Pazartesi , Haziran 17 2024
Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu finansal geçmişinizi ifade eder. Geçmiş dönemlerde kredi kartı ödemelerinizi, fatura borçlarınızı gösteren sayısal bir değerdir. Kredi notunuz düşük ise bankanın size kredi verme ihtimali çok düşüktür. Kredi notu yalnızca kredi almak istediğiniz zaman değil ev, taşıt, beyaz eşya, telefon gibi alımlarda da karşınıza çıkar. Birine kefil olmanız durumunda da kredi notunuz etkilenir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankaya taşıt, ev, ihtiyaç kredisi için başvurduğunuzda karşınıza kredi notunuz çıkacaktır. Borçlarınızı zamanında ödemediğinizde kredi notunuz da düşüş olacaktır. Bu yüzden bankalar, kredi verirken finansal geçmişinizi araştırırlar. Kredi notu düşük ise, bunu yükseltme imkanınız bulunuyor. Kredi notunu yükseltme şekilleri aşağıdaki gibidir;

 • Kredi kartınıza gelen aylık ekstraları zamanında ödeyin.
 • Bir bankadan kredi talep ettiyseniz başka bankalardan da kredi talebinde bulunmayın.
 • Birine kefil olmamaya dikkat ediniz. Borcunu ödemediği takdirde borcu sizin ödemeniz gerekecektir. Buda kredi notunuzu olumsuz etkiler.
 • Ödenmemiş faturalarınızı kredi kartıyla ödeyin veya otomatik ödeme talimatı verin.
 • Elinizde peşin paranız varsa bunu bir bankada mevduat hesabına yatırınız.

Kredi Notunun Bilinmesinin Sağlayacağı Faydalar

Bankalar, tüketicinin kredi başvurusunda kredi notuna çok dikkat ederler. Çünkü ödeme konusunda tüketicinin sadakatini gösterir. Borcunu zamanında ödeyip ödemediğini değerlendirir.

Kredi veya kredi kartı talebinde bulunmadan önce kredi notunuzu bilmeniz durumunda talebi ona göre şekillendirebilirsiniz. Kredi notunuz düşük ise ve bunu biliyorsanız notunuzu yükseltmek için daha dikkatli olursunuz. Aylık borçlarınızı zamanında ödemeniz ileri de alabileceğiniz krediyi etkiler ve size avantaj sağlar.

Kredi Notu Hesaplama

Kredi notunu oluşturan yüzdeler göz önünde bulundurularak, etkileyen faktörler aşağıya çıkarılmıştır.

 • Kredi borç durumu %40
 • Kredi ödeme düzeni %40
 • Kredi kullanma sıklığı %10
 • Diğer faktörler %10

Yukarıdaki faktörler bir araya geldiğinde KKB kredi notu hesabı yapar. Faktörlerin yüzdeleri dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.

KKB Nedir?

Kredi ve kredi kartı kullanan kişilerin borçlarını zamanında ödeyip ödemediklerini, kredi kartı yasal takibini, bankalara olan borç durumunu gösteren, sorgulayan bir veri bankasıdır.

KKB Raporunun İşlevi 

KKB’ ye risk azaltıcıda diyebiliriz. Örneğin iş yerinizi kiraya verdiğinizde kişinin risk raporunu isteyerek oluşabilecek riski azaltabilirsiniz. Bankalar da kredi verecek kişilerin risk raporunu isterler. Kredi notunuza etki eden risk raporu kredi alıp alamadığınızda büyük etkendir.

 

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Banka Eft Saatleri

Banka Eft Saatleri

Banka Eft Saatleri Bir bankadan farklı bir bankaya para gönder işlemine Eft denmektedir. Eft ile …

Kaldıraç Nedir?

Kaldıraç Nedir?

Kaldıraç Nedir? Kaldıraç; finans piyasalarında yatırımcıların etkin rol almasını sağlayarak az sermayeyle büyük hacimli işler …

3 Yorum

 1. Çok teşekkürler. Seviliyorsunuz.

 2. gerçekten çok yararlı bir makale olmuş. teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir