Pazar , Haziran 16 2024
anneye kredi maaş
anneye kredi maaş

Anne Olanlara Devletten 4 Bin 500 Lira Maaş İşte Detaylar…

Anne Olanlara Devletten Dörtbin Beşyüz Tl Hibe Peki Parayı Nasıl Alıcaklar Nereye Başvuracaklklar Detaylar Haberimizde

Anne imkan 4 bin 500 lira destek

Devlet, doğan her çocuk başına karşılıksız üç değişik destek sağlıyor.

Annelere devletin desteği sürüyor. Devlet, doğan her çocuk başına karşılıksız üç değişik destek sağlıyor. Üç çocukta destek 14 bin lirayı buluyor.

Anne Olanlara Devletten 4 Bin 500 Lira Maaş İşte Detaylar...

 

BMM’DE KABUL EDİLDİ

Meclis’te kabul edilen Torba yasayla, 15 Mayıs 2015 tarihi ve ardından doğan çocuklar amacıyla anneye doğum yardımı ödemesi yapılıyor. Buna göre; bütün annelere koşulsun olarak ilk çocuk amacıyla 300 lira, ikinci çocuk amacıyla 400 ve üçüncü çocuk amacıyla 600 lira ödeniyor. Doğum yardımı ödemeleri yalnızca Türkiye’de ikamet eden Türk vatandaşlarına değil aynı vakitte yurtdışındaki Türk vatandaşlarına da ödeniyor

NASIL VE NEREYE BAŞVURULACAK?

Yardım amacıyla müracaatlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İl Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, ilçelerde ise kaymakamlık binalarının içersindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılıyor. Yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşları müracaatlarını büyükelçilikler ve konsolosluklar aracılığı ile yapabiliyor. Memurlar ise doğum yardımı amacıyla müracaatlarını kendi kurumlarına yapmabilme imkânına sahip.

Anne Olanlara Devletten 4 Bin 500 Lira Maaş İşte Detaylar...

ÇOCUĞUN NÜFUS CÜZDANI YANINDA OLMALI

Başvuru yapar iken yeni doğan çocuğun nüfus cüzdanı yanınızda olmalı. Anne ya da baba çocuğun TC kimlik numarasıyla isterse Aile Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden de müracaat yapabilir.

VERGİSİZ, KESİNTİSİZ

Doğum yardımı 15 Mayıs 2015 tarihi ve ardından doğan çocuklar amacıyla yapılıyor. Doğum yardımı canlı doğan her çocuk amacıyla ‘bir defaya mahsus’ ödeniyor. Doğum yardımları, anne sağsa annenin hesabına, değilse babası ya da çocuğun bakımını üstlenen yakınının hesabına yatırılıyor. Doğum yardımından vergi alınmıyor ve kesinti yapılmıyor. Hem de doğum yardımına haciz de uygulanamıyor. Doğum yardımı ve süt parası amacıyla ‘144’ ve ‘183’ no’lu telefon numaralarını bedava arayabilirsiniz. iş göremezlik ödeneği Kadına sağlanan haklar doğum ve süt parası ile de sınırlı değil.

16 HAFTA İZİN

Sosyal emniyet kapsamında bayanlara ‘geçici iş göremezlik ödeneği de (rapor parası)’ veriliyor. Bu ödenek bireyin işlevini gerçekleştirmesine engel bir hastalık, kaza ya da hamilelik gibi bir hal meydana çıktığında bu vakit amacıyla belirli oranda gelir emniyeti sağlıyor. Doğumdan evvelce 8 hafta (çoğul gebelikte 10 hafta), doğum ardından 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta ya da 112 gün (çoğul gebelikte 18 hafta) izin veriliyor. Ödeme PTT ve Ziraat Bankası’ndan yapılacak.

Kadın, hekim raporuyla doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Bu halde 5 haftalık izni, doğum ardından iznine eklenir.

4099 LİRA İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ

Doğum ardından 13 hafta izin kullanır. Bu haldeki bayanlar, izin vakitı amacıyla geçici iş göremezlik ödeneği alır. Geçici iş göremezlik ödeneği amacıyla doğumdan evvelceki bir sene içersinde en az ’90 gün sigorta primi’ ödenmiş olmalı. Asgari ücretle çalışırken hamilelik ve doğum nedeniyle bu sene 16 hafta izin kullanan sigortalı bayan 4099 lira iş göremezlik ödeneği alacak. Ödemeler PTT ve Ziraat Bankası vasıtasıyla yapılıyor. Bütün ödemeleri alan anneye ilk çocukta en az toplam 4521 lira ödenecek. 3 çocuğu olanın alacağı destek 14 bin liraya ulaşıyor.

2 AY İÇİNDE

15 Mayıs 2015’ten evvelce doğan çocuklar amacıyla doğum yardımı yok! Fakat ödeme miktarına temel çocuk sırasının tespitinde, yani doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15 Mayıs’tan evvelce doğmuş olan çocuklar da saseneıyor. Örneğin; 15 Mayıs 2015’ten evvelce iki çocuğunuz varsa ve bu sene üçüncü çocuğunuz doğarsa 300 lira değil, 600 lira doğum parası alırsınız. İstediğiniz vakit müracaat yapabilirsiniz. Doğum parasını alabilmek amacıyla bilhassa belirti edilen bir müracaat vakitı yok. Başvurudan sonra 2 ay içersinde müracaat yapan bireyin telefonuna onay mesajı geliyor. Mesaj geldikten sonra anne PTT’ye gidip parasını alıyor.

122 LİRA SÜT PARASI

Doğum yapan bayanlara ‘doğum yardımı’nın beraberinde bir ödeme daha yapılıyor. Bu ödeme ’emzirme ödeneği’ ya da ‘süt parası’ olarak da biliniyor. Doğum yardımı alabilmek, süt parası almaya engel teşkil etmiyor. İkisi de kazanılmış hak. Süt parası 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere ‘122 lira’ olarak uygulanıyor.

ŞARTLAR NELER?

Süt parası amacıyla doğum yapan bireyin kendisinin ya da eşinin SSK ya da Bağ-Kur’lu olması ve en az 120 gün prim ödemesi olması gerekiyor. Emzirme ödeneğinde vakit aşımı vakitı, hakkın doğduğu tarihten itibaren 5 sene. Süt parası amacıyla SGK il müdürlüğüne/sosyal emniyet merkezine yazılı olarak başvurmak gerekiyor. 5 sene içersinde müracaat yapılmazsa para SGK’ya kalıyor.

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021 yılında net banka çağrı merkezi maaşları 4000-4500 arası belirlenmiştir. Ancak …

İndirim Çadırı Nedir & Nasıl Faydalanılır 2021

İndirim Çadırı Nedir & Nasıl Faydalanılır 2021

İndirim Çadırı Güzel olanaklardan biri de indirim olanakları sunan merkezler. Buralar da gayet yüksek fiyatlı …

Bir Yorum

  1. Esim calismiyor engelli 3 cocuk gecim sikintisi yasiyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir