Pazar , Haziran 16 2024
kisa-calisma-odenegi
Kısa Çalışma Ödeneği

Kısa Çalışma Ödenekleri Erken Tarihe Alındı! Bakanlık Açıklama Yaptı

Türkiye ve dünya genelini tesiri altına alan COVID-19 salgını nedeni ile iş yerleri bir süreliğine ara vermek zorunda kalmıştı. Haliyle iş yerleri kapanınca, işçiler de bir müddet evlerinde kalmak zorundadırlar. Devlet tarafından kısa çalışma ödeneği ile evde kalmak zorunda olan vatandaşlara yardım edilmeye başlandı. İleri tarihte verileceği bilinen ücretlerin, Bakanlık tarafından yapılan açıklama ile erken tarihe çekildiği belirtildi. Kısa çalışma ödeneği nasıl alınır? Kısa çalışma ücreti nereye yatacak?

 

1 Haziran İtibariyle Kısa Çalışma Ödenekleri Dağıtılacak!

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada erkene alınan kısa çalışma ücretleri haziran ayının başında dağıtılmaya başlanacaktır. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada “Mayıs ayı ile ilişkilendirilen işsizlik ücreti ve kısa çalışma ödeneklerini ay başı itibariyle vatandaşlara iletmeye başlayacağız.

Belirtilen ödeme noktaları ile aylık ücretinizi tahsis edebileceksiniz” diye belirtti. Korona virüs hastalığı ile iradesi sarsılan ve geçim sıkıntısı çeken tüm vatandaşlar için ödenek kampanyasından faydalanma fırsatı verilecek. Mayıs ayı için yapılacak ödemeler T.C kimlik numarasının son harfine göre belirtilen günlerde teslim edilecektir. Ödemelerin erkene alınması ile dar gelirli ailelerin eline ücretler hızlıca ulaşacaktır.

Pandemi hastalığının alınan tedbirler ile gerçekleştirilen bu kısa süreli iş yerinden uzaklık ile ilgili açıklamalarda yakında gelecektir. Ancak şuan verilen kısa süreli çalışma ödeneği mağduriyet olmaması adına Türk vatandaşlarının hepsini kapsayacak şekilde dağıtılacaktır. Kalabalık ortamlar ve evden dışarı çıkma alışkanlıklarını biraz daha minimum seviyeye indirileceğine inanılıyor.

kısa-calisma-odenegi-cizelgesi

Kısa Çalışma Ödeneği Nereden Alınıyor?

Ödenek için büyük koşullara veya şartlara gerek yoktur. Sosyal Koruma Kalkanı içerisinde bulunan yasa kapsamı ile tüm herkes faydalanabiliyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bütün herkes e devlet üzerinden giriş yaparak sonucunu sorgulayabilir. T.C. kimlik numaralarına göre ödenek sırası oluşturulmuştur. Kimliğinin son hanesi 0 ile başlayanlar 8’e kadar gittiği her gün  boyunca gün sırasına göre hareket edebilecektir.

T.C kimlik numarası 0 ile bitenler 1 haziran, 2 ile biten 3 haziranda, 4 olanlara 3 haziranda, 6 olanlara 4 haziranda ve 8 olanlara 5 haziranda olacak şekilde ödemeleri yapılacaktır. PTT ve e devlet üzerinden başvuru takibi ve ücret alımını gerçekleştirebilirsiniz.

Rate this post

Hakkında

Gündeme Göz At :)

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021 yılında net banka çağrı merkezi maaşları 4000-4500 arası belirlenmiştir. Ancak …

İndirim Çadırı Nedir & Nasıl Faydalanılır 2021

İndirim Çadırı Nedir & Nasıl Faydalanılır 2021

İndirim Çadırı Güzel olanaklardan biri de indirim olanakları sunan merkezler. Buralar da gayet yüksek fiyatlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir