Perşembe , Mart 23 2023
Kamu Bankalarına Yeni Kredi Desteği Geliyor!
Kamu Bankalarına Yeni Kredi Desteği Geliyor!

Kamu Bankalarına Yeni Kredi Desteği Geliyor!

Kamu Bankalarına Yeni Kredi Desteği Geliyor! Özel bankaların vurdumduymaz tavırlarına karşın kamu bankaları yardım kredilerine sürat kesmeden devam ediyor. Peki bu yeni kredi paketi ne kadar ve hangi kesime uygulanacak? İşte detaylar…

Özel bankaların vurdumduymaz tavırlarına karşın kamu bankaları yardım kredilerine sürat kesmeden devam ediyor. Peki bu yeni kredi paketi ne kadar ve hangi kesime uygulanacak?

Kamu bankaları, koronavirüsün ekonomi üzerindeki tesirlerini azaltmak amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın koordinasyonunda alınan tedbirlerin finansal cephesinde resmen seferberlik ruhuyla hareket etmeye devam ediyor.

Yerli özel ve yabancı bankalar ise, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın önceki günkü eleştirilerini doğrularcasına, bu zor dönemde ülkeye destek olmak yerine köstek olmayı sürdürüyor.
Özel bankalar bilhassa son iki haftadır kredi musluklarını kapatarak resmen bu süreçte ekonomiyi sabotaj operasyonundan geri ismim atmadı.

İKİ HAFTADA 28 MİLYAR TL

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun bilgilerine göre, bankacılık sektörünün TL kredi hacmi 3-10 Nisan haftasında 18 milyar TL artarak 1 trilyon 818 milyar liraya çıktı. Bankalar günde ortalama 3.8 milyar TL’lik kredi kullandırdı.

Bu bir haftalık dönemde kamu bankalarının TL kredi hacmindeki artış 19 milyar TL olurken, yerli özel bankaların kredileri 2 milyar TL azaldı. Yabancı bankalardaki kredi artışı ise yalnızca 1 milyar TL olarak gerçekleşti. 27 Mart-10 Nisan arasındaki iki haftada TL kredi hacmi 23 milyar TL olurken, bu dönemde kamu bankalarındaki artış 28 milyar lira oldu. İki haftada yerli özel bankaların TL kredi hacmi 5 milyar lira azalırken, yabancı bankaların kredileri ise yerinde saydı.

BAKAN ALBAYRAK UYARMIŞTI

Bakan Albayrak, önceki gün yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımızın özel bankalarla hayat sürdürdükleri sıkıntıları biliyoruz. Bu dönemde vatandaşlara destek olmayı geçtik, mevduatını bozdurana, kredisini yapılandırmak isteyene fahiş maliyetler çıkarıldığını duyuyoruz. Bu katiyen kabul edilemez. Bu konunun titizlikle üstüne gideceğimizin bilinmesini isteriz.

Milletten topladığı parayı kullandırmayan, maskeyi stoklayanla aynı. Süslü tanıtımlar bunu gizlemez” değerlendirmesinde bulunmuştu

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor! Ülkemiz de yaşanılan salgın hastalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir