Pazar , Eylül 20 2020
Yeni sokağa çıkma yasağı geldi.. Yeni tedbirler alındı!

Yeni sokağa çıkma yasağı geldi.. Yeni tedbirler alındı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Kurulu Toplantısı’nın bitmesinin sonrasında koronavirüsle alakalı alınan yeni tedbirleri açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu gece itibariyle ülkemizin 30 büyük kenti ile akciğer rahatsızlıklarının sık gördüğünüz Zonguldak ilimizi belirli isitisnalar haricinde vasıta giriş çıkışına kapatıyoruz” dedi. Erdoğan ilaveten sokağa çıkma yasağını 20 yaş ve altına da yaklaştığını belirterek, “1 Ocak Ayı Ayı 2000 ve üstü tarihli doğumlularda tıpkı 65 yaş üstü gibi sokağa çıkamayacaktır” ifadelerini kullandı

İŞTE ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI

Aziz milletim sizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Türkiye koronavirüs salgınıyla mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor. Dünyanın en ilerlemiş ülkelerinin dahi çok ciddi bocalama yaşadığı bu süreçte biz hem hazırlık hem araya girmek konusu ile alakalı aslında dayanıklı bir duruş sergiliyoruz.

Türkiye’deki kovid19 hastalarının ya da hastalığı bulaştıranların mühim bir alanında Avrupa ve Amerika seyahatinin olması düşündürücüdür. Batı ülkelerinin sıhhat sistemlerinin kapsayıcı olmaması sebebiyle hastalığın teşhisinde ve tedavisinde yetersiz kaldıkları çok açıktır.

Türkiye en başından itibaren elindeki bilgiler kapsamında bütün tedbirleri alarak hastalığın ülkemize girişini geciktirmiştir.

Hastalığın görülmesinin sonrasında da ülke çapında olay tespitini ve tedavisini çok başarılı şekilde yürüttü.

Ülkemiz toplamda 20 bin 921 hasta, 425 ölüm 484 taburcu adedi ile nüfus ve salgın tehdidi bakımından mukayese edilebileceğimiz ülkeler doğrultusundan daha iyi yerdedir. Kapsayıcı genel sıhhat sigortamızın, süregelen ve çağdaş hastane ağımızın, yetişmiş ve yeterli sayıda sıhhat personelimizin önemi bu süreçte çok daha iyi meydana çıkmıştır.

Aynı şekilde esas besin maddelerinin nerdeyse tamamında kendi kendimize yeterli olmamızın ötesinde net ihracatçı konumda olmamız da ülkemize net üstünlük sağlıyor. Türkiye bu krize en hazırlıklı ülkelerden biridir. Tek yapmamız gereken birliğimize, beraberliğimize sıkı sıkıya sahip çıkarak salgın tehdidi geçene kadar kurallara harfiyen uymaktır.

Bilim Kurulumuz hastalığın dünyadaki ve ülkemizdeki gelişimini an be an tahlil ediyor. Buna göre alınması gereken tedbirler de Bilim Kurulumuzu doğrultusundan belirlenerek tavsiye olarak hükümetimize iletiliyor.

Biz de bakanlık ve kurumlarımızla eş güdümlü dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeleri göz önünde bulundurarak kararlarımızı alıyoruz.
Özellikle milletimizden beklentimiz her şahısnin kendi karantinasını kendi programsıdır. Genel olarak halkımızın kurallara uyma konusu ile alakalı hassasiyet gösterdiğini biliyorum.

Bunun amacıyla gönüllü olarak uygulanması gereken kuralları mecburi duruma dönüştürmemiz gerekebiliyor.

Daha evvelce kentler arası toplu taşımayı izne bağlamıştık. Kendi arabalarıyla kentlerarası yolculuk yapan vatandaşlarımızı da kent girişlerinde denetime tabii tutuyorduk.

30 BÜYÜK ŞEHİR VE ZONGULDAK’A ARAÇ GİRİŞ-ÇIKIŞI KAPATILDI

Bu gece itibariyle ülkemizin 30 büyük kenti ile akciğer rahatsızlıklarının sık gördüğünüz Zonguldak ilimizi belirli isitisnalar haricinde vasıta giriş çıkışına kapatıyoruz.

Gıda ilaç temizlik malzemesi gibi maddelerle, genelgeyle belirti edilen sektörlerin lojistik vasıtaları dışında giriş çıkış yapılamayacak.
Yük ve izinli yolcu nakliyeciliği yapanlar ile uluslararası yük nakliyeciliği yapan vasıtaların bu kentlerden transit görüşmeleri devam edecek.

İl Pandemi kurulları bu tedbirleri genişletebilecektir.

30 Büyükkent ile Zonguldak’ta başlatacağımız yasağı 15 gün süre ile uygulayacağız, gerek görülürse uzatacağız.

20 YAŞ ALTINA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Ülkemizin tamamen daha evvelce 65 yaş üzerine uyguladığımız sokağa çıkma programsını 20 yaş altına getirmektir.

Gece yarısından itibaren 1 Ocak Ayı Ayı 2000 ve üstü tarihli doğumlularda tıpkı 65 yaş üstü gibi sokağa çıkamayacaktır.

Bununla gençlerimizi de çocuklarımızı da ciddi manada denetim altına alabilmek durumundayız.

65 yaş üstü sıkıntıda da 20 yaş altı sıkıntıda değil diye elimizde bu tür bir garanti yok.

MARKET VE PAZARLARDA MASKE TAKILACAK

Dışarıya çıkmak mecburiyetinde olan vatandaşlarımız amacıyla yeni program başlatıyoruz. Piyasa yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde varolduğu bütün alanlarda her şahısnin maske takması mecburi olacaktır.

Şehirlerimizde tamamında insan hareketliliğini azaltmak amacıyla gereken tedbirler yarından itibaren İl Pandemi Kurulları doğrultusundan alınıp uygulanabilecektir. Sokaklar dahil, bütün kamuya ait mekanlarda kalabalık oluşturacak şekilde katiyen bir arada bulunulamayacak, sosyal mesafeye en az üç ismim olarak riayet edilecektir. Aksi yönde davranışlar sergilemekte ısrar edenlere gereken idari ve adli cezalar uygulanacaktır.

Amacımız vatandaşımıza eziyet etmek değil, hem kendi sağlığına hem onlarla ilişki edenlerin sağlığını emniyet altına alabilmektır.

Ülkemizde yaşamı ne vakit normale döndüreceğimiz 83 milyon olarak bizim elimizdedir.

Aksi durumda bugün hüzünle takip ettiğimiz kimi ülkelerin haline düşmemiz kaçınılmazdır. Milletime güveniyorum. Bu içi boş bir söz değildir. Attığımız her ismimda bunun tezahürlerine tanık olabiliyoruz.

MİLLİ DAYANIŞMA KAMPANYASINA YOĞUN İLGİ

Kampanyanın üçüncü gününde SMS hariç aşağı yukarı 304 bin şahıs ve kuruluşumuz 1 milyar 64 milyon liralık yardım yaparak kardeşliğimizin gücünü göstermiştir. Yardım kampanyamıza katılarak dayanışma meydana koyan bütün vatandaşlarıma ve kurumlarımıza kendim ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

CHP’YE TEPKİ

CHP genel başkanı başta olmak üzere kimi kesimler itibarsızlaştırmaya çalışmışsa da milletimiz bu fitne odaklarına kulak vermemiştir. Kendi tarihini bilmeyenler bugün devletimizin yürüttüğü yardım kampanyasını sabote etmeye çalışarak milletten ne kadar uzak olduklarını bir kez daha göstermişlerdir. En büyük yükü omuzlayan sıhhat çalışanlarına da ilaveten teşekkür etmek istiyorum. Milletimiz, bütün sıhhat çalışanlarımızın gösterdiği fedakarlığı katiyen unutmayacaktır.

PROF CEMİL TAŞÇIOĞLU’NUN İSMİ YAŞATILACAK

Bu vesileyle geçen vakitlarda Covid-19 hastalığından kaybettiğimiz Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu hocamızın ismini Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanemize vereceğimizi yani bundan bu tür bu hastanenin bundan sonra hocamızın adıyla bir kent hastanesi olarak Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi olarak anılacaktır. Cemil hocamıza Allah’tan rAhmet diliyorum. Eşine, bütün ailesine sabırlar diliyorum. Bu salgında yaşamını kaybeden bütün vatandaşlarıma da Allah’tan rAhmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Sizleri bir kez daha sevgiyle, saygıyla selamlıyorum, kalın sağlıcakla.

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

arac-alis-ve-satis-islemleri-artik-e-devlet-uzerinden-yapilacak

Araç alış ve satış işlemlerini artık e-Devlet üzerinden yapabilecek

Araç alış ve satış işlemleri için noter başta olmak üzere birçok işlem gerektiği bilinmektedir. Dışarıda uğraşmaya …

yabanci-ulke-vatandaslari-konut-alirken-875bin-tl-ortalama-ucret-oduyorlar

Yabancı ülke vatandaşları konut alırken 875 bin TL ortalama ücret ödüyorlar

Türkiye vatandaşlarına ve yabancılara satışı gerçekleşen konut fiyatları için son analizlerinde bulunan veriler açıkladı. Türk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir