Cuma , Haziran 21 2024
Korona virüs mutasyon
Korona virüs mutasyon

Koronavirüs bulundu! 40 farklı mutasyon geçirmiş!

Koronavirüs bulundu! 40 farklı mutasyon geçirmiş! Küresel olarak 400 binden çok insanda belirleme edilen corona virüsüne karşı bilim dünyası deva bulmak amacıyla yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRINIZ…

Koronavirüs bulundu! 40 farklı mutasyon geçirmiş!

Birçok hükümet de lüzum seyahat yasağı lüzumse de sokağa çıkma yasağı ve kısıtlamalarıyla corona virüsünün yayılmasını engellemeye çalışırken İzlanda’dan gelen bir haber uluslararası kamuoyunda panik yarattı.

İzlanda basınında yer aldıktan çok kısa bir vakit sonra uluslararası medyanın da gündemine gelen haberde, İzlandalı bilim insanlarının bir keşifte varbulunduğu belirtiliyor.

 

Koronavirüs bulundu! 40 farklı mutasyon geçirmiş!

Toplam 737 olayın bulunduğu ve 2 ölümün gerçekleştiği ülkede bilim insanları Covid-19 hastalarından alınan misaller üstünde derinlemesine araştırma yaptı. Bilim insanları ülkedeki corona virüsü vakalarında 40 adet mutasyona uğramış corona virüsü belirleme edildiğini duyurdu.

Sağlık yetkilileri deCODE Genetics adlı şirketle eş güdümlü çalışıldığını ve 9768 corona virüsü hastası, semptom gösteren ve risk grubundaki insandan aldıkları misallerin bazılarında corona virüsünün mutasyona uğradığını ve bazılarında virüsün genomunda küçük değişiklıklar yaşandığı açıklandı.

 

Koronavirüs bulundu! 40 farklı mutasyon geçirmiş!

Çalışmalar esnasında hiçbir semptom göstermeyen 5 bin şahsa de test yapıldığı açıklanırken bunlardan 48’inin sonucunun pozitif çıktığı belirtildi. deCODE adlı şirketin direktörü Kari Stefansson, “Bazıları Avusturya’dan gelmiş. İkinci bir küme virüs ise İtalya’dakilerden gelmiş. Üçüncü virüs tipinin ise İngiltere’den yaklaştığını belirleme ettik. 7 kişide belirleme edilen virüsün ise İngiltere kaynaklı bulunduğunu anladık. Bu şahıslar İngiltere’deki bir futbol maçına gitmiş” dedi.

Henüz bu araştırma hakemli bir dergi doğrultusundan yayınlanmazken, Danimarka’daki Kopenhag Üniveristesi İmünoloji ve Mikrobiyoloji Departmanı’nda görevli virolog Allan Randrup Thomsen, “Bu neticeler mantıklı. 40 değişik virüs türünün üç ana merkezden gelmesi ve bu sayede virüslerin kaynaklarının öğrenilebilmesi çok ilginç. Corona virüsünün çok agresif bir şekilde mutasyona uğradığı biliniyor. Çin’den gelen misaller bulunduğunu biliyorduk ve bu araştırma da beklentilerimizi karşılıyor” dedi

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Hayvancılık Kredisi 2021

Hayvancılık Kredisi 2021

Hayvancılık Kredisi Hayvancılık kredisi hayvansal üretimde faaliyet gösteren üreticilere sunulan kredi türüdür. Küçükbaş büyükbaş hayvanlarla …

yabanci-ulke-vatandaslari-konut-alirken-875bin-tl-ortalama-ucret-oduyorlar

Yabancı ülke vatandaşları konut alırken 875 bin TL ortalama ücret ödüyorlar

Türkiye vatandaşlarına ve yabancılara satışı gerçekleşen konut fiyatları için son analizlerinde bulunan veriler açıkladı. Türk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir