Salı , Mayıs 28 2024
Korona Virüs Nedeni İle İşten Çıkarılanlar Kaç Lira Maaş Alacak?
Korona Virüs Nedeni İle İşten Çıkarılanlar Kaç Lira Maaş Alacak?

Korona Virüs Nedeni İle İşten Çıkarılanlar Kaç Lira Maaş Alacak?

Korona Virüs Nedeni İle İşten Çıkarılanlar Kaç Lira Maaş Alacak? Korana virüs salgını sebebi ile yaşanan ekonomik ilerlemeler pek çok bireyin bu süreçte işsiz kalmasına ya da bedava izne ayrılmak mecburiyetinde kalmasına namacıyla olmuştu. Süreçte devlet gelir kayıbı yaşayanlara kısa çalışma ödeneği üzerinden para ödemeye başlayacağını duyurdu.

Peki, kısa çalışma ödeneği nedir, işsizlik maaşı alanlar bu haktan yararlanacak mı, vatandaşa kaç lira maaş desteği ödenecek, ücretsiz izne ayrılanlar kaç TL maaş alacak?

Milyonlarca şahıs ne yazık ki korana virüs salgını ardından parasal olarak zorlanmaya başlanırken çok sayıda şahıs de bedava izin ve işten çıkarma kararları ile yüz yüze gelmişti.

Süreçte devlet işten çıkarılan ya da bedava izne çıkarılan bireylerin mağdur olmaması adına kısa çalışma ödeneğini döneme sokmuş ve müracaat şartlarını kolaylaştırmıştı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NASIL HESAPLANIR?

Kısa çalışma ödeneği ile ilgili bugün köşesinde özel bir makale yayımlayan Noyan Doğan “Kısa çalışma ödeneğinde çalışanların alacakları maaş tutarı; sigortalının son 12 aylık prime temel kazançları öneme alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ıdır. Maaş tutarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemiyor” diyerek hesaplamanın nasıl yapıldığını açıkladı.

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLAR KAÇ TL KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ MAAŞI KAÇ LİRA?

Yukarıda makalelı olan hesaplama rakamlarına göre kısa çalışma ödeneği asgari ücretli çalışanlar amacıyla hesaplara 1.762 TL yatırılacak. Çalışanlar kısa çalışma ödeneceği amacıyla müracaatte bulunmayacaklar. Süreci işverenler yürütecek ve SGK’ya açıklamada yer alır iken kısa çalışma ödeneği kısmını işaretleyecek.

EMEKLİLER KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALABİLİR Mİ?

Hayır, ne yazık ki emekli olan şahıslardan SGK işsizlik sigorta fonu kesintisi yapmadığı amacıyla bu şahıslara kısa çalışma ödeneği parası yatmayacak.

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor! Ülkemiz de yaşanılan salgın hastalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir