Pazar , Haziran 16 2024
Milyonları ilgilendiren haber! İlk onay çıktı, ödenecek rakam belli oldu!
Milyonları ilgilendiren haber! İlk onay çıktı, ödenecek rakam belli oldu!

Bu İşi Yapana Asgari ücretin iki katı maaş verilecek!

Yer altı maden işletmelerinde maliyet artışlarının karşılanması suretiyle verilebilecek desteğe dair usul ve esaslar belirlendi. Buna göre; yer altında çalışanlar amacıyla asgari ücretin iki katından az olmamak üzere ödenmesi ve bir işçi amacıyla haftalık çalışma süresinin azalmasıyla senelik izin sürelerinin artırılması neticesinde meydana gelen ek maliyetler karşılanacak.

Yer Altı Maden İşletmelerinde Meydana Gelen Maliyet Artışlarının Karşılanması Amacıyla Destek Verilmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, 4. küme madenlerden linyit ve taşkömürü ruhsat sahasında yer altı işletme yöntemiyle üretim ya da hazırlık yapılması şartıyla, özel hukuk gerçek ya da tüzel şahıs ruhsat sahipleriyle kamu kurum ve kuruluşlarının yer altındaki maden işlerinde 11 Eylül 2014 itibarıyla sözleşme ya da rödovans sözleşmesi kapsamındaki işletmelere destek sağlanacak.

Maaş 2kat
maas-maden

ASGARİ ÜCRETİN İKİ KATINDAN AZ OLMAYACAK

Yer altında çalışanlar amacıyla asgari ücretin iki katından az olmamak üzere ödenmesi ve bir işçi amacıyla haftalık çalışma süresinin azalmasıyla senelik izin sürelerinin artırılması neticesinde meydana gelen ek maliyetler karşılanacak.

Bu kapsamda yer altında çalışan işçi başına işverene sağlanacak destek miktarı, güncel aylık brüt asgari ücret öneme alınarak ve işverenin SGK kayıtlarında yararlandığı başka bütün teşviklerin toplamı düşürülerek hesaplanacak.

Aynı ruhsat sahasında ve aynı iş yeri sicil numarasıyla birbirisinden bağımsız aniden çok yer altı kömür ocağı işletmesi bulunması ve Ocaklardan rastgele birisinde faaliyetin durması durumunda destek ödemesi yapılmayacak.

Ayrıca, iş sağlığı ve güvenliği önlemleri kapsamında üretimin durdurulduğu işletmelere destek verilmeyecek.

İşçi ücretlerinin ödenmemesi durumunda da ödeme yapılıncaya kadar işletmelere destek sağlanmayacak.

Öte yandan, açık ya da yer altı üretim yöntemiyle faaliyette tespit edilen sahalarda, açık işletmelerde imal edilen kömürün yer altı üretimi beyan edilmesi ya da dışarıdan kömür alındığının belirlenmesi durumunda çoktan ödenen destek tutarı meşru faiziyle geri alınacak.

Söz hususu destek programı 12 Haziran 2019-31 Aralık 2020 dönemini kapsayacak.

KAYNAK: AA

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021 yılında net banka çağrı merkezi maaşları 4000-4500 arası belirlenmiştir. Ancak …

Hayvancılık Kredisi 2021

Hayvancılık Kredisi 2021

Hayvancılık Kredisi Hayvancılık kredisi hayvansal üretimde faaliyet gösteren üreticilere sunulan kredi türüdür. Küçükbaş büyükbaş hayvanlarla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir