SGK’dan Önemli Bilgilendirme! 45 mesleğe erken emeklilik imkanı!
SGK’dan Önemli Bilgilendirme! 45 mesleğe erken emeklilik imkanı!

SGK’dan Önemli Bilgilendirme! 45 mesleğe erken emeklilik imkanı!

SGK, yıpranma hakkından yararlanan meslek miktarını geçen zamanlarda 45’e çıkardı. Artık çoğu meslek grubu bu haktan yararlanacak. Mesela röntgen teknisyeni, ağız-diş radyoloji uzmanı, cezaevinde çalışan memurlar, ihtiyat pilotları da bu haktan yararlanıp erken emekli olabilecek. SGK, yıpranma hakkından yararlanan meslek miktarını geçen zamanlarda 45’e çıkardı.

SGK’dan Önemli Bilgilendirme! 45 mesleğe erken emeklilik imkanı!

Artık çoğu meslek grubu bu haktan yararlanacak. Mesela röntgen teknisyeni, ağız-diş radyoloji uzmanı, cezaevinde çalışan memurlar kredi, ihtiyat pilotları da bu haktan yararlanıp erken emekli olabilecek.

Kamuoyunda kredi hakkı “yıpranma hakkı” olarak ifade edilen fiili hizmet zamanı zammına dair olarak SGK geçen zamanlarda mühim bir ismim attı ve bu vakitden faydalanan meslek kuruluşlarının miktarını artırdı. Kurşun-arsenikte, cam fabrika ve atölyelerinde, cıva üretiminde, madenlerde, çimento ve kok fabrikalarıyla termik santrallerde çalışanlar başta olmak üzere yararlanan meslek adedi 45’e çıktı.

 

6 aya kadar ödemesiz düşük faizli kredi

DAHA ERKEN EMEKLİLİK İMKANI

Madenlerde çalışan işçilerin emeklilik yaşını 55’ten 50’e indirirken, izinde geçirdikleri vakitler tatiller de yıpranmaya dahil ediliyor. Böylece madenciler 43 yaşında emekli olabiliyor.

SADECE MADENDE ÇALIŞANLARA 180 GÜNLÜK SÜRE VERİLİYOR Yasa uyarınca tehlikeli ve ağır işlerde çalışanlara yıpranma hakkı (fiili hizmet zamanı zammı) veriliyor. Yasa kapsamındakilere 360 güne karşılık 60 ile 90 gün ek ediliyor. Madenlerde çalışanlar amacıyla bu vakit 180 güne çıkıyor. Bu vakit hem prim gününe ekleniyor, hem de emeklilik yaşından düşülüyor. Madencilikte en az 5 sene, başka meslek gruplarında ise en az 10 sene çalışmış şahıslar erken emeklilik hakkı kazanıyor.

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Şekilli Yazı Yazma - Instagram Şekilli Yazı Yazma Sitesi

Şekilli Yazı Yazma – Instagram Şekilli Yazı Yazma Sitesi

Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformların yüzbinlerce kullanıcı mevcut. Bu kullanıcılar arasından sıyrılmak …

ozel-bankalar-konut-kredisi-icin-kamu-bankalari-ile-yarisa-girdi

Özel bankalar konut kredisi için kamu bankaları ile yarışa girdi! Hangi bankalar konut kredisinde faiz indirimi yaptı

Korona virüs salgını sebebi ile yaşanan ve son aylardır etkisini ekonomi sorunlarında belirtmesiyle kamu bankaları …

Bir Yorum

  1. Erkek 1999 da giriş varsa yalnız gün dolmadıysa eğer 1 yıl sonra dolduğu takdirde emekli olurmu o zaman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir