Perşembe , Temmuz 18 2024
İşsiz Gençlere 2800 TL Her Ay Maaş, Başvuru Şartları?

İşsiz Gençlere 2800 TL Her Ay Maaş, Başvuru Şartları?

İşsiz Gençlere 2800 TL Her Ay Maaş, Başvuru Şartları? İşsiz gençlere büyük müjde! Her ay 2800 lira kim alabilmek istemez? Mesleki edindirme kursları Türkiye’nin değişik illerinde değişik alanlarda bireylerin hizmetine sunulmuştur.

İŞKUR giriş ekranı vasıtasıyla Toplum Yararına Programlar (TYP) amacıyla müracaat prosedürü gerçekleştirilebiliyor. Detaylar Haberimizde…

İşsiz Gençlere 2800 TL Her Ay Maaş, Başvuru Şartları?

İşsiz gençlere büyük müjde! Her ay 2800 lira kim alabilmek istemez?

Şu ana kadar binlerce iş ilanını vatandaşlarla biraraya getiren İŞKUR, TYP uygulaması ile yeni personellerin istihdamına vesile oluyor.

İŞKUR TYP amacıyla kuruma kayıtlı işsiz olmak,15 yaşını tamamlamış olmak, mesleğin gereklerine makul olarak tespit edilen özel şartlara sahip olmak gerekiyor.

Başvuru Şartları Neler?

İstihdam garantili meslek edindirme kursları ile hem ayda 2 bin 800 TL kazanmak hem de kurs sonucunda istihdam edilmek mümkün. Bu noktada ise katılım amacıyla bireylerden birtakım şartların sağlanması istenmekte olup bu şartlar:

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,15 yaşını tamamlamış olmak,Mesleğin gereklerine makul olarak tespit edilen özel şartlara sahip olmak,Kurumca aynı meslekte düzenlenen kursu tamamlamamış olmak,İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak,Emekli olmamak,Kurslara katılmama tarafında yaptırım uygulanmıyor olmak.

Belirtilen şartları gerçekleştiren ve kursa devam etmelerine engel halleri bulunmayan yükseköğretim ve açık öğretim öğrencilerinin de katılımlarına açıktır.

İşsiz Gençlere 2800 TL Her Ay Maaş, Başvuru Şartları?

Ne Kadar Maaş Ödeniyor?

Mesleki eğitim kurslarına katılan vatandaşlara, kurslara fiilen katıldıkları gün üzerinden;Sanayi pazarındaki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 60 TL zaruri gider ödemesi,Geleneksel mesleklerde mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 40 TL zaruri gider ödemesi,İstihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 30 TL zaruri gider ödemesi,

İşte Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan ve İş Kulübü avantajlarından faydalanan, akabinde endüstri pazarında düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan bayanlara günlük 95 TL zaruri gider ödemesi,Sanayi pazarındaki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları amacıyla aylık 400 TL bakım desteği ödemesi, Genel sıhhat sigortası primi,İş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi Kurumumuz doğrultusundan mesleki eğitim kursu boyunca karşılanmaktadır.

İşsiz Gençlere 2800 TL Her Ay Maaş, Başvuru Şartları?

TYP Başvuru Şartları Neler?

Kuruma kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, Emekli ve malul aylığı almıyor olmak, Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç),

Kimler TYP’den Yararlanamaz?

İŞKUR doğrultusundan düzenlenen bir kurs ya da programdan (girişimcilik eğitim uygulaması ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz. Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar ya da kendi eksikliği nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum doğrultusundan öneri edilen niteliklerine makul en az üç iş öneriini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

Herhangi bir kurs ya da programa katılmama tarafında yaptırım uygulanan kursiyer ya da katılımcı yaptırım boyunca TYP’den de yararlanamaz. Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye yine katılamaz.

İşsiz Gençlere 2800 TL Her Ay Maaş, Başvuru Şartları?

İŞKUR’A NASIL KAYIT OLUNUR?

İŞKUR kayıt olmayı anlatmadan evvel bilmeniz gereken mühim birtakım satır başları bulunmaktadır.İŞKUR iş arayanlar ile işverenleri ayırmış ve sisteme üye olmak amacıyla ilk olarak hangisi amacıyla kayıt bulunduğunuzu sormaktadır.Üyelerin hesaplarını etkinleştirebilmeleri amacıyla e-posta ya da telefon numarası girmeleri gerekmektedir.

En az birisini girmek yeterlidir. Aksi halde onay kodu iletilemeyeceği amacıyla üyelik aktif edilemez.Üyelerin hesapları son prosedür tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde aktif olmaz ise yani hesaba bu vakit zarfında giriş yapılmaz ise üyelikler dondurulur. Bu vakit özürlü ve eski hükümlü kayıtlarında iki yıldir.

Üyeler doğrultusundan 15 gün içerisinde okunmayan bütün mesajlar otomatik olarak silinmektedir.

İŞKUR‘a kayıt olmak amacıyla ilk olarak yazımızın başında da söylediğimiz gibi İşveren mi iş arayan birey mi bulunduğunuzu belirtmeniz gerek.

İşsiz Gençlere 2800 TL Her Ay Maaş, Başvuru Şartları?

 

İkisi içerisinde üye olma bağlantıları aşağıdadır.Daha sonra karşınıza çıkan üyelik sözleşmelerini kabul etmeniz ve profil verilerinizi ( şifre, isim soyisim vb verileri ) kusursuz ve doğru olarak girmeniz gerekmektedir. Bu adımyı kaydettikten sonra profilinizi oluşturursunuz.

Bu alanda öğrenim durumunuz, özellikleriniz, eğitim durumunuz, iş aradığınız pozisyonlar vb verileri adım adım doldurur gerek görülürse Word dosyası durumunda özgeçmiş de ekleyebilirsiniz.

Profil fotoğrafı eklemeniz de bu adımda önerilir. Çünkü uygulanan incelemede profil fotoğrafı olanların iş bulma olasılıklarının daha çok bulunduğu görülmüştür. Sonrasında İŞKUR size bir danışman atar ve işveren ile sizi ya da işçi ile sizi buluşturmak amacıyla çalışmalarını devam ettirirler.

İşsiz Gençlere 2800 TL Her Ay Maaş, Başvuru Şartları?

İnternet üzerinden İŞKUR‘a üye olmak istemiyorsanız, bulunduğunuz şehirdeki en yakın İŞKUR İl Müdürlüğüne eğitim durumunuzu gösterir bir belge ile kayıt amacıyla müracaatte bulunmanız da alternatifler arasındadır.

Burada tespit edilen görevli personel size kayıt prosedürleri amacıyla yardımcı olacaktır. İŞKUR Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (kısaca İŞKUR), Türkiye’de istihdamın korunmasına, geliştirilmesine, yaygınlaştırılmasına ve işsizliğin önlenmesi faaliyetlerine yardımcı olmak ve işsizlik sigortası hizmetlerini yürütmek üzere kurulmuş, Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanlığının alakalı kuruluşu olup, özel hukuk hükümlerine tâbi, tüzel bireyliği haiz, idarî ve malî bakımdan özerk bir kamu kuruluşudur. 

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor! Ülkemiz de yaşanılan salgın hastalık …

3 Yorum

  1. Ben çalişmuyorum madi durumumuz yok gurbette gidiyoruz ilden ile lütfen yardim edin

  2. Ben çalişmiyorum gurbetçiyiz işim yok madi durumumuz kötü lütfen yardim edin

  3. Hiç kimse duymaz boşuna yazmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir