Cumartesi , Nisan 20 2024
Bu Hastalığı Olanlara Maaş Geliyor..

Bu Hastalığı Olanlara Maaş Geliyor..

Listedeki Hastalıkları Olanlara Maaş Bağlanıyor! Başvuru İçin Gecikmeyin! İşte fazlası bireyin haberi olmayan o bilgiler…

DEVAM ETMEK İÇİN İLERLEYİNİZ..

Bu Hastalığı Olanlara Maaş Geliyor..

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, malûl aylığına dair merak edilenleri yazdı

Kamuoyunda malûl aylığı, engelli aylığı ve iş göremezlik geliri fazlalıkla birbiriyle karıştırılıyor. Malûl aylığı, çalışırken ağır tedavi gerektiren hastalık geçirenlere ödeniyor.

Ödeme, malûliyet devam ettiği prosese yapılıyor. Sigortalı olarak çalışmaya başlamadan evvelce engelli olan şahıslara malûl aylığı bağlanmıyor. Sigortalı çalışmaya başladıktan evvelce ya da sonra engelli olanlar, belli koşulları yerine getirdiklerinde yaşa bakılmaksızın emekli olma hakkından faydalanıyor. Çalışırken ortaya gelen iş k-azası ve meslek hastalığı neticesi çalışma gücünü en az yüzde 10 kaybedenlere de devamlı iş göremezlik geliri bağlanıyor.

Bu Hastalığı Olanlara Maaş Geliyor..

Maluliyet zamanı ilaveten belirtilmeyen bütün kanser hastalıklarında, tanı konulduğu tarihten itibaren bir sene içersinde başvurmak şartıyla 18 ay vakit ile maluliyet aylığı bağlanıyor. Bazı hastalıklarda ise 12 ya da 24 ay vakit ile aylık bağlanabiliyor. Kemik iliği nakli yapılanlar 12 ay, kan kanseri tedavisi görenler ve verem hastaları 24 ay malûl aylığı alabiliyor. Bu vakitler, tedavisi tamamlanamayanlar amacıyla, rapor alabilmek amacıyla uzatılabiliyor.Kanser ve organ naklinin yanı sıra çalışmaya imkân vermeyen kalıtsal hastalıklar, diyabet, MS, parkinson, alzheimer, demans, sara ve birtakım psikiyatrik hastalıklar, kalp yetmezliği, sindirim sistemi kanamaları, astım, KOAH, uyku arızaları gibi hastalıklar amacıyla tedavi döneminde malûl aylığı bağlanabiliyor.

Şunu vurgulamakta fayda var. Hastalanan herkes malûl aylığı alamaz. Malûl aylığı bağlatabilmek amacıyla sigortalının ya da işverenin isteği üstüne SGK’nın yetkilendirdiği hastanelerin sıhhat kurullarınca düzenlenecek rapor eder ve dayanağı tıbbî belgeler ile müracaatte bulunmak gerekiyor. İnceleme neticesi çalışma gücünün en az yüzde 60’ını yitirmiş bulunduğu SGK Sıhhat Kurulu’nca belirleme edilen şahıslara malûl aylığı bağlanabilir.

Bu Hastalığı Olanlara Maaş Geliyor..

 

BAŞVURU İÇİN GECİKMEYİN
Malûl aylığı bağlatabilmek amacıyla, tanı konulduktan itibaren bir sene içersinde müracaatte bulunmak gerekiyor. Mâlul aylığı ödeme zamanı, sıhhat kurulu raporu tarihinden itibaren başlıyor. Dolayısıyla, raporu aldıktan sonra anında SGK’ya başvurmak gerekiyor. Aksi takdirde, gecikilen vakit kadar eksik aylık ödenir. 18 ay malûl aylığı bağlanması olası olan hastalığa yakalanan sigortalı, raporu aldıktan sonra iki ay geç başvurursa, 18 yerine 16 ay vakit ile aylık alabilir.

10 YIL SİGORTA, 1800 GÜN PRİM

Hastalık nedeniyle malûl aylığı bağlanabilmesi amacıyla en az 10 sene sigortalı olma ve 1800 gün prim ödeme şartı aranıyor. Başkasının bakımına muhtaç halde olan, kendi greksinimlerini karşılayamayan hastalarda on senelik sigortalılık zamanıne bakılmıyor ama en az 1800 gün primlerinin bulunması gerekiyor.

Geçici malûl aylığının kalıcı duruma getirilebilmesi amacıyla hastalık bundan dolayı çalışma gücünde en az yüzde 60 oranında kayıp bulunduğuna dair sıhhat kurulu raporu gerekiyor.

GÜNÜ EKSİK OLAN BORÇLANABİLİR
1800 prim gününü tamamlayamayanlar, borçlanma hakları varsa, eksik günleri borçlanma yolu ile tamamlayabiliyor. Erkek çalışanlar askerlik, bayan çalışanlar doğum borçlanması yapabilir.

Bu Hastalığı Olanlara Maaş Geliyor..

 

KİMLERİN MALÛL AYLIĞI KESİLİR?

Sonradan çalışmaya başlayanların malûllük aylığının kesilip kesilmemesi, sigortalının statüsü, aylığın 2008 ekim evveli ya da ardından bağlanması, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya 2008 ekim evveli ya da ardından başlanması gibi hallere bağlı olarak değişiyor.

Genel olarak 2008 ekim evvel bağlanan aylıklar ile ilk defa çalışmaya 2008 ekim evveli başlayan 4/a’lıların malûl aylıkları, 4/a statüsünde çalışmaya başladıklarında kesiliyor. Aynı şahıslar BAĞ-KUR’a tabi bir işte ya da kamuda çalışırlarsa malûl aylıkları kesilmiyor. İlk defa çalışmaya 2008 ekim ayı ve ardından başlayan işçi, memur ve esnafın malûl aylığı ise hangi statüde çalışırlarsa çalışsınlar genel olarak kesiliyor.

HANGİ HASTALIKLAR İÇİN MALÛL AYLIĞI BAĞLANIYOR
Malûliyet aylığı bağlanmasını gerektiren hastalıklar şöyle: – Kanser (Baş ve boyunun yumUşak dokusu, cilt, lenfoma, lösemi, multipl myelom, tükrük bezleri, tiroid bezi, m-eme, sinir sistemi, akciğer, mide, ince ve kalın barsak, karaciğer, safra kesesi, safra yolları, pankreas, böbrek, mesane, genital yollar, prostat, t-estis, p-enis kanserleri)

– Epilepsi– Demans – Beyin urları – Parkinson belirtisi – Serebral palsi – Multiple Skleroz (MS)
– Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı) – Şizofreni – Bipolar arıza – Görme azlığı – Retina k-anamaları
– Yardımsız ayakta durmayı engel olan denge arızaları ile eş güdümlü işitme kayıbı

Bu Hastalığı Olanlara Maaş Geliyor..

– Anemi – Kol, bacak gibi organ kayıbı – Behçet hastalığı – Gastrointestinal kanamalar – Karaciğer sirozu – Karaciğer nakli – Kalp yetmezliği

– Kalp kapak hastalıkları – Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları – Solunum sistemi hastalıkları – Kalp nakli
– Böbrek nakli – Akciğer nakli – Tüberküloz – AIDS

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021 yılında net banka çağrı merkezi maaşları 4000-4500 arası belirlenmiştir. Ancak …

İndirim Çadırı Nedir & Nasıl Faydalanılır 2021

İndirim Çadırı Nedir & Nasıl Faydalanılır 2021

İndirim Çadırı Güzel olanaklardan biri de indirim olanakları sunan merkezler. Buralar da gayet yüksek fiyatlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir