Cumartesi , Nisan 20 2024
Son Dakika.. İşçiye 4.380 Liraya Kadar Kısa Çalışma Ödemeleri Başlıyor...

Son Dakika.. İşçiye 4.380 Liraya Kadar Kısa Çalışma Ödemeleri Başlıyor…

İşçiye 4.380 Liraya Kadar Kısa Çalışma Ödemeleri Başlıyor… Korona virüs nedeniyle işyeri büyülenen çalışana 4 bin 380 liraya kısa çalışma ödeneği kredi ödemeleri başlıyor. Aşağıda belirti edilen şartları tutanlara bu ödeme yapılacak.

Kısa Çalışma Ödeneği Miktarları Ödemeye Başlanıyor;

Korona virüs nedeniyle kısmi çalışma yapılan ya da geçici vakit ile kapanan işyerleri amacıyla işverenler kısa çalışma ödeneğine kredi müracaat yapabilecektir. Bu sayede işçiler çalışmadıkları vakitye ait ücretlerinin bir bölümünü kısa çalışma ödeneğinden alabilecektir.

Kısa çalışma ödeneği kredi
Kısa çalışma ödeneği kredi

Ödenek işsizlik kredi sigortası fonundan karşılanmaktadır.Sigortalının son 12 aylık kazancının günlük ortalama brüt tutarını yüzde 60’ı kısa çalışma ödeneği kapsamında ödenecektir. Bu hesaba göre meydana çıkan tutar aylık brüt asgari ücretin yüzde 150’sini geçemeyecektir.Eğer işyeri kısmi vakitli çalışıyorsa işçilerin çalışmadığı günler amacıyla ödenekten ücret ödenecektir.

İşsizlik kredisi fonu
İşsizlik kredisi fonu

İşyeri tamamiyle kapanırsa aylık 1.752 lira ile 4.380 lira aralığında ödeme yapılacaktır. Asgari ücretle çalışan bireyin alacağı oran 1.752 lira olacaktır. 4.380 lira ödeme alabilmek amacıylase sahip olunan işindeki maaşının 7.500 lira olması gerekir. Yani işçinin maaşı ne kadar yüksekse alacağı ödenek de o kadar yüksek olacaktır.

Başvuru Şartları:

Korona günlerinde daha çok işçi ve işverenin kısa çalışma ödeneğinden yararlanması amacıyla müracaat şartları kolaylaştırıldı. Buna göre kısa çalışmaya başlamadan önceki son 60 gün hizmet sözleşmesi ile çalışıyor olmak gerekir. Hem de son 3 sene içersinde 450 gün sigortalı olarak çalışmak ve işsizlik sigortası primi ödemiş olmak gerekir.Başvuru yapmış işletme ve firmalar üzerinden, çalışanlara kendi maaşlarını alacakları gün maaş olarak yatacaktır.

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor! Ülkemiz de yaşanılan salgın hastalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir