Perşembe , Mayıs 30 2024
Elektrik Fatura
Elektrik Fatura

Elektrik ve Doğal gaz faturasında yeni dönem!

Koronavirüs nedeniyle elektrik ve natural gazda, fatura okumada yeni bir sisteme geçilecek. Buna göre salgının yayılmasını önlemek amacıyla dağıtım şirketi personelinin aylık derli toplu fatura okuması yerine son 2 senelik ortalama tüketim değerleri alınacak. Bu bilgiler kapsamında fatura oluşturulacak. Salgının sonrasında gerçek tüketimler ölçülecek.

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlere bir yenisi daha ekleniyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), koronavirüs salgınına yönelik önlemler kapsamında elektrik ve natural gaz faturalarıyla alakalı yeni bir çalışma yapıyor.

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in sektör kaynaklarından aldığı bilgiye göre, bu çalışma kent içi dağıtım şirketleri içeriğinde çalışan sayaç okuyacak personeli de koruyacak. Yüzlerce görevli personelin, abonelerle ilişkisi tümüyle kesilecek.

Elektrik ve Doğal gaz faturasında yeni dönem!

AYLIK DÜZENLİ FATURA OKUNMAYACAK

Buna göre, Batı’da örnekleri gördüğünüz gibi natural gaz ve elektrik kent içi dağıtım şirketi personeli, aylık derli toplu fatura okumayacak. Bunun yerine son 2 senelik ortalama tüketim değerleri alınacak. Anılan ay amacıyla işlemiş dönemde bir tüketim yoksa, emsal tüketimler öneme alınarak fatura çıkartılacak.

Söz hususu olan 100 metrekare bir dairenin kullanımı ve faturası ise aynı özellikteki başka tüketim miktarları göz önünde bulundurulacak.Sektör kaynakları, hazırlıkları sürdürülen yeni programlamayı şu şekilde anlattı:”Diyelim ki bir abonenin Nisan ayı gaz ve elektrik kullanımı nasıl hesaplanacak? Geçmiş, 2 senelik dönemdeki Nisan tüketimlerine bakılacak. Bu bilgiler kapsamında fatura çıkartılacak. Abone de yeni sistemle alakalı olarak bilgilendirilecek. Bu kapsamda düzenlenecek faturalar, elektronik sistem üzerinden aboneye ulaştırılacak.

SALGIN SONRASI GERÇEK TÜKETİMLER ÖLÇÜLECEK

Salgın önlemlerinin kaldırılmasının sonrasında gerçek tüketimler ölçülecek. Abonenin gerçek kullanımı, faturalanan tutarın altındaysa iade prosedürü söz hususu olacak. Tersi halde ek ödeme talebinde bulunulacak. Sektör kaynakları, EPDK’nın bu hususta bir karar almasının beklendiğini belirterek, “Bu kararla eş güdümlü program başlayacak. Hızla programya geçilecek” dedi.Enerji yönetimi, fatura desteği sayesinde alakalı olarak da çalışmalarını sürdürüyor. Gaz ve elektrik dağıtım şirketleri ile görüşmeler yapılıyor. Fatura tahsilat oranları anlık olarak izleniyor. Tahsilatta gündeme gelebilecek bir sorun, bu alana destek hedefli hamleyi de tetikleyecek.

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Hayvancılık Kredisi 2021

Hayvancılık Kredisi 2021

Hayvancılık Kredisi Hayvancılık kredisi hayvansal üretimde faaliyet gösteren üreticilere sunulan kredi türüdür. Küçükbaş büyükbaş hayvanlarla …

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir