Cuma , Haziran 21 2024
Borcu Olanlara Müjdeli Haber! Borçlar Siliniyor!
Borcu Olanlara Müjdeli Haber! Borçlar Siliniyor!

Borcu Olanlara Müjdeli Haber! Borçlar Siliniyor!

Borcu Olanlara Müjdeli Haber! Borçlar Siliniyor! Borçları olanlara sevindirici haber geldi. Ekonomik olarak sorunlu bir süreçten geçiyoruz. Borcu olanlar amacıyla güzel haber geldi. İhya ile borcun yüzde 90’ı silinecek. Hangi borçlar silinecek?

Tüm dünyayı finansal olarak darboğaza sokan korona virüsü Türkiye’de de milyonlarca bireyi ekonomik anlamda olumsuz etkiledi. Bu etkisi azaltmak adına fazlası ismim atılıyor. “İhya” da bunlardan biri.

Borcu Olanlara Müjdeli Haber! Borçlar Siliniyor!

Nedir Bu İhya?

SGK’ya borcu bulunduğu amacıyla emekli olamayan Bağkurlulara yönelik yeni planlama yolda. Yeni paketle primler borçlu olunan seneye göre hesaplanarak enflasyon farkının yüzde 90’ı silinecek.

Bağkurlu’lar her ay derli toplu prim ödemek zorunda. Fakat fazlası kişi, primleri saatinde ödeyemiyor.

Biriken borçlar katlanarak artıyor. 2015’te uygulanan planlamayle 12 ay ve üzeri prim borçları silindi ve hizmetler donduruldu. Primi dondurulan ya da prim borcu tespit edilen aşağı yukarı 1 milyon Bağkurlu’nun bulunduğu belirtiliyor.

Borcu Olanlara Müjdeli Haber! Borçlar Siliniyor!

EMEKLİLİK İMKANI

Dondurulan süreler, sigortalılar ya da hak sahipleri doğrultusundan ödenebiliyor. Buna ‘ihya’ (canlandırma) deniyor. Yani süreler yanmıyor. İhya talebinde bulunup bu dönemlere ait borçlar ödendiğinde hizmetten saseneıyor, ihya ile prim adedi artıyor. Bu yolla prim eksiği olanlar yaş şartını da tamamlamışsa derhal emekli olabiliyor.

BİNLERCE LİRA BORÇ

İhya yapılırken SGK, prim borçlarını güncel değer üzerinden hesaplıyor. Örneğin; esnafın 2005 senesinden Bağkur prim borcu varsa hesap günümüz aylık prim öneme alınarak yapılıyor. O da şu anda en az 700 lira. Bu esnaf, 13 sene zamanınce hiç prim ödemediyse yalnızca anapara borcu 109 bin liraya çıkıyor. Faiz ve cezasıyla borç katlanıyor durumuyla ödenemez hale geliyordu.

Borcu Olanlara Müjdeli Haber! Borçlar Siliniyor!

9 YIL SONRA GELDİ

Beklenen iyi haber ‘af paketi’yle geldi. Meclis’e gönderilen tasarıya göre; dondurulan primler günümüz değer üzerinden değil, borcun doğduğu seneye göre hesaplanacak. Bir diğer söyleyişle primler hiç dondurulmamış gibi prosedür yapılacak. Bu yapılırken borcun faizi silinecek ve enflasyon farkı bulunacak. Peşin ödemede farkın yüzde 90’ı silinecek. Bu kapsamda en son planlama Şubat 2011’de yapılmıştı.

YÜZDE 90’I SİLİNECEK

Yeni planlamayle prosedüriş dönemden çok çok Bağkur prim borcu olanlar büyük üstünlük elde edecek. Örneğin; 2010 senesinde en düşük Bağkur primi 47 liraydı. Bu borç 10 senelik enflasyona göre hesaplandığında 376 lira oluyor. Bu borç peşin ödenirse enflasyon farkının yüzde 90’ı yani 296 lirası silinecek ve ödenecek prim 80 lira olacak. Af çıkmasaydı her ay amacıyla en az 700 lira ödenmesi gerekecekti.

Borcu Olanlara Müjdeli Haber! Borçlar Siliniyor!

‘PEŞİN’ ŞARTI VAR AMA ESNETİLMELİ!

Bağkur prim borçlarını ödemek isteyenler ‘Temmuz’ sonuna kadar müracaat yapacak. İlk taksit ve peşin ödeme zamanı 31 Ağustos olarak belirlendi. Af paketine göre; ihya talebinin sonrasında çıkarılan borcun, ilk taksit ödeme zamanınde yani 31 Ağustos’a kadar ‘peşin’ olarak ödenmesi gerekiyor.

Aksi halde üstünlük ortadan kalkacak. Ucuz kredi amacıyla bankalarla görüşmeler sürüyor. İsteyen kredi çekip borcu kapatabilecek. Fakat kredi çekemeyenler borcu defaaten yani peşin ödemekte zorlanabilir. Bu amaçla diğer borçlarda bulunduğu gibi 18 ay eşit taksit olanağı Bağkurlu’nun elini rahatlatır.

Kaynak: Posta

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor! Ülkemiz de yaşanılan salgın hastalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir