Cuma , Şubat 23 2024
Asgari geçim indirimleri açıklandı! 2020 Yılı AGİ tutarları ne olacak

Asgari geçim indirimleri açıklandı! 2020 Yılı AGİ tutarları ne olacak

2020 yılında asgari geçim ücretleri belirlendi. Devlet tarafından vatandaşa destek amaçlı başlatılan kampanya için kimlerin katılımda bulunacağı açıklandı. Asgari geçim indirimi hakkında uygulanacak tutarın ne kadar olduğu belirlendi. Belirlenen AGİ tutarları ise bu yıl boyunca standart olarak ilerleyecek ve her hane için hesaplamalar da belirlenen kurumlar tarafından yapılıyor. AGİ nedir? AGİ tutarı ne kadar? Asgari geçim indiriminden kimler faydalanır? AGİ kimlere verilir? 2020 yılında AGİ tutarları ne olacak? 2020 asgari geçim indirimi ne kadar?

 

AGİ (Asgari Geçim İndirimi) usulen sigortalı çalışmakta olan bütün vatandaşın faydalanacağı aylık ödenektir. Devlet tarafından belirli kurumlar aracılığı ile her ay çalıştığınız iş yeri sahibi, çalışanına bu ödeneği vermek zorundadır. AGİ tutarları ise hane başına hesaplanır, ayrıca çocuk sayısı ve işçinin medeni durumuna göre farklı ödenekler yansır. Asgari geçim indirimleri iş veren tarafından, işçiye ödenecek tutarın vergi dışı hesaplanarak ödenmesidir. Özetle AGİ kullanımı iş verenin, her ay çalışanı adına devlete ödediği para miktarıdır.

 

AGİ nasıl hesaplanır? Asgari geçim tutarı nasıl hesaplanır?

AGİ aylık alınan ücret üzerinden hesaplanır. 2020 yılında brüt asgari tutarı 2 bin 950 TL ve net asgari tutarı 2 bin 404 TL olduğundan ötürü yüzde oranlarında verilir. İşçi kendisi için %50, belli işi olmayan veya geliri bulunmayan eşi, bir veya iki çocuk için, üçüncü çocuk için ya da dördüncü çocuk ve üstüne indirim uygulanmaktadır. Eşi için yüzde 10, ilk iki çocuk için yüzde 7,5, üçüncü çocuk için yüzde 10 ve dördüncü veya üstü çocuk için yüzde 5 oranları baz alınarak hesaplanır. 18 yaşını geçen ve herhangi sağlık problemi bulunmayan hane başı çocuk için indirim kapsamında olması söz konusu değildir.

 

Asgari ücret indirimi neye göre hesaplanıyor

AGİ hesaplamaları yapılırken dikkat edilen unsur hane ailesinin mevcuduna göre indirim uygulanır. Medeni hali bekar olan 220 TL, evli olduğu eşi çalışmayana 265 TL, bir ve iki çocuk için 298 TL, üç çocuk için 375 TL, dört çocuk ve üstüne 375 TL veya evli olduğu eşi çalışanlara 220 TL indirim sağlanıyor. Asgari geçim indirimleri ise böylelikle devlet tarafından güncel olarak hesaplanıyor.

Rate this post

Hakkında

Gündeme Göz At :)

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021 yılında net banka çağrı merkezi maaşları 4000-4500 arası belirlenmiştir. Ancak …

İndirim Çadırı Nedir & Nasıl Faydalanılır 2021

İndirim Çadırı Nedir & Nasıl Faydalanılır 2021

İndirim Çadırı Güzel olanaklardan biri de indirim olanakları sunan merkezler. Buralar da gayet yüksek fiyatlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir