Pazar , Haziran 23 2024
1.177 lira nakdi ücret desteği, Kimler Faydalanabilecek?

1.177 lira nakdi ücret desteği, Kimler Faydalanabilecek?

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, koronvirüs salgını ardından bakıcı, temizlikçi gibi ev hizmetlerinde işvereni doğrultusundan bedava izne çıkartılanlara 3 ay süresince 1.177 lira nakdi ücret desteği verileceğini yazdı.

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, koronvirüs salgını ardından zor halde kalan bakıcı, temizlikçi gibi ev hizmetlerinde çalışanlara yönelik 17 Nisan’da yürürlüğe giren yasanın ayrıntılarını yazdı.

Koronavirüs salgını başladığından bu yana evlerde bakıcılık ve temizlik işleri ile uğraşanlarla alakalı soru aldığını bildiren Doğan, konunun detaylarını günümüz yazısında aktardı:

Kimler destek alacak?

“Yapılması lüzumen, ev hizmetlerinde ay amacıylade 10 günden çok sigortalı çalıştıran işverenin, bu hal değişikliğini, bedava iznin verildiği ayın sonuna kadar ‘eksik gün’ koduyla SGK İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Emniyet Merkezlerine bildirmesi lüzumiyor.

İşverenin de bu bildirimi bedava iznin verildiği ayı takip eden ayın üçüne kadar yapması lüzumiyor. Örneğin, evde çalıştırdığınız bakıcıyı nisan ayında bedava izne çıkarttıysanız, 3 Mayıs’ta müracaatını yapacaksınız.

10 günden çok çalışanlar yararlanacak

Peki, nakit desteğinden hangi ev hizmetlerinde çalışanlar yararlanabilecek. SGK’ya göre temizlik, ütü, yemek, çamaşır, bulaşık yıkama, alış veriş ve bahçe işleri ile çocuk, ihtiyar ya da özel bakıma lüzumsinimi olan bireylerin bakım işlerinin ev halkı dışındaki bireyler doğrultusundan yapılması ev hizmeti ve bu işleri yapanlar da ev hizmetlisi olarak sayılıyor. Dolayısıyla bu işlerde ayda 10 günden çok çalışanlar ve evin sahibi doğrultusundan bedava izne çıkartılan aylık 1.177 lira nakit desteği alabilecek.

Ücretsiz izinlilerin halu

Koronavirüs önlemleri kapsamında günlük 39.24 lira, aylık da 1.177 lira nakdi kredi ücret desteğinden kimlerin yararlanacağı netleşti. 15 Mart tarihinden itibaren bedava izne ayrılanların nakit desteği alıp alamayacağı, destekten yararlanmak amacıyla kimin başvurması lüzumtiği gibi konular muallaktaydı. Bütün merak edilenlere açıklık getirildi.

Buna göre, 17 Nisan tarihi itibariyle işverenleri doğrultusundan bedava izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan çalışanlar ile 15 Mart tarihinden itibaren işvereni doğrultusundan iş sözleşmesi feshedilen ve işsizlik ödeneği alamayan çalışanlara devlet aylık 1.177 lira nakdi ücret desteği verecek.

Çalışanlar amacıyla nakdi ücret desteği başvurularını işveren yapacak. İşveren, çalışanını bedava izne çıkardığını SGK’ya bildirecek, açıklamaya göre çalışana nakit desteği verilecek. Ödemeler ise çalışanın kendine yapılacak.

15 Mart itibariyle iş sözleşmesi feshedilen ve işsizlik ödeneği alamayan şahıslar ise nakit desteğinden yararlanmak amacıyla kendileri İŞKUR’a başvuracak.

İşsizlik ödeneği amacıyla daha eskiden başvuranların tekrardan müracaatte bulunmasına lüzum yok, İŞKUR ödemeyi otomatik olarak yapacak.

Ödemelerden yararlanabilmek amacıyla bedava izne ayrılan ya da işine son verilenlerin emeklilik aylığı almaması şart. Her iki kesim amacıyla de ödemeler 17 Temmuz’a kadar sürecek, yani üç aylık nakit desteği verilecek.

Özetle, bedava izne ayrılanlar ve işsiz kalanlar; ayda 1.177 lira, üç aylık da 3.531 lire nakit desteği alacaklar.”

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor! Ülkemiz de yaşanılan salgın hastalık …

2 Yorum

  1. Çalışmıyorum 3 çoçok var gelirim yok

  2. niyazi gürsu

    isim yok param yok yatili is ariyorum.vede cebimde nakit yok gecici olarak annemin akrabasinda kalirim adim niyazi gürsu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir