Cuma , Haziran 21 2024
Kirada Oturan Ailelere 1000 TL Kira Yardım Parası Ödeniyor Mu? Kira Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
Kirada Oturan Ailelere 1000 TL Kira Yardım Parası Ödeniyor Mu? Kira Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kirada Oturan Ailelere 1000 TL Kira Yardım Parası Ödeniyor Mu? Kira Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kirada Oturan Ailelere 1000 TL Kira Yardım Parası Ödeniyor Mu? Kira Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Devlet doğrultusundan gereksinim sahibi ailelere uygulanan yardımlardan bir tanesi de devletin kira yardımı yapıyor mu? konusudur. şahıslar doğrultusundan araştırılmaya devam ediyor.

Devlet doğrultusundan uygulanan kira yardımları amacıyla iki ayrı kategori üzerinden müracaatları alıyor. Bunlardan ilki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğrultusundan uygulanan kentsel dönüşüm kira yardımı ödemesi olarak öne çıkıyor. Bir başka kira yardımı ise gereksinim sahiplerine ödenen destek ödemesi olarak yapılmaktadır. Şuan Devletin kira yardımı isminde direkt bir ödeme yapmıyor.

Fakat korana virüs nedeni ile gelir kaybı yaşam sürdüren şahıslara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üzerinden 1000 TL sosyal yardım ödemesi yapılıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğrultusundan ailelere detaylı konularda ayni ve nakdi yardımlar devam etmektedir. Bir merak konusu ise devletin kira yardımıdır. Devlet doğrultusundan parasal halleri düşük ailelerin barınma gereksinimlerin karşılanması hedefi ile kira yardımı olanağı sunulacak mıdır?

Kirada Oturan Ailelere 1000 TL Kira Yardım Parası Ödeniyor Mu? Kira Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletin kira yardımları ödemede zorlanan şahıslar doğrultusundan araştırılmaya devam ediyor. Devlet doğrultusundan uygulanan kira yardımları amacıyla iki ayrı kategori üzerinden müracaatları alıyor. Bunlardan ilki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğrultusundan uygulanan kentsel dönüşüm kira yardımı ödemesi olarak öne çıkıyor. Fakat, söz hususu rakam yalnızca evini kentsel dönüşüme sunarak yenileme gerçekleştirmek isteyen şahıslara ödeniyor.. İşte Ayrıntılar…

KİRACILARA 1000 TL NAKDİ YARDIM NEDİR? DEVLETİN VERDİĞİ KİRA YARDIMI VAR MI?

Süreçte kira yardımı en çok aranılan konuların başında yer alırken sosyal medya hesaplarında sunulan 1000 TL yardım ödemesi en çok konuşulanlar arasına girdi. Devlet doğrultusundan korana virüs ardından dağıtılmaya başlanan 1000 TL sosyal yardım parası ne yazık ki birtakım şahıslar doğrultusundan kira yardımı olarak isimlendirildiği amacıyla bu tür bir hatalı anlaşılma yaşandı.

Kirada Oturan Ailelere 1000 TL Kira Yardım Parası Ödeniyor Mu? Kira Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

E DEVLET’TEN BAŞVURU

E Devlet kapısı üzerinden yapılacak müracaatlar amacıyla lik şu şekilde:

https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971

Verdiğimiz yukarıdaki bağlantı adresinden açılan ekranda, belirti edilen adımları takip edip müracaatınızı yapabilirsiniz.

DAR GELİRLİYE KİRA YARDIMI

Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir devlet olduğunda ötürü alakalı bakanlıklar eli ile dar gelirli ve yardım etmeye muhtaç ailelere detaylı yardımlar yapılmaya devam etmektedir. Bu yardımlar genel olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğrultusundan verilmektedir.

Gıda, yakacak, barınma, çocukların eğitim masraflarının karşılanması vb. konularında verdiği yardımlar kimi vakit ayni kimi vakit da nakdi olarak sağlanmaktadır. Bu yardımların yanı sıra verdiği yardım konularından bir tanesi de kira yardımlarıdır.

Barınma esas ihtiyacımızdır. Fakat parasal hali nedeni ile birtakım aileler sağlıksız evlerde yaşamakta ya da parasal halleri yetersiz olmasından ötürü kira paralarını ödeyecek güçleri bulunmamaktadır. Bu sorunların ortadan kaldırılması hedefi ile devlet doğrultusundan evsiz ailelerin barınma gereksinimlerinin karşılanması hedefi ile kira yardımları, tespit edilen ailelere  tutarlarda kira yardımı yapılmaktadır.

Kirada Oturan Ailelere 1000 TL Kira Yardım Parası Ödeniyor Mu? Kira Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

KİRA YARDIMI YAPAN KURULUŞLAR

Nakdi ve maddi anlamda sıkıntı çeken aileler kira yardımı paralarının karşılanması hedefi ile pek çok kurum ve kuruluş doğrultusundan kira yardımı verilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler
Kaymakamlıklar içeriğinde tespit edilen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
Belediyeler
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Büyükşehirlerde kiracılara 960 TL’ ye varan kira yardımları yapılmaktadır.)
Sivil Toplum Kuruluşları
Özel Vakıflar ve dernekler
Gönüllü kuruluşlar ya da şahıslar doğrultusundan kira yardımı yapılmaktadır.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU

Fakirlere kira yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğrultusundan yapılmaktadır. Gerekli koşulları taşıyan şahıslar, uygulanan yerinde araştırmalar sonunda kira parası yapılabilmektedir. Maddi sıkıntı çeken aileleri tespit edilen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ‘ na yapılmaktadır.

Kira yardımı ve başka yardımlardan yararlanılabilmesi amacıyla, yardım etmeye muhtaç şahısların bireysel müracaatları yapması gerekiyor. Ama belediyeler doğrultusundan bu şahısların belirlenmesi ile şahısların başvurması gibi bir koşul aranmaksızın da yardım uygulanabilmesi olası olmaktadır. Kira yardımlarından yararlanmak amacıyla aile büyüğünün müracaatı gerekmektedir.

Kirada Oturan Ailelere 1000 TL Kira Yardım Parası Ödeniyor Mu? Kira Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

T.C. kimlik fotokopisi
İkametgah belgesi
Gelir belgesi
Muhtarlıktan alınması gereken yoksulluk kağıdı
Kira Yardımı Başvurusu
Kira Yardımı Başvurusu

Bu evraklar ile eş güdümlü SYDV’lere giderek müracaat ederek başvurabilirsiniz. Bunların yanı sıra kira yardımı talebinde bulunduğunuza dair bir dilekçe ile hazırlamanız gerekmektedir. Başvuru yapmaya gittiğinizde aile bireyleri ile ilgili sorular sorulabilir. Ya da vakıf içeriğinde tespit edilen kurul doğrultusundan yerinde araştırma yapılmaktadır. Yapılan araştırmada ailenin nasıl bir yaşantı içerisinde olduğuna bakılmaktadır. İncelemeler neticesi mütevelli kurul doğrultusundan bir rapor hazırlanmaktadır.

SOSYAL HİZMETLER BAŞVURULARI NERELERE YAPILMAKTADIR ? 

Devletin kira yardımları ödemede zorlanan şahıslar doğrultusundan araştırılmaya devam ediyor. Devlet doğrultusundan uygulanan kira yardımları amacıyla iki ayrı kategori üzerinden müracaatları alıyor. Bunlardan ilki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğrultusundan uygulanan kentsel dönüşüm kira yardımı ödemesi olarak öne çıkıyor. Fakat, söz hususu rakam yalnızca evini kentsel dönüşüme sunarak yenileme gerçekleştirmek isteyen şahıslara ödeniyor. Yani evin kentsel dönüşüm kapsamında yıkılması koşulu aranıyor. Bu kira yardımı ödemeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğrultusundan hesaplara aylık olarak derli toplu olarak gerçekleştiriliyor.

Bir başka kira yardımı ise gereksinim sahiplerine ödenen destek ödemesi olarak yapılıyor. Bu ödemede kiramı ödeyemiyorum diyen dar gelirli vatandaşlara devlet sosyal hizmetler üzerinden aylık kira yardım yapıyor. Söz hususu yardım amacıyla müracaatlar Kaymakamlık binasında tespit edilen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden kabul ediliyor. Fakat süreçte korana virüs nedeni ile yurttaşların telefon ile müracaat yapmaları isteniyor.

Kaynak: Takvim

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor! Ülkemiz de yaşanılan salgın hastalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir