Salı , Mayıs 28 2024
ABD nasıl oluyor da karşılıksız para basabiliyor?
ABD nasıl oluyor da karşılıksız para basabiliyor?

ABD nasıl oluyor da karşılıksız para basabiliyor?

ABD nasıl oluyor da karşılıksız para basabiliyor? Bir ülkenin para basma sınırı o ülkenin merkez bankasında bulunan altın rezervi ile doğru orantılıdır. Bu yüzden ülkeler istediği kadar para basamıyor.

Amerika Birleşik Devletleri ise 1971 yılına kadar altın rezervine göre dolar basıyordu. Bu tarihten itibaren ise Amerika Merkez Bankası bağımsız bir şekilde dolar basmaya başladı. Peki bu bağımsız para basma işlemini nasıl yapıyor?

70’li yıllarda altına bağlı dolar ABD’yi olumsuz olarak etkilemeye başladı. Bu olumsuz etkinin sebebi ise ülkenin o dönemlerde dış ticaret açığının olmasıydı.

Avrupa ve Çin’den çok fazla ürün alan ABD bu ticareti yaparken altın kullanıyordu. Bu alımlara karşılık ülke dışına yeteri kadar ürün satamayan ABD, ekonominin daha fazla kötüye gitmemesi için bir çözüm yolu bulmalıydı. Bu çözüm yolunu ise 1971 yılında dönemin başkanı olan Richard Nixon buldu ve altına bağlı dolar sistemini kaldırdı. Artık dolar bir varlıktan ziyade karşılıksız bir borç senedi haline geldi ve değer kazandı.

ABD’nin bu kararı alması o dönem için çoğu problemi çözdü fakat bu kısa süreli oldu. Devam eden süreçte tekrar sorunlar yaşayan ABD günümüzde hala bu konuyu sıkça dile getirmekte ve doların tekrar altına dayalı sisteme dönmesini tartışmaktadır.

Bugün hala izlediği bu para basma politikası yüzünden çoğu ülkenin başını belaya sokan ABD, bunun bedelini ödemeye giderek yaklaşıyor. Avrupa ise bu bedelin çok ağır olacağını her fırsatta dile getiriyor.

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Hayvancılık Kredisi 2021

Hayvancılık Kredisi 2021

Hayvancılık Kredisi Hayvancılık kredisi hayvansal üretimde faaliyet gösteren üreticilere sunulan kredi türüdür. Küçükbaş büyükbaş hayvanlarla …

yabanci-ulke-vatandaslari-konut-alirken-875bin-tl-ortalama-ucret-oduyorlar

Yabancı ülke vatandaşları konut alırken 875 bin TL ortalama ücret ödüyorlar

Türkiye vatandaşlarına ve yabancılara satışı gerçekleşen konut fiyatları için son analizlerinde bulunan veriler açıkladı. Türk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir