Pazar , Haziran 23 2024
Bayram Harçlığı Yardımı Yapılacak Mı? Bakan Açıklama Yaptı, Açık Kapı...

Bayram Harçlığı Yardımı Yapılacak Mı? Bakan Açıklama Yaptı, Açık Kapı…

Bayram Harçlığı Yardımı Yapılacak Mı? Bakan Açıklama Yaptı, Açık Kapı… Corona virüsü salgını sürecinde binlerce haneye uygulanan 1000 TL parasal destek kampanyası ve bayram harçlığı yardımı ile alakalı son zamanlarda sosyal medyada çıkan asılsız haberlere dair İçişleri Bakanlığı bildirimde bulundu. Peki, Çin’in Wuhan kentinde meydana çıkan ve bütün dünyayı etkileri altına alan corona virüsü sebebiyle işsiz kalan vatandaşlara ve yardım etmeye muhtaç vatandaşlara 1000 tl yardım kampanyası yapılmıştı.

Yaklaşan bayram bundan dolayı sosyal medyada bayram harçlığı yardımı ile alakalı asılsız söylemler gelişti. Konu ile alakalı İçişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı. Peki, 500 TL bayram harçlığı var mı? Açık Kapı bayram harçlığı yardımı olacak mı?

 

Bayram Harçlığı Yardımı Yapılacak Mı? Bakan Açıklama Yaptı, Açık Kapı...

Geçtiğimiz zamanlarda sosyal medyada meydana çıkan bir iddia arama motorlarında sorgulanıyor. İddiaya göre; 1000 TL yardım alanlar hariç geriye kalan bütün vatandaşlar amacıyla 400 TL, çocuklar amacıyla ise 100 TL bayram harçlığı verilebilecek. Peki; Açık Kapı bayram harçlığı olacak mı? Bayram harçlığı verilebilecek mi? İşte yanıtı…

ASILSIZ İDDİALARA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN YANIT GELDİ

“Son zamanlarda birtakım sosyal medya hesapları ve sosyal etkileşim platformları üzerinden kasıtlı ve asılsız şekilde Valilik ve Kaymakamlıklarımızda tespit edilen Açık Kapı Birimleri üzerinden sosyal yardım dağıtıldığına dair paylaşımlar yapılmaktadır.

Bakanlığımızca 2017 senesinde kurgulanan ve etaplar durumunda yaygınlaştırılarak bugün itibariyle 81 il Valiliğinde ve 161 ilçe Kaymakamlığında etkinliğe geçirilen Açık Kapı birimlerinin esas vazifiyeti; Valilikler ve Kaymakamlıklar vasıtasıyla yayılan kamusal hizmetlerle alakalı lüzumlu danısma ve yönlendirmeyi yapmaktedir.

Valilik ve Kaymakamlıklardaki bürolara direkt olarak ya da dijital ortamda (web sitesi ya da e-devlet üzerinden) müracaat yapılabilen Açık Kapı birimlerinin yardım dağıtmak, sosyal destek ödemesi yapmak gibi bir vazifiyeti mutlaka bulunmamaktadır.

Bayram Harçlığı Yardımı Yapılacak Mı? Bakan Açıklama Yaptı, Açık Kapı...

BAYRAM HARÇLIĞI YARDIMI OLACAK MI?

Devletimizin, Koronavirüs salgını ile yoğun şekilde mücadelede eden kurumlarının iş yükünü yönetilemez noktaya getirmeyi hedeflediği belli olan bu tür kötü niyetli paylaşımlarla dezenformasyona namacıyla olanlar, koronavirüs salgını kapsamında alınarak başarı ile uygulanan tedbirler kapsamında olusan sosyal izolasyona zarar vermektedir.

Emekli ve 1000 TL yardım alan vatandaşlar hariç geri kalan vatandaşlara, sigortalı ya da sigortasız olduğuna bakılmaksızın 400 TL ve çocuklar amacıyla 100 TL bayram harçlığı verecek. www.acikkapi.gov.tr adresinden müracaat yapmanız gerekiyor’ açıklamalarının gerçek olmadığına dair paylaşımda tespit edilen Eskişehir Valiliği, İçişleri Bakanlığının duyuru metnini yayımladı.

Bayram Harçlığı Yardımı Yapılacak Mı? Bakan Açıklama Yaptı, Açık Kapı...

Yayımlanan metinde ise İçişleri Bakanlığı “Açık kapı biriminin esas vazifiyeti valilikler ve kaymakamlıklar vasıtasıyla yayılan kamusal hizmetlerle alakalı lüzumlu danışma ve yönlendirmeyi yapmaktedir. Valilik ya da kaymakamlıklara direkt olarak ya da dijital ortamda müracaat yapılabilen Açık Kapı biriminin yardım dağıtmak gibi bir vazifiyeti mutlaka bulunmamaktadır.

Devletimizin Korona virüs salgını ile yoğun şekilde mücadele eden kurumların iş yükü yönetilmeye noktaya getirmek hedeflediği belli olan bu tür paylaşımlarla kötü niyetli paylaşımlarla dezenformasyona namacıyla olanlar , Korona virüs salgını kapsamında alınarak başarı ile uygulanan tedbirler kapsamında meydana gelen sosyal izolasyona zarar vermektedir.

Bayram Harçlığı Yardımı Yapılacak Mı? Bakan Açıklama Yaptı, Açık Kapı...

Sosyal medya ve etkileşim guruplarında bu şekilde asılsız paylaşımlarda tespit edilenlar ile alakalı Siber Suçlarla Mücadele birimlerimiz lüzumlu takibi yapmakta olup yapılacak tespitler üstüne lüzumlu suç duyurularında bulunulmuştur” açıklamalarında bulundu.”

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor! Ülkemiz de yaşanılan salgın hastalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir