Perşembe , Temmuz 18 2024
Berat Albayrak: Duyan Kulağına İnanamadı.. Özel Bankalara..

Berat Albayrak: Duyan Kulağına İnanamadı.. Özel Bankalara..

Berat Albayrak: Duyan Kulağına İnanamadı.. Özel Bankalar.., Bakan Albayrak’ın corona virüse karşı özel bankaların mesuliyet almadığı uyarısının ardından, özel bankalar ile alakalı şikâyet yağdığı meydana çıktı. Vatandaşlar özel bankalarda kefil, gerekçesiz ret ve komisyon problemu yaşıyor. 5 kredi müracaatının 1’i karşılanıyor, onun da yarısı veriliyor.

Corona virüs salgınının ekonomik etkileriyle mücadele sürecinde kamu bankalarının açıkladığı destek paketlerine karşılık özel bankaların yeteri kadar mesuliyet almadığı konusu, başta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak olmak üzere sıkça dile getiriliyor.

Berat Albayrak: Duyan Kulağına İnanamadı.. Özel Bankalara..

Süreç içerisinde kamu bankalarının ek kredi hacimleri büyürken, özel bankaların kredi hacimleri küçüldü. Bu dönemde özel bankaların 5 kredi müracaatının 1’ini karşıladığı, onda da başvurunun yarısı kadar kredi verildiği meydana çıktı.

Özel bankaların kredi politikası yüzünden mağdur olan şirket ve bireysel müşterilerin başlıca şikâyetlerini ise kefil problemu, gerekçesiz kredi reddi ve komisyonların geri alınamaması oluşturdu.

Berat Albayrak: Duyan Kulağına İnanamadı.. Özel Bankalara..

Eli boş dönüyorlar

Corona virüsle mücadele kapsamında kamu bankaları yapılandırma ve destek paketlerini döneme sokarken, geri ödemesiz kredi paketleri de uygulamaya konuldu. Kamu bankalarınca yüz binlerce bireyin müracaatı alınırken, özel bankaların süreçteki tavrı ise eleştirilere namacıyla oldu.

Son olarak Bakan Albayrak, “Vatandaşlarımızın özel bankalarla hayat sürdürdükleri sıkıntıları biliyoruz. Bu dönemde mevduatını bozdurana, kredisini yapılandırmak isteyene fahiş maliyetler çıkarıldığını duyuyoruz. Bu konunun titizlikle üstüne gideceğiz” dedi. İş dünyasından da benzer eleştiriler yapılırken, özel bankaların elini daha çok taşın altına koyması istekleri yinelendi.

Özel bankalara gerçekleştirdikleri başvurulardan eli boş dönen şirket ve bireysel müşteriler de, salgın sürecindeki mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla şikâyette bulunmaya başladılar.

Berat Albayrak: Duyan Kulağına İnanamadı.. Özel Bankalara..

KEFİL SIKINTISI VE GEREKÇESİZ RET VAR

Sektör kaynaklarının verilen bilgiye göre bankacılıkla alakalı kurumlara iletilen birtakım şikâyetler şöyle:“Salgın çıkınca bankadan aldığımız teminat mektubundan aynı gün içerisinde vazgeçmek istedik.

İnşaat taahhüt işi yapan şirketimizin işi durdu. Banka 10 bin TL’lik teminat mektubu komisyonunu hâlâ iade etmedi. – Libya’ya kâğıt ihracatımız iptal oldu. Fakat alakalı banka şubesi akreditif komisyonunu iade etmiyor. 5 bin dolar akreditif komisyonunun iadesi amacıyla yardımlarınızı rica ederiz.

Berat Albayrak: Duyan Kulağına İnanamadı.. Özel Bankalara..

Ayrımcılık iddiası

– Banka başvurumu almadan kefil ve rehin istiyor. Şube belki kendisine göre yol izliyor. – 50 bin TL kredi amacıyla başvurdum, 1 hafta sonra kredim onaylandı, ‘gelin alın’ dendi. Fakat şubeye gidince emekli harici memur kefil istendi. – Benden gerekmediği durumda kefil, ipotek, tapu gibi belgeler istendi. Müşteriler arasında ayrımcılık yapılıyor.

– Kredim 5 gün sonra onaylandı ama para yatmadı. Şubeye çağrı edildim, 2 memur kefil istediler. Bankaya gitmek amacıyla evden çıkmak mecburiyetinde kaldım. 2 kefilim de var ama ben bu ortamda kimi, nasıl, hangi banka şubesine sürükleyeyim?

Berat Albayrak: Duyan Kulağına İnanamadı.. Özel Bankalara..
Telefona çıkmıyor

– 15 senedir çalıştığım bankadan 25 bin TL ticari kredi istedim. Kredi talebim 5 gün sonra hiçbir gerekçe göstermeden reddedildi. Daha sonra 15 bin TL’lik ticari kredili mevduat hesabımın da banka yönünden kapatıldığını öğrendim.

– Kredi başvurum 15 gündür sonuçlanmadı. Yeni kredi müracaatı yaptığım vakit da ‘incelemesi devam eden kredi başvurunuz var’ cevabı geliyor. Bu durumda kredi notum düşerse diğer bankalardan da kredi alamazsam ne olacak?

– Banka şubesi erteleme talebimize ‘Daha evvelce erteleme yapmışsınız’ cevabı verdi. Fakat erteleme talebimizi yazılı almadı. Kendilerinden yazılı ret yazısı istedik, vermediler.

– Otel işletmecisiyim. İşlerimiz iyiyken müşteri temsilcisi A. Bey her ay yeni kredi teklifleriyle kapımıza gelirdi. Şimdi telefona çıkmıyor. Şubeye gittiğimde ise kredi başvurumu bile almadan beni gönderdi. Bu devresi atlatmak amacıyla krediye ihtiyacım var, keşke kamu bankalarıyla çalışsaymışız.”

Berat Albayrak: Duyan Kulağına İnanamadı.. Özel Bankalara..

5 başvurunun 1’i olumlu!

13 Nisan itibarıyla geriye dönük 10 gün içerisinde kamu bankalarının açtığı ek kredi hacmi 27.5 milyar lira artarken, özel bankaların kredi hacmi ise 5 milyar TL düşüş gösterdi.

1 Ocak Ayı 2020’den bu yana ise kamu bankalarının açtığı kredi hacmi 114.6 milyar TL’ye ulaşırken, özel bankalar 59.8 milyar TL’de kaldı. Edinilen bilgiye göre, ortalama olarak özel bankalar 5 kredi müracaatının 1’ini karşılıyor, bu 1 başvurunun da yarısı kadar kredi veriliyor.

Bankacılık faaliyetlerinden şikâyetçi olan vatandaş ve şirketler, konuyla alakalı BDDK’ya ulaşabiliyor, problem bankaya BDDK yönünden da iletiliyor, kurum daha sonra konuyu takip ediyor.

Kaynak: Milliyet

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor! Ülkemiz de yaşanılan salgın hastalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir