Cuma , Haziran 21 2024
yabanci-ulke-vatandaslari-konut-alirken-875bin-tl-ortalama-ucret-oduyorlar
Yabancı Ülke Vatandaşları Konut Alırken 875 Bin TL Ortalama Ücret Ödüyorlar

Yabancı ülke vatandaşları konut alırken 875 bin TL ortalama ücret ödüyorlar

Türkiye vatandaşlarına ve yabancılara satışı gerçekleşen konut fiyatları için son analizlerinde bulunan veriler açıkladı. Türk vatandaşı daha uygun fiyatlara ev sahibi olabiliyorken, yabancılar Türkiye’de bulunan konutları için daha fazla ücret ödemektedir. Yapılan veri ve analiz çalışmalarına göre net ücret aralıkları ise belli oldu. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir evi 225 bin TL değerinde ücret ödeyerek alıyorken, yabancı uyruklu alıcılar ise 875 bin lira ödeyerek ev sahibi olabiliyor. Türkiye konut fiyatları? Türk vatandaşı evi ne kadara alıyor? Yabancı uyruklu alıcılar evlere ne kadar ödüyor? Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu vatandaşlar arasında neden fark var? Türkiye ev fiyatlarında nasıl yol izliyor?

turkiyede-yabanci-ulke-vatandaslarina-konut-satislari

Türkiye son zamanlarda yabancı uyruklu insanlara satışı yapılan konutlar hakkında düzenleme getirmişti. Yeni gelen düzenleme ile yabancı ülke vatandaşları Türkiye’den ev alma talepleri artış göstermeye başladı. Devam eden yabancıya konut satışı ise yüksek ivmeyle yükselişe geçti. Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği Başkanı Faruk Akbal, yeni gelişmeler ve yabancı ülke vatandaşlarını Türkiye üzerinden konut sahibi yapmak için düzenlemelerden bahsetti.

Türkiye’de yabancı ülke vatandaşlarına konut satışları

Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Faruk Akbal, 2016 yılında başlanan yabancılara konut satışına istinaden oluşan tüm gelişmeleri ele aldı. Yapılan değerlendirmeler sonucu 2020 yılına kadar süren satışların analizinde, 9 bin yabancı ülke vatandaşı Türkiye topraklarında konut sahibi olduğu açıklandı. Konut alarak vatandaşlık hakkına sahip olan yabancılar üzerinden elde edilen toplam gelir hakkında bilgileri paylaştı. 2016 yılının ikinci yarısında başlayan yabancılara gayrimenkul satışlarından, günümüze kadar elde edilen toplam gelir ise 22 milyar 122 milyon 183 bin lira (3 milyar 261 milyon) satış gerçekleşti. Bu bütçeyi toplamda 9 bin 11 yabancı ülke vatandaşından sağladık.

turk-vatandasi-ile-yabanci-ulke-vatandasi-arasindaki-konut-alma-fiyatinda-fark

Akbal yazılı açıklamasında ise bu konulardan bahsetti;

“Türkiye konut satışlarında kendi vatandaşına ve yurtdışı uyruklu vatandaşlara ayrı politikalar izlemektedir. Yerli yatırımcı için geçerli olacak ortalama konut fiyatı 225 bin TL, yabancı ülke vatandaşlarına uygulanan konut fiyatı ise 875 bin TL değerlerindedir. Büyük şehirlerde özellikle bu bütçe ile başlayan konut fiyatları yabancılar tarafından ilgi noktası oldu, Türkiye için konut satışlarında iyi gelirler elde etmemizi sağladı” dedi.

Rate this post

Hakkında

Gündeme Göz At :)

Hayvancılık Kredisi 2021

Hayvancılık Kredisi 2021

Hayvancılık Kredisi Hayvancılık kredisi hayvansal üretimde faaliyet gösteren üreticilere sunulan kredi türüdür. Küçükbaş büyükbaş hayvanlarla …

devlet-hibe-destegi-geliyor-dedi-80bin-tl-karsiliksiz-yardim-geldi

Devlet hibe desteği geliyor dedi! 80 bin TL karşılıksız yardım geldi

Hükümet tarafından onaylanan evlenme planları kuran gençlere ve ilk defa ev alacaklara özel hibe desteği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir