Cuma , Haziran 21 2024
İş bulmak için kendimizi nasıl geliştirmeliyiz?
İş bulmak için kendimizi nasıl geliştirmeliyiz?

İş bulmak için kendimizi nasıl geliştirmeliyiz?

İş bulmak için kendimizi nasıl geliştirmeliyiz? Bilindiği üzere artık üniversite mezunu olmak iş bulmak için yeterli olmuyor. Kendimizi geliştirmemiz ve bazı alanlarda tecrübe kazanmamız gerekiyor. Peki kendimizi iş bulmak için nasıl geliştirebilir ve eğitebiliriz.

Dil öğrenmek

Dil öğrenmek çok klasik örnek olacaktır fakat en önemli etkenlerden biridir. Tabi sadece İngilizce bilmek artık yetmiyor 2. hatta 3. yabancı dil isteyen işletmeler bile oluyor. Bu yüzden en az 2 yabancı dil bilmek size iş bulmada büyük avantajlar sağlayacaktır.

Ayrıca bir dili öğrenirken bu dilin ülkesinin kültürel ve etnik yapısı hakkında bilgiler edinmeniz de size büyük oranda yarar sağlar. Çünkü büyük firmaların yurt dışı seyahatleri olmakta ve sizi yurt dışına göndermeleri gerekmektedir. Bu nedenle yurt dışına çıktığınızda yabancılık çekmemeniz için daha öncesinden yurt dışına çıkmış olmak önemlidir.

Bilgisayar programı öğrenmek

Artık günümüzde çoğu firma işlerinin çoğunu bilgisayar üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu yüzden bilgisayar ile alakalı konularda kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar yarar sağlayacaktır. Ofis programlarını kullanmayı öğrenebilir veya daha da ileriye giderek bir programlama dili öğrenebilirsiniz.

Üniversitede kulüp etki etkinliklerine katılmak

Firmalar sizi işe alırken hayatınız boyunca ne gibi etkinliklere katılmışsınız diye detaylı bir inceleme yaparlar. Siz bu etkinliklere katılarak sosyal çevre elde etme alanında gelişmiş birey olursunuz. Firmaların sizden ekip çalışması isteyeceği işler olabilir. Bu yüzden sizin ekip çalışması gerektiren yerlerde bulunmuş olmanız önemlidir. İlk etapta basit olarak üniversite kulüplerine katılabilirsiniz.

Kurslara katılmak

Çeşitli kurslara katılarak sanat, spor, bilim gibi konularda el becerisi kazanabilirsiniz. Bu firmalardan daha çok sizin işe girmeniz için avantaj sağlar.

Tecrübe elde etmeye çalışmak

Günümüzde işe alımlarda hangi bölümden mezun olduğunuzu sormazlar. Daha çok sizden yapmanızı isteyecekleri işi becerebilecek misiniz diye sorarlar. Siz o iş hakkında tecrübe sahibi iseniz ve biraz da bilginiz var ise hiç düşünmeden sizi işe alırlar. Bu nedenle bazı alanlarda kendinizi eğitmeniz ve tecrübe kazanmanız çok önemlidir.

Seminer ve konferanslara katılmak

Seminer ve konferanslara katılarak farklı insanların düşüncelerini dinleyebilir. Bu sayede bazı konular hakkında uzmanından tavsiye ve taktikler alabilirsiniz. Bu yöntem bir bireyin kendini geliştirmesi için oldukça önemli bir etkendir.

Yurt dışına çıkmak
Yurt dışına çıkmak diğer yöntemlere göre zor olsa da çok etkilidir. Yurt dışına çıkmış bireyler firmalar tarafından diğer bireylerden üstün olarak görülür. Bu sayede sizi işe alma istekleri artar. Buna ek olarak yurt dışında farklı kültür yapıları görerek kendi iç dünyanızı aydınlatabilirsiniz. Bu sayede yaratıcılık beceriniz de gelişir.

Diksiyon geliştirmek
Diksiyon yani konuşma tarzınızı değiştirmek iş görüşmesi sırasında karşı tarafı etkileyebileceği gibi pazarlama işlerinde büyük rol almanızı sağlar. Bu yüzden çeşitli diksiyon dersleri alabilir veya kendi dilinize ait filmler izleyebilirsiniz.

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor! Ülkemiz de yaşanılan salgın hastalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir