Perşembe , Mayıs 30 2024
BDDK'dan Özel Banka Kredilerine Son Dakika Müdahalesi Geldi!
BDDK'dan Özel Banka Kredilerine Son Dakika Müdahalesi Geldi!

BDDK’dan Özel Banka Kredilerine Son Dakika Müdahalesi Geldi!

BDDK’dan Özel Banka Kredilerine Son Dakika Müdahalesi Geldi! BDDK’dan özel bankaların kredilerine haftasonunda son dakika müdahelesi geldi. BDDK’dan uygulanan son dakika açıklamasında kredi kullanımlarına dair birtakım yeni kararlar alındığı açıklandı.

Alınan kararlara dair açıklamalarda tespit edilen BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben bankaların kaynaklarını daha verimli kullanacağını söyledi.

BDDK'dan Özel Banka Kredilerine Son Dakika Müdahalesi Geldi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) 18 Nisan atrihli toplantısı ardından bankaların kredi kullanımlarına dair yeni kararlar alındığını duyurdu.

BDDK yönünden uygulanan bildirimde koronavirüs salgınının ekonomiye, üretime, istihdama olumsuz etkilerinin en az civara indirilmesi hedefiyle ve bankaların ellerinde barındırdığı kaynakların en etkin şekilde kullanılması amacıyla yeni kararlar alındığı ifade edildi.

BDDK'dan Özel Banka Kredilerine Son Dakika Müdahalesi Geldi!

BDDK yönünden alınan yeni kararlara dair açıklama şu şekilde;

BDDK’DAN ÖZEL BANKALARIN KREDİLERİNE DAİR YENİ KARAR Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun aldığı karara dair açıklama metni;

“5411 sayılı Bankacılık Kanununun (Kanun) 93’üncü ile 43’üncü maddesinin ikinci fıkrası uyarınca bankaların, 1 Mayıs 2020’den başlamak üzere haftalık bazda Aktif Rasyosu (AR) hesaplamalarında kullanılan

Aktif Rasyosu (AR) = Krediler + (Menkul Kıymetler x 0,75 ) + ( TCMB Swap x 0,5 ) / TL Mevduat + ( YP Mevduat x 1,25 ) formülünde; AR’ın pay evresinde yer verdiği ‘Krediler’ kaleminin, takipteki krediler hariç bankaların bireysel ve ticari müşterilere kullandırdıkları krediler tutarının toplamını, ‘Menkul Kıymetler’ kaleminin, bankalarca satın alınan vatan dışı yerleşiklerce ihraç edilmiş menkul kıymetler ve hisse senetleri hariç özel sektör tahvil ve bonoları ile Türkiye Cumhuriyeti hazinesinin ihraç ettiği her türlü borçlanma araçları, kira sertifikaları ve Eurobondların toplam değerini, ‘TCMB Swap’ kaleminin, bankaların Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına (TCMB) Swap yolu ile verdikleri yabancı paranın TCMB alış kurundan hesap edilen Türk lirası(TL) cinsinden toplam değerini ifade etmesine, AR’ın payda evresinde yer verdiği ‘TL Mevduat’ kaleminin, bankalar mevduatı hariç bütün TL cinsi mevduat/katılım fonu tutarı toplamını, ‘YP Mevduat’ kaleminin, altın ve değerli maden hesapları da dahil olmak üzere, bankalarda tutulan yabancı para(YP) cinsinden mevduat/katılım fonu tutarı toplamını ifade etmesine karar verilmiştir.”

BDDK'dan Özel Banka Kredilerine Son Dakika Müdahalesi Geldi!

BDDK TARAFINDAN ALINAN KARAR NE ANLAM İFADE EDİYOR?

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) yönünden alınan karara göre bundan ileri süreçte; Aktif Rasyosu hesaplama tekniği kapsamında bankaların yüzde 100 oranının üstünde kalabilmesi amacıyla topladıkları mevduatın daha çok bir bölümünü kredi olarak vermeleri gerekiyor.

BDDK’nın aldığı yeni karar 1 Mayıs 2020 tarihi itibariyle yaşama geçirilecek. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben alınan yeni karara dair ilk açıklamasında “Yeni planlama ile bankalar kaynaklarını daha verimli kullanacak.” dedi.

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor! Ülkemiz de yaşanılan salgın hastalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir