Perşembe , Nisan 18 2024
KOSGEB 60 bin lira desteği nasıl alınır?
KOSGEB 60 bin lira desteği nasıl alınır?

KOSGEB 60 bin lira desteği nasıl alınır?

KOSGEB 60 bin lira desteği nasıl alınır? Devletin küçük girişimleri destekleme amacı ile başlattığı KOSGEB programı ile, birçok girişimci hayallerindeki işletmeyi kurmak için hibe kredisi alıyor. 18 yaşından büyük olma şartını taşıyan herkesin alabileceği 60 bin lira KOSGEB kredisi, işletmenizin kurulum masrafları, işletme ve kira masrafları gibi tüm giderlerini karşılayabiliyor. Peki 60 bin liralık KOSGEB hibe desteği nasıl alınır?

KOSGEB hibe kredisi alma şartları nelerdir?

  • Hibe desteğini almanız için, devlet tarafından birtakım şartlar zorunlu kılınmıştır. Bu şartları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:
  • 18 yaşından büyük olmalı ve TC vatandaşı olmalısınız
  • PKK ya da FETÖ gibi örgütlerle herhangi bir suçlamanız, mensupluk durumunuz olmaması gerekmektedir
  • Sigortalı olarak bir yerde çalışmıyor olmamanız gerekir.

Adım adım ne yapmalı?

KOSGEB’de, hibe desteği de dahil olmak üzere tüm destekleri almak için ilk etapta girişimcilik sertifikası almanız gerekiyor. KOSGEB merkezlerinde verilen bu girişimcilik kurslarına internet üzerinden başvuru yapabiliyorsunuz. KOSGEB eğitiminde, uzmanlar size desteği nasıl alacağınızı aktarmaktadır ve hangi iş kollarında faaliyet gösterebileceğinze dair yönlendirmede bulunmaktadır.
Sertifikayı aldıktan sonra ikinci aşama ise şirket kurmaktır. Şahıs şirketi, limited ya da anonim şirketi kurarak düşündüğünüz alanda faaliyet göstermeye başlayabilirsiniz.

Sonraki aşamada, size uygun KOSGEB destek modeline başvuru yapabilirsiniz.
Başvuru sonrasında KOSGEB’e, iş planınızı, projenizi sunmanız gerekmektedir.

KOSGEB ödeme süreci nasıl oluyor?

KOSGEB’in işleyiş süreci, şirket kurup destek için uygun görüldüğünüz anda, artık tamamen internet sitesi üzerinden gitmektedir. Örnek vermek gerekirse, 60 bin liralık KOSGEB desteği için kabul edildiniz. KOSGEB’in sizin için sunduğu destek oranı ise yüzde 60. (Destek oranı şehirlere göre ve cinsiyete göre değişmektedir, kadınların destek oranı daha yüksektir.)

5 bin liralık bir harcama yaptınız ve 15 bin liralık da kira giderinizi belgelediniz. KOSGEB sitesine girerek, toplamda 20 bin liralık faturanızı sisteme girersiniz. 20 bin lira için, yüzde 60 destek oranında alacağınız geri ödeme desteği 12 bin liradır. KOSGEB, uygun zaman diliminde bu ödemeyi sizin hesabınıza yapar. 60 bin liralık destek için, kısacası faturalandırılmış 100 bin liralık kira ve işletme gideri harcaması gerekmektedir.

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor! Ülkemiz de yaşanılan salgın hastalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir