Perşembe , Şubat 22 2024
Emeklilik Yaş Şartları Değişiyor, EYT Erken Emeklilik Şartları Neler?

Emeklilik Yaş Şartları Değişiyor, EYT Erken Emeklilik Şartları Neler?

Emeklilik Yaş Şartları Değişiyor, EYT Erken Emeklilik Şartları Neler? Emeklilikte Yaşa Takılanların merakla araştırdığı EYT çıkacak mı sorusu yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Son zaman ülke çapında alınan yeni tedbirler ve kararlar vatandaşları meraklandırdı. Peki EYT bugün ne oldu? EYT son dakika ilerleme 2020 haberleri…

EYT son dakika ilerleme 2020 haberleri…2019 Yılının son günlerinde ve 2020 seneının ilk günlerinde gündemden düşmeyen EYT ile alakalı ilerlemeler var mı?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Emniyet Kurumunun (SGK) Kavaklıdere Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen toplantıda, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Bakan burada EYT içeriğine da değindi.

Emeklilik Yaş Şartları Değişiyor, EYT Erken Emeklilik Şartları Neler?

EYT SON DAKİKA HABERLERİ

Bakan Selçuk, emeklilikte yaşa takılanlarla alakalı bir düzenlemenin söz hususu olup olmadığının sorulması üzerine, “Cumhurbaşkanımız da açıkladı, gündemimizde yok şu anda. Çocuklarımızın geleceği amacıyla gündemimizde yok esasında.” yanıtını verdi.

Yeni EYT önerisi

Bir milletvekilinin emeklilik yaşıyla alakalı sıkıntıları dile getirdiği, emeklilikte yaşa takılanların çalışmaya devam etseler bile maaşlarının düşmemesi amacıyla yeni bir sistem kurgulanması önerisinde varolduğu belirtildi.

8 Eylül 1999 tarihinden evvelce bayan 20 sene sigortalılık; erkek 25 sene sigortalılık ve 5000 gün prim koşulunu yerine getirerek emekli olabiliyordu.

Emeklilik Yaş Şartları Değişiyor, EYT Erken Emeklilik Şartları Neler?

8 Eylül 1999 tarihinde 4447 saseneı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı artırıldı. Emeklilik yaşı, kademeli olarak bayanlarda 58, erkeklerde 60’a çıkartıldı. 2008 senesinde uygulanan ikinci değişiklikle de emeklilik yaşı bayan ve erkeklerde 2048 senesinde 65’e çıkacak şekilde yine yükseltildi. Emekliliğe hazırlanan pek çok şahıs bir gün farkla 2-3 sene daha beklemek mecburiyetinde kaldı.

Binlerce vatandaşı etkileyen emeklilikte yaşa takılanların talebi, Meclis’in gündeminde yer alan konulardan biri. Emeklilik amacıyla primi tamamlayıp yaşı bekleyenlere müjde kaliteyi taşıyan EYT düzenlemesi onaylanırsa, pek çok şahıs emeklilikte yaşa takılma sıkıntısından kurtulacak.

Emeklilik Yaş Şartları Değişiyor, EYT Erken Emeklilik Şartları Neler?

Son günlerin en çok araştırılan ve merak edilen konulardan biri de EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) oldu. Şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek mecburiyetinde. Bununla alakalı, şimdiye kadar 3 kıstas belirlenmişti. SSK’lı da 8 Eylül 1999’a kadar emeklilik amacıyla iki koşul vardı.

Birincisi, sigorta zamanı (bayanlar amacıyla 20, erkekler amacıyla 25 sene), ikincisi de 5000 gün prim sayısı. Sonra üçüncü bir prim koşulu daha geldi. 8 Eylül 1999’dan evvelce işe girenler amacıyla bayanlarda 40 ile 58, erkeklerde 44 ile 60 yaş arasında yaş bekleme zamanı getirildi. Memurlar ve Bağ-Kur’lular amacıyla de emeklilikte benzer şekilde yaş koşulu konuldu.

EYT kimleri kapsıyor?

Yapılan söz hususu değişiklikle 8 Eylül 1999’da sigortalı olanlardan emekli olma tarihleri 15 seneye kadar uzayanlar oldu. Sonuç olarak, emekli olmak amacıyla üç koşulun (sigortalılık zamanı, prim ödeme ve yaş koşulunın) beraber sağlanması aranmaya başladı. İşte EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) yasasıyla, 8 Eylül 1999’da sigortalı olup, getirilen kademeli yaş koşulundan ötürü emekli olacağı tarih uzayanlardan, emekli olmak amacıyla aranan sigortalılık zamanı ve prim koşulunı sağlayıp yaşın dolmasını bekleyenlerin emekli edilmesi amaçlanıyor.

Emeklilik Yaş Şartları Değişiyor, EYT Erken Emeklilik Şartları Neler?

3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir?

4A, 4B ve 4C kapsamındaki sigorta kollarından birine mensup olarak çalışanların 3600 günden emekli olmak amacıyla sigorta başlangıç tarihinin 09.09.1999 ve evveline ait olması gerekir. Bu tarihten sonra sigortalandırılan bireylerin 3600 günden emekli olması söz hususu değildir.
3600 prim günü ödemesinin SGK’ya yapılmış olması ve 15 senelik sigortalılık zamanının tamamlanması koşultır. Bu iki koşul 09.09.1999- 30.04.2008 tarihleri arasında tamamlanmalıdır. Prim zamanı ve prim ödemelerinin ek olarak yaş koşullarının yerine getirilmesi lazımdır.

9.09.1999 ve evvel ilk kez sigortalandırılanlardan 31.12.2011 tarihinden evvelce 15 senelik sigortalılık zamanını ve 3600 prim günün dolduran erkek sigortalılar 55 yaşında; bayanlar sigortalılar ise 54 yaşında emekli olmaya hak kazanırlar.
9.09.1999 ve evvel ilk kez sigortalandırılanlar arasında yer almasına karşın 31.12.2011 tarihine kadar 3600 prim günü ödemesini doldurmamış olan erkek çalışanlar 59 yaşında, bayan çalışanlar ise 58 yaşında emekli maaşlarını alabilirler.

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor! Ülkemiz de yaşanılan salgın hastalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir