Çarşamba , Eylül 23 2020
Koronavirüsü 19 saniyede öldüren cihaz tasarlandı Türk bilim insanlarının Başarısı
Koronavirüsü 19 saniyede öldüren cihaz tasarlandı Türk bilim insanlarının Başarısı

Koronavirüsü 19 saniyede öldüren cihaz tasarlandı Türk bilim insanlarının Başarısı

Covid-19 virüsünü, ultraviyole ışınlarını kullanarak varbulunduğu ortamda 15 saniyede öldüren üç ayrı aygıt ilerleten bilim ekibi, imal edilen ilk aygıtların sağlık personeli amacıyla kullanılmasını sağlayacak.

Koronavirüsü 19 saniyede öldüren cihaz tasarlandı Türk bilim insanlarının Başarısı

Maltepe Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kuantum Optiği ve Elektroniği Teknolojileri Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Afif Sıddıki ve ekibi, koronavirüsle savaşan bir aygıt geliştirdi.

Sıhhat çalışanlarının enfekte olma tehlikesini en aza indirmek suretiyle laboratuvara kapanan bilim ekibi, ortamdaki en ağır virüsleri dahi öldürebilen ultraviyole bir aygıt tasarladı. İlk denemeleri başarı ile neticelenen tasarımın el aygıtı, dezenfeksiyon kapısı ve dezenfeksiyon kabini olarak üç ayrı prototipi süratle üretildi. El aygıtının 75, kabinlerin ise 15 saniyeden kısa bir vakitde ortamdaki virüsleri en az seviyeye indirme gücüne sahip bulunduğu belirtildi.

 

Koronavirüsü 19 saniyede öldüren cihaz tasarlandı Türk bilim insanlarının Başarısı

Projenin ayrıntıları ile alakalı bilgi veren Prof. Dr. Sıddıki, öncelikli amaçlarının sıhhat çalışanlarını maruz kaldıkları yüksek virüs yükünden kurtarmak bulunduğunu fakat ileri aşamalarda, yoğun bakım servislerinde, karantina odalarında ve hastane girişlerinde de kullanılabilecek benzer aygıtlar üretebileceklerini belirtti. Prof. Dr. Sıddıki Bu sayede bütün mekân, vasıta ve gereçlerin virüsten arındırılabileceğini ve insanların virüsle temaslarının ortadan kaldırılacağını açıkladı.

Koronavirüsü 19 saniyede öldüren cihaz tasarlandı Türk bilim insanlarının Başarısı

Sağlık çalışanlarının insan onurunu yücelten mücadelesine küçük da olsa bir katkıları olursa çok mutlu olacaklarını dile getiren Prof. Sıddıki, tasarımla alakalı şu verileri de verdi: “Temel prensipleri aşağı yukarı yüz yıldan beridir tanınan ultraviyole ışınlarının, mikrop, virüs, bakteri, mantar ve parazit üzerindeki öldürücü etkisini kullandık.

Güneşten gelen ışığın içersinde görebildiğimiz renklerin ötesinde, daha yüksek enerjili olan ultraviyole ışınımlar da bulunuyor. Bu ışınımın büyük bir bölümü atmosferimiz doğrultusundan emilerek tesirsiz duruma geliyor ve yeryüzüne ulaşamıyor. Dolayısıyla yeryüzünde tespit edilen çoğu canlı, buna virüsler de dahil, bu ışınıma karşı korunaksız olarak evrimleşiyor. Bu mikroplar direk ultraviyole ışınımına maruz bırakıldığında ise özelliklerine göre vakit bakımından değişiklik göstermekle beraber, tesirsiz duruma geliyor”

Koronavirüsü 19 saniyede öldüren cihaz tasarlandı Türk bilim insanlarının Başarısı

KORONAYLA BÜYÜK SAVAŞ: ÜÇ AYRI CİHAZ GELİŞTİRİLDİ
Çin’de metro hatlarında, ABD’de havaalanlarında sarfedilen bazı benzer sistemler bulunduğunu açıklayan Prof. Sıddıki, sıhhat personeline yönelik ve elde kullanıma ideal bir aygıtla kabinin ise şimdilik dünyanın hiçbir yerinde üretilmediğinin altını çizdi. Prof. Sıddıki, geliştirdikleri üç prototipi şu şekilde anlattı:
“EL CİHAZI: Bu aygıt, sıhhat çalışanının kıyafetine yakın mesafeden (10-15 cm) aşağı yukarı 1-2 dakika uygulanması halinde ortalama virüs yükünü yüzde 90 oranında azaltıyor. HIV virüsü amacıyla 15 cm ve 75 saniye, uçuk virüsü olarak da tanınan Herpes amacıyla üç saniye yeterli. Koronavirüs HIV’den daha küçük bulunduğu amacıyla vakit, 75 saniyeden az hesaplandı. Bu aygıtı günlük hayatta da kullanmak mümkün.

DEZENFEKSİYON KAPISI: Bu aygıt, yoğun bakımla karantina servislerinin girişlerine yerleştirilmek üzere tasarlandı. AVM girişlerinde tespit edilen X-Ray aygıtları gibi çalışıyor fakat X-ışınları yerine UV ışınımları kullanılıyor. Herpes virüsünü 15 saniyede, HIV amacıyla ise 6 dakikada ortadan kaldırıyor. Koronavirüs amacıyla hesaplanan vakit 15 saniyeden az. İnsanlar gibi eşyalar, aygıtlar ve aletler de içersinden geçebilir.
DEZENFEKSİYON KABİNİ: Bu prototip ise yalnızca hasta yatakları, solunum aygıtları, kıyafetler, gözlükler, siperlikler gibi virüs bulaşmış büyük nesnelerin dezenfekte edilmesi amacıyla tasarlandı.”

“SADECE DONANIMLI ELLERDE KULLANILMALI”
Ultraviyole ışınlarının mikropları öldürürken cilde de de zarar verdiğini açıklayan Prof. Dr. Sıddıki, “Unutulmamalıdır ki, insan hücreleri de mikroplar gibi zarar görür. UV ışınımlarının en zararlı etkilerinden biri de göz retinasıdır. Bu amaçla UV ışınımlarına da direk maruz kalmamak şart. Bu aygıtları kullanmak bu amaçla; özel donanım ve bilgi birikimini gerektiriyor.” dedi.
Prof. Dr. Afif Sıddıki, projenin desteklenmesi amacıyla İstanbul Kalkınma Ajansı ve TÜBİTAK’a müracaat hazırlıklarının sürdüğünü belirterek, üretime geçilmesi amacıyla süratli adımlar attıklarını sözlerine ekledi.
(DHA)

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

arac-alis-ve-satis-islemleri-artik-e-devlet-uzerinden-yapilacak

Araç alış ve satış işlemlerini artık e-Devlet üzerinden yapabilecek

Araç alış ve satış işlemleri için noter başta olmak üzere birçok işlem gerektiği bilinmektedir. Dışarıda uğraşmaya …

yabanci-ulke-vatandaslari-konut-alirken-875bin-tl-ortalama-ucret-oduyorlar

Yabancı ülke vatandaşları konut alırken 875 bin TL ortalama ücret ödüyorlar

Türkiye vatandaşlarına ve yabancılara satışı gerçekleşen konut fiyatları için son analizlerinde bulunan veriler açıkladı. Türk …

Bir Yorum

  1. Eşim zaten 1yıldır çalışmıyor piskolojik tedavi gürüyor bunu defalarca söyledim ve bende şuan çalışamıyorum 4çocugum var evim kira kira biryandan istenirken bakkalda borcu kesti çocuklarımla per perişan olduk devletimden yardım istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir