Pazartesi , Temmuz 15 2024
Araba Fiyatını Etkileyen Unsurlar
Araba Fiyatını Etkileyen Unsurlar

Araba Fiyatını Etkileyen Unsurlar

Araba Fiyatını Etkileyen Unsurlar

Araba satın alma işlemleri esnasında devreye girebilecek olan birçok kriterin olduğu söylenebilmektedir. Araba fiyatını etkileyen özellikler doğrultusunda araçların içerdiği yakıt tipi fazlasıyla dikkat çekmektedir. Aracın benzinli ya da dizel olması, araba fiyat konusunda belirgin bir fark yaratabilecek doğrultudadır. Arabaların benzinli olması durumunda fiyatlarının daha makul, dizel olması halinde ise daha pahalı olmaları söz konusu olabilmektedir. Bunun nedeni olarak da dizel araçların benzinli olan versiyonlarına göre %5 daha az yakıt tüketmesinden dolayı talep gördüğü söylenebilmektedir. Ancak bu sebep belirgin olmamalı, kişilerin araç satın alma eylemleri içerisinde ihtiyaçlarına bağlı olarak tercihte bulunmaları gerektiği de ifade edilebilmektedir.

Arabaların Tercih Edilmesinde Yakıt Tipinin Önemi

Araçların yakıt tiplerine bağlı olarak performans sağlaması, uzun ya da kısa seyahatlere bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Kişilerin yıl boyunca yapacakları yolun yanı sıra şehir içi veya şehir dışı kullanımları da araçların tercih edilmesinde yakıt tipinin belirlenmesinde önemli bir yerde bulunmaktadır. Araç fiyat hesaplama konusunda yakıt tipi de belirgin bir faktör olarak ifade edilmektedir. Araçların şehirler arası yolculuklar için kullanılması durumunda dizel araçların tercih edilmesi gerekmektedir. Öte yandan genel olarak şehir içi seyahatler için ise benzinli araçlar daha uygun olarak görülebilmektedir. Araçların büyük olması halinde dizel, küçük olmaları durumunda da benzinli versiyonlarının seçilmesi de artı sağlayabilecektir.

 

Araba Fiyatını Etkileyen Unsurlar

Araç Satın Alma Sürecinde Mesafenin Yeri

Bir yıl boyunca kat edilecek mesafe ile beraber, araçların ebatları da en az yakıt tipi kadar dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında varlık gösterebilmektedir. Araç fiyat kıyaslama işlemleri kadar bu noktaların da baz alındığı görülebilen bir durum olarak tabir edilmektedir. Bunun yanında araç içerisinde var olan vites biçimi de araçların fiyatlarını belirginleştiren noktalar arasında yer almaktadır. Otomatik vites barındıran araçların, düz vitesli olanlara göre daha pahalı oldukları görülebiliyor. Ancak genel olarak şehir içi seyahat işlemlerinde bulunanların otomatik vitesli araçları tercih ettikleri de söylenebiliyor. Rahat kullanılmasından ve sürekli olarak dur kalk işlemlerinde zorlanmamak adına talepleri bu yönde ortaya konulabiliyor.

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

ikinci-el-arac-fiyatlari-ne-zaman-dusecek

İkinci el araç fiyatları ne zaman düşecek? Araç fiyatlarında düşüş tarihi verildi

İkinci el araç almak için yeni kredi fırsatları duyurulmuştu. Şartları karşılayan bütün vatandaşlara taşık kredisi …

tesla cybertruck fiyatı

Tesla CyberTruck Fiyatı

Başlıklar 1 Tesla CyberTruck Fiyatı1.1 Dış İskelet1.2 Tesla Zırh Camı1.3 ADAPTIVE HAVA SÜSPANSİYONU1.4 PERFORMANS VE …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir