başlangıcı, Ocak Ayı 2021’e ötelendi
Otel kiralamalarına dair irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerinde nisan, mayıs ve haziran ayları amacıyla 6 ay ertelemeye gidildi. Belediye kesintileri 3 ay ertelenerek, 3 milyar liralık kaynak sağlandı. İl özel idarelerinin, belediyelerin ve bağlı kuruluşların tasarrufundaki taşınmazların kira ödemesinde elastiklik sağlandı.

Nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve gerektiğinde bunlara ek finansman desteği sağlanacak. Kamu bankaları, aylık 5 bin liranın altında geliri olan bütün vatandaşlar amacıyla esas gereksinim desteği paketini döneme aldı. Salgından büyülenen bütün firmalara, çalışan sayısında azaltma yapmama koşuluyla “İşe Devam Kredi Desteği” verilecek. Halkbank doğrultusundan esnaf amacıyla “İşletme ve Finans Desteği” ile “Paraf Esnaf Kart Desteği” paketleri yaşama geçirildi. Halkbank, kredi faizlerini erteleyerek esnaf ve sanatkarların aşağı yukarı 90 milyon liralık faiz yükünü hafifletti.

İşlerinin olumsuz etkilendiğini beyan eden esnaf ve sanatkarların Halkbank’a olan kredi borçlarının, nisan, mayıs ve haziran anapara ve faiz ödemeleri 3 ay faizsiz olarak ertelendi. BDDK kararıyla kredi ödemelerindeki gecikmelere elastiklik tanınarak, gecikmeye giren kredilerin takip hesaplarına aktarılmadan evvelce 90 gün olan bekleme zamanı 180 güne çıkarıldı, takip transfer zamanı uzatıldı. İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması suretiyle dışalımçıya stok finansmanı desteği verildi. Merkez Bankası dışalım ve döviz kazandırıcı hizmetleri desteklemek suretiyle tedbirler aldı.


Kredi Garanti Fonu limiti 2 katına çıkarıldı
500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir oran yüzde 80’den yüzde 90’a çıkarılırken, asgari peşinatı yüzde 10’a düşürüldü. Nisan, mayıs ve haziran aylarında temerrüte düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesi sağlanacak. KOBİ’lere yönelik devlet destekli alacak sigortası 25 milyon liradan 125 milyon liraya çıkarıldı.

Asgari ücret desteği sürdürülecek. Destek, işletme büyüklüğüne bakılmadan 75 lira olarak 12 ay boyunca uygulanacak. Yaklaşık 7,8 milyon şahıs destekten faydalanacak. Kamu ve özel sektörde elastik ve uzaktan çalışma modeli döneme alındı. İşten çıkarmaları önlemek amacıyla kısa çalışma ödeneğini uygulanıyor. Faaliyetlerini azaltan ya da durduran işletmelerde çalışanlara 3 ay maaş desteği verilecek.

Ücretli öğretmenler ve usta öğreticilere ek ders ücreti ödenecek
Emekli aylığı 1500 liranın altındaki aşağı yukarı 650 bin emeklinin aylığı yükseltildi. Emeklilerin Ramazan Bayramı ikramiyelerinin ödenmesine başlandı. Kamu bankaları emeklilerin maaş ödemelerini isterlerse evlerinde yapıyor. İhtiyaç sahibi 2 milyon 111 bin haneye 1000 lira nakdi yardım yapılarak 2 milyar liralık paket döneme alındı. İstihdamdaki sürekliliği temin suretiyle 2 aylık telafi çalışma zamanı 4 aya çıkarıldı. Sıhhat çalışanlarının ve üniversite hastanelerinin çalışanlarının performans ödemeleri 3 ay üst limitten yapılacak. 32 bin sıhhat personeli alımı yapılacak.

Kaynak: Milliyet

]]>
https://www.gokboru.net/dev-banka-acikladi-kredi-borclari-3-ay-faizsiz-ertelendi/feed/ 0
Temel İhtiyaç Desteği kredisi başvuru ekranı, 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar https://www.gokboru.net/temel-ihtiyac-destegi-kredisi-basvuru-ekrani-10-000-tl-ihtiyac-kredisi-veren-bankalar/ https://www.gokboru.net/temel-ihtiyac-destegi-kredisi-basvuru-ekrani-10-000-tl-ihtiyac-kredisi-veren-bankalar/#respond Tue, 07 Apr 2020 18:57:43 +0000 https://www.gokboru.net/?p=2610

Temel İhtiyaç Desteği kredisi başvuru ekranı, 10.000 TL İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Temel İhtiyaç Desteği müracaat neticeleri ile alakalı detaylar gündemde merak ediliyor. Hane halkı geliri aylık 5 bin lira ve altında olanlara kredi verileceği geçen vakitlarda duyuruldu. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank‘ın 10.000 TL kredi imkhemen aynı vakitte 6 ay ödemesiz devre üstünlüğü bulunuyor.

Peki Temel İhtiyaç Desteği kredi müracaat neticeleri ne vakit açıklanır?

Temel İhtiyaç Desteği kredisi müracaat ekranı, neticeler ne vakit açıklanacak? 10.000 TL Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası 6 ay ödemesiz

kredi müracaatı nasıl yapılır,şartlar nelerdir?

Temel İhtiyaç Desteği müracaat neticeleri ne vakit açıklanır? sorusunun cevabı araştırılıyor. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank kredi olanağı ile alakalı bir ortak açıklama yaptılar. 36 ay vadeli 10 bin TL Temel İhtiyaç Desteği müracaatları internet içerisinde yapılabiliyor. Vatandaşlar neticelerin ne vakit açıklanacağını merak ediyor. Peki Temel İhtiyaç Desteği kredi müracaat neticeleri ne vakit açıklanır?

TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Başvuruların değerlendirilmesinden sonra kredi tüketimi ideal tespit edilen müşterilere kredi olanağı sağlanacak.

İŞTE ÖDEME TABLOSU ÖRNEĞİ

Kredi Tutarı: 10.000

Toplam Vade:36 AY

Ödemesiz Dönem: 6 ay

Taksit Tutarı(Sonraki 30 ay boyunca) :376 TL

Kredi Tutarı: 7.500

Toplam Vade:36 AY

Ödemesiz Dönem: 6 ay

Taksit Tutarı(Sonraki 30 ay boyunca) :282 TL

Kredi Tutarı: 5.000

Toplam Vade:36 AY

Ödemesiz Dönem: 6 ay

Taksit Tutarı(Sonraki 30 ay boyunca) :188 TL

ZİRAAT BANKASI TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ BAŞVURU EKRANI

Kredi müracaatı internet üzerinden yapılabiliyor.

ZİRAAT BANKASI KREDİ BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ!

HALKBANK TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ BAŞVURUSU

6 ay ödemesiz Temel İhtiyaç Desteği müracaatı Halkbank internet şubesi ve internet sayfasından yapılmaktadır.

VAKIFBANK 6 AY ÖDEMESİZ KREDİ BAŞVURUSU NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Kredi müracaatı SMS ile gerçekleştirilebiliyor. SMS ile müracaat gerçekleştirmek için, aralarında birer boşluk bırakarak DESTEK TCKN ve HANEGELİRI yazıp 5724’e SMS atabilirsiniz.

Başvuru değerlendirilmesi gerçekleştirdikten sonra müracaatnun neticesi olumlu olursa bilgilendirme yapılacak. Bilgilendirme ardından VakıfBank Mobil, İnternet Bankacılığı ve Çağrı Merkezi kanallarından kredinizi kullanarak hemen hesabınıza aktarabilirsiniz.

Kaynak: Milliyet

]]>
https://www.gokboru.net/temel-ihtiyac-destegi-kredisi-basvuru-ekrani-10-000-tl-ihtiyac-kredisi-veren-bankalar/feed/ 0
Bakan Koca Duyurdu: Aşı Çalışmalarında Öncülük Ediyoruz https://www.gokboru.net/bakan-koca-duyurdu-asi-calismalarinda-onculuk-ediyoruz/ https://www.gokboru.net/bakan-koca-duyurdu-asi-calismalarinda-onculuk-ediyoruz/#respond Tue, 07 Apr 2020 17:21:09 +0000 https://www.gokboru.net/?p=2595

GALERİNİN DEVAMINI GÖRMEK İÇİN İLERİ TIKAYINIZ…

İleri Geri

Bakan Koca Duyurdu: Aşı Çalışmalarında Öncülük Ediyoruz. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü ile alakalı son dakika ilerlemelerini, Bilim Kurulu Toplantısı ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, “Bugün test sayımız 20 bin 23, olay adedi 3 bin 892, bugün 76 vatandaşımızı daha kaybettik.Toplam yaşamını kaybeden vatandaşlarımızın adedi 725’e yükseldi” dedi.
Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı ardından açıklamalarda bulundu. İşte Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları:

‘BİR TALEBİMİZ VAR’Corona virüs istisnasız 81 ilimizde görüldükten sonra yeni bir adıma geçtik. Artık her birimiz bu tehdit altındayız. Artık dayanışma amacıylade olmalıyız. İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Ankara ve İzmir gibi kentler olay adedi yüksek bulunduğu amacıyla ilgi çekmektedirler. Aralarında bunlarında bulunduğu 31 şehrimiz birtakım mecburi durumlar dışında sınırlandırıldı. Bütün Türkiye’de 20 yaş altı gençlerimizden ve 65 yaş üstü yaşlılarımızdan talebimiz var.

Dün ülkemizi dışarıya karşı izole etmeye çalışıyorduk. İzole kuralına bundan sonra kent kent uyguluyoruz. 83 milyonu meydana getiren kişilerin izolasyon kuralını yaşam tipi olarak yerine getirmelidir. Başka seçeneğin olmadığını söyleyebilirim. Hepimizi eşit derece ilgilendiren eşit derece tehdit eden virüse karşı eş güdümlü mücadele etmeliyiz. İnsan sağlığını emniyetliğini sağlamak amacıyla tedbirli olmalıyız. Her birimizin çabası rastgele birimiz amacıyladir.

Dünyada ilk ciddi tedbirlerin alınmaya başlanmadığı tedbirde örneği olmayan yapılanmaya gittik. Bunun ilk sonuçlarından biri Bilim Kurulu’nun oluşturulmasıdır. Tavsiye kararları yerel politikamıza rehberlik etti.

‘YAŞ BİR GÜVENCE KAVRAMI DEĞİLDİR’Toplum olarak hastalığa karşı daha toplumsal gereksinimler meydana çıktı. Toplum Bilimleri ismini sunduğumuz yeni bir kurul oluşturduk. Toplumsal öneriler getirecek, bize yaşamı basitleştirecek tekliflerde bulunacak. Bu salgınla mücadelede dünyada tekdir.

Ülkemizde mühim bir bilgi birikimi oluşturulmuş durumda. Konu bilim dünyası amacıyla yeni bir bilgidir. Virüs değişime uğramaktadır. Şu an her yaşta inanılmaz bulaşabilen bir virüsle karşı karşıya bulunduğumuzu görüyoruz. Bütün dünyada çoğunluklu risk grubu 65 yaş üstü olarak tanımlanmıştı. Bugün risk grubu tarifi kavramı genişlemiştir. Artık genç yaşlarda hastaların da kayıbına şahit oluyoruz. Yaş bir emniyet kavramı olarak tanımlanmamalıdır. Bütün tehlikelere karşı başvuracağımız çözüm izolasyondur.

‘AŞI ÇALIŞMALARINA ÖNCÜLÜK EDİYORUZ’

Şüphelilerin tanımlanması konusu ile alakalı mühim bir ilerleme göstermiş bulunmaktayız. Test miktarını arttırdık. Test adedi arttıkça pozitif olay adedi da artmaktadır. Pozitif olaylarla test adedindaki artış teması tarama çalışmasındaki çalışmadan kaynaklanmaktadır.

Eğer ilerleyişi durduramazsak tedaviye yoğun bakımda devam ediyoruz. İlaç tedavisine erken başlamamızın bunda büyük rolü bulunduğunu düşünüyoruz. Biz ilacı erkenden temin ettik ve hastalarımıza bugün ulaştırmayı başardık. Dünyada çoğu ülke bu ilaca ulaşmak amacıyla çaba gösteriyor.

Hasta adedina göre kayıp miktarlarımız sınırlı etkin ediyor. Sıhhat sistemimizin kuvveti hepimize emniyet verecek seviyededir. Bakanlığımızın desteği sayesinde değişik tedavilerin geliştirilmesi amacıyla liderlik ediyoruz. Bakanlığımız aşı çalışmalarına da liderlik etmektedir.

Evde izole edilmesi gereken hastalarımızı dijital yöntemle takip edeceğiz. Yayılmaya karşı aldığımız bu sıkı tedbirin detaylarını daha sonra açıklayacağım. Bütün tedbirlerimize karşın virüs şahıstan şahsa bulaşmaya devam ediyor. Bunu denetim altına alabilmek zorundayız.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 725’E YÜKSELDİBugün test sayımız 20 bin 23, olay adedi 3 bin 892, bugün 76 vatandaşımızı daha kaybettik. Toplam yaşamını kaybeden vatandaşlarımızın adedi 725’e yükseldi.

Yapılan test sayılarının her gün arttı. 20 bini geçti. Test adedi arttıkça olay adedinin miktar olarak azaldığını görüyoruz. Bütün dünyada bulunduğu gibi bizde de erkeklerde olay adedinin çok bulunduğunu görüyoruz. 65 yaş uygulamasının olmadığı dönemde daha dengeliydi, 65 yaş üstü sınırlamasının bulunduğu dönemde yoğunluğun azaldığını görüyoruz.

Kaynak: Hürriyet

İleri Geri

 

]]>
https://www.gokboru.net/bakan-koca-duyurdu-asi-calismalarinda-onculuk-ediyoruz/feed/ 0
Emekli ikramiye ödemeleri bugün başlıyor! İşte Detaylar.. https://www.gokboru.net/emekli-ikramiye-odemeleri-bugun-basliyor-iste-detaylar/ https://www.gokboru.net/emekli-ikramiye-odemeleri-bugun-basliyor-iste-detaylar/#respond Tue, 07 Apr 2020 13:15:26 +0000 https://www.gokboru.net/?p=2590

Türkiye’de aşağı yukarı 12 milyon emeklinin merakla kredisini beklediği gün nihayet geldi. ‘Emekli bayram ikramiyeleri ne vakit ödenecek’ sorusu en çok aratılan konulardan biri oldu. Corona virüsü sebebiyle ödemesi öne çekilen emekli bayram ikramiyeleri ne vakit ve hangi yöntemle ödenecek? İşte bütün detaylar…

 

Tüm dünyayı etkileri altına alan corona virüse karşı alınan önlemler sebebiyle ödemeleri öne çekilen emekli bayram ikramiyeleri, bugün (7 Nisan) itibariyle ödenmeye başlanacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ramazan Bayramı ikramiyeleri ile alakalı bir bilgilendirmede; “SSK’lılar 7-10 Nisan Tarihleri Arasında, Bağ-Kur’lular ve Emekli Sandığı Emeklileri de 11 Nisan’da bayram ikramiyesi alacak” denildi.

 

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYELERİ NASIL ÖDENECEK?

Hükümetin corona virüsü (Covid 19) salgınından büyülenen aileler amacıyla başlattığı bin TL’lik sosyal yardımlar sebebiyle PTT şubeleri önünden meydana gelen uzun kuyruklar oluşmuştu.

Bu sebeple Bakanlık yeni düzenlemede bulunmuş ve şubeler kapatılarak ödemeler gereksinim sahiplerinin evinde yapılmıştı. Ramazan Bayramı ikramiyelerinin ise banka ve PTT şubelerine yatırılacağı duyuruldu.

ÖDEMELER BANKA VE PTT’YE YATACAK

Buna göre ikramiyeler 4A (SSK) kapsamında olanlara tahsis numarasının son rakamına göre normalde emekli aylığı aldıkları ödeme günü;

* 17, 18, 19 Nisan olanlar amacıyla 7 Nisan,

* 20, 21, 22 Nisan olanlar amacıyla 8 Nisan,

* 23, 24 Nisan olanlar amacıyla 9 Nisan,

* 25, 26 Nisan olanlar amacıyla 10 Nisan’da,

4B (Bağ-kur) ve (Emekli Sandığı) kapsamında olanlara ise 11 Nisan’da aylık aldıkları Banka / PTT şubelerine yatacak

Kaynak: Sözcü

]]>
https://www.gokboru.net/emekli-ikramiye-odemeleri-bugun-basliyor-iste-detaylar/feed/ 0
Süleyman Soylu: Korona virüs Nedeniyle POLİS TEŞKİLATIMIZDA BİR KAYBIMIZ VAR.. https://www.gokboru.net/suleyman-soylu-korona-virus-nedeniyle-polis-teskilatimizda-bir-kaybimiz-var/ https://www.gokboru.net/suleyman-soylu-korona-virus-nedeniyle-polis-teskilatimizda-bir-kaybimiz-var/#respond Tue, 07 Apr 2020 12:04:04 +0000 https://www.gokboru.net/?p=2586

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs salgınıyla alakalı tv100 ekranlarında açıklamalarda bulundu.

Koronavirüsle alakalı “Dünyada yeni bir halle karşı karşıyayız” diyen Bakan Soylu, “Bu hal karşısında şaşıran, dağılan, alt yapısı yetmeyen ülkeler var. Ortada bir belirsizlik var. Biz Türkiye olarak ilk önce 4 ana mesel belirledik.

1- Kamu düzeninin ayakta kalması,

2- Bu halun kendi odağı Sıhhat sistmeinin ayka kalması ve sürdürülebilir olması,

3- Üretim ve tedarik zincirini aksamadan devam etmesi,

4- Sosyal izolasyon ve sosyal mesafe. Türkiye’nin kamu düzeninde en küçük bir mesele söz hususu değil. Dışarıda attığımız adımlar da Türkiye kendi sürecini kendi etkinliğini sürdürüyor.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE SADECE KENDİ TEDARİK ZİNCİRİNİ YÜRÜTMÜYOR”
Türkiye’nin sağlık sisteminden övgüyle bahseden Soylu, “Türkiye’nin sıhhat sistemiyle alakalı olarak; Amerikayı görüyoruz, Avrupayı da görüyoruz, Oysa Türkiye bu meseleyle karşı karşıya kaldığından itibaren sıhhat sisteminde alt yapıyı en iyi şekilde yürüyor. Türkiye yalnızca kendi tedarik zincirini yürütmüyor. Türkiye dünyaya da ihracata devam ediyor.” dedi.

“OHAL KESİNLİK OLMAZ DEMEM”
OHAL’le alakalı soruya da cevap veren Soylu, “Yarın bu mutlaka olmaz dememiz elbetteki olası değil.Mantıklı da olmaz. Önemli bir proses yürütülmektedir. Biz ne Çin, ne de İran değiliz. Hepsi yanı başımızda. 212 bin işletmemizi bir anda kapattık. 20 yaş altındakilerle alakalı esasen okullar tatil. Diğer Tarım işçileri vs ilgli bir istisna getirildi. Hareketlilik en düşük düzeye indirildi. Gerek 20 yaş altı lüzum 65 yaş üstü istisnalar hariç bu prosese uyuyor.” şeklinde konuştu.

“POLİS TEŞKİLATIMIZDA BİR KAYBIMIZ VAR”
Emniyet teşkilatındaki koronavirüs olaylarıyla alakalı soruya cevap veren Soylu, “Emniyet güçlerinde hastalığa yakalananlar var ama devamlı son dakika olarak gündemde getirmek istemiyoruz . Bu konuyla alakalı bir sayı gündeme getirdik. Bunlar yüksek rakamlar değil. Polis teşkilatımızda bir kaybımız var. Ne geri gönderme merkezlerimizde ne de geçici barınma merkezlerimizde tek bir olay yok.” dedi.

]]>
https://www.gokboru.net/suleyman-soylu-korona-virus-nedeniyle-polis-teskilatimizda-bir-kaybimiz-var/feed/ 0
Cumhurbaşkanı açıkladı.. TÜM TÜRKİYE’DE MASKE SATIŞI YASAK! https://www.gokboru.net/cumhurbaskani-acikladi-tum-turkiyede-maske-satisi-yasak/ https://www.gokboru.net/cumhurbaskani-acikladi-tum-turkiyede-maske-satisi-yasak/#respond Tue, 07 Apr 2020 10:53:05 +0000 https://www.gokboru.net/?p=2580

İŞTE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI Parayla maske satışı yasaktır. Salgın bitine kadar vatandaşlarımızın tamamına yetecek maske stoğumuz vardır. Devlet olarak vatandaşlarımıza bedava maske ulaştırmakta kararlıyız. Sosyal mesafeye ilgi etmeliyiz.

 

Hastalığı yayması tehlikeli olan apartman, köy, ilçe hem de ili karantina altına alıyoruz. Şuana kadar 65 yaş üstü ya da süreğen hasta olan 1 milyon 321 bin vatandaşlarımızın esas gereksinim taleplerini yerine getirdik.

Çalışan ve görevli olanlar dışındaki bütün vatandaşlarımızın evde kalmasını sağlayarak yayılma hızının azami rakama indirmeliyiz.

2 YENİ HASTANE Hastanelerimizde tespit ve tedavi konusu ile ilgili rastgele bir sıkıntımız yoktur.

Yeşilköy Havalimanını, Sancaktepe Havalimanını bulunduğu alanı bin odalık hastaneyi yapıyoruz. Süratle buraları bitireceğiz. Ve tamamıyla insanımızın halkımızın hizmetine sunacağız. Bizi yakından ilgilendirdiği amacıyla Avrupa ve ABD’deki gelişmeleri an be an takip ediyoruz

]]>
https://www.gokboru.net/cumhurbaskani-acikladi-tum-turkiyede-maske-satisi-yasak/feed/ 0
Asgari ücretlilere 1752 TL destek veriliyor! Asgari ücret desteği 2020 ne kadar? https://www.gokboru.net/asgari-ucretlilere-1752-tl-destek-veriliyor-asgari-ucret-destegi-2020-ne-kadar/ https://www.gokboru.net/asgari-ucretlilere-1752-tl-destek-veriliyor-asgari-ucret-destegi-2020-ne-kadar/#respond Mon, 06 Apr 2020 20:15:39 +0000 https://www.gokboru.net/?p=2576

İşçiler ikilemde kalmayacak! Milyonlarca çalışan, işi ile sağlığı arasında seçim gerçekleştirmek halinde kalıyordu ancak son planlama ile bundan sonra bu tür bir seçim zorunlulukları bulunmuyor. İşsizlik sigortası kredi fonunda yer alan 131 milyar TL’lik kaynak; genel işçiler amacıyla kullanılacak. Peki, asgari ücret kredi desteği ne kadar oldu?

İşçiler ikilemde kalmayacak! Milyonlarca çalışan, işi ile sağlığı arasında seçim gerçekleştirmek halinde kalıyordu ancak son planlama ile bundan sonra bu tür bir seçim zorunlulukları bulunmuyor. İşsizlik sigortası fonunda yer alan 131 milyar TL’lik kaynak; gene işçiler amacıyla kullanılacak.Geçici vakitliğine de olsa işini kaybedenler amacıyla kurulmuş olan ve ciddi miktarda para toplanan işsizlik fonu; bu günler amacıyla kullanılması hedeflenen bir kredi fondu.

Salgın ile mücadele kapsamında; işsizliğin artması, ekonomik problemlerin meydana çıkması ve mal – hizmet üretiminin sonlandırılması sebebi ile binlerce işçiye yarım edilecek.İşçiler Kendi Paralarını Kullanacak!

İşçilerin kendi fonunda yer alan paradan; asgari maaş bandında 1 Milyon işçiye 3 aylık vakit ile ödeme amacıyla 7 Milyar TL, 5 Milyon işçi amacıyla  34,9 Milyar TL, 10 Milyon işçi amacıylase 69.8 milyar TL ve 15 Milyar işçiye 3 aylık bir vakitçte sağlanabilecek asgari ücret ödemesi amacıyla 104,7 Milyar TL yeterli olacak. 

 

]]>
https://www.gokboru.net/asgari-ucretlilere-1752-tl-destek-veriliyor-asgari-ucret-destegi-2020-ne-kadar/feed/ 0