Pazar , Haziran 23 2024
EBA Nedir? EBA Ne İşe Yarar? EBA Hakkında Bilinmesi Gerekenler
EBA Nedir? EBA Ne İşe Yarar? EBA Hakkında Bilinmesi Gerekenler

EBA Nedir? EBA Ne İşe Yarar? EBA Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2019 yılı sonunda Çin’de ortaya çıkan korona virüs, kısa süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına altı. 11 Mart itibari ülkemizde de görülen bu salgına karşı ilk önlem olarak ilköğretim, ortaöğretim ve lise öğretimine ara verilmesine karar alındı. Öğrencilerin eğitimlerinden geri kalmamaları için uzaktan eğitim modeline geçildiğini belirten Millî Eğitim Bakanlığı, salgın bitene kadar derslerin EBA üzerinden işleneceğini belirtti.

EBA Nedir?

EBA Nedir?
EBA Nedir?

Korona virüs vakalarının Türkiye’de yaygınlaşması ile beraber ilk önlem olarak Türkiye’de eğitim ve öğretime ara verildi. İlk olarak 1 haftalık tatil verilen eğitim ve öğretim daha sonrasında uzaktan eğitim kapsamına dahil edildi. Milli eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen EBA, online olarak uzaktan eğitim verilmesinde aracı olarak kullanılacak. Her sınıf için konu anlatımı ve ders videolarının yer aldığı bu platform, öğrencilerin eğitimlerine kaldıkları yerden devam etmelerine olanak sağlamakta. EBA platformuna hem internet üzerinden hem de frekans ayarlanması durumunda TRT kanalları üzerinden oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

EBA sistemi üzerinden derslere devam edileceğini öğrenen birçok öğrenci EBA’ya nasıl kayıt yapılır? EBA üzerinden hangi dersler dinlenir, EBA kimler içindir, EBA ne işe yarar gibi soruların yanıtlarını internet üzerinden aramaktadır. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) anlamına gelen bu teknoloji Türkiye’nin gelecekteki yeni eğitim sistemini bizlere göstermektedir. Birçok kişi EBA sisteminin korona virüs sonrasında geliştirildiğini düşünmektedir. Oysa; geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen Fatih Projesinin uygulamalı eğitim sistemlerinden birisi de EBA idi. Öğrencilerin ders içeriklerine online olarak ulaşabilmeleri için geliştirilen bu sistem, öğretmen, öğrenci ve veli erişimine açık durumdadır.

EBA İle Uzaktan Eğitim Ne Zaman Başlayacak?

Korona salgını sonrasında eğitim ve öğretime ilk olarak 1 haftalık ara verildi. Akabinde eğiti ve öğretimin 23 Mart gibi EBA üzerinden başlayacağı duyuruldu. Online olarak derslerine canlı yayınlar üzerinden takip edecek olan öğrenciler, bu konuda asla mağdur edilmeyecek. Online olarak eğitimlere internet sitesi üzerinden izleyebileceğiniz gibi televizyonlarınız üzerinden TRT aracılığıyla da derslere katılım sağlanacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA üzerinden yapılacak canlı yayın derslerin 20 dakika kadar süreceğini belirtti.

EBA’ya Nasıl Kayıt Olunur?

EBA’ya Nasıl Kayıt Olunur?
EBA’ya Nasıl Kayıt Olunur?

EBA internet adresine girdiğinizde resimde gösterdiğimiz alanda olduğu gibi bir “EBA Hesabı Oluştur” bölümü göreceksiniz. Burada öğretmen, öğrenci ya da veli seçeneklerinden kayıt işlemini yürütebilirsiniz. Öğretmen ve veliler T.C. kimlik numaraları üzerinden kayır işlemini oldukça kolay yaparken öğrenciler E-Okul verileri ile oldukça rahat bir şekilde EBA kayıtlarını tamamlayabilirler. Veliler aynı zamanda E-Devlet bilgileri ile öğretmenler ise MEBBİS bilgilerini kullanarak kayıt işlemlerini tamamlayabilirler.

EBA Nasıl Kullanılır?

Türkiye’nin yeni eğitim modeli olan EBA, başta öğretmenler olmak üzere öğrenci ve velileri bir arada bulunduracak. Anlık olarak paylaşılan canlı yayın videolarına katılım gösterebileceğiniz gibi ders kayıtlarına daha sonradan ulaşabilir, soru ve kendi materyallerinizi de yükleyebilirsiniz. Öğretmenler canlı yayın ve ders videoları yüklerken öğrenciler paylaşılan tüm içerikleri izleyebilirler. Veliler ise çocuklarının derslere katılım yapıp yapmadıklarını gözlemleyebilirler.

Öğrenciler İçin EBA’da Neler Var?

Öğrenciler İçin EBA’da Neler Var?
Öğrenciler İçin EBA’da Neler Var?

EBA sistemine kayıt olan öğrenciler, profillerine girdiklerinde Eğitim Programları ve Dersler adı altında 2 genel kategori görecekler. Bu kategoriler içerisinde Kütüphane, Gruplar, Dersler, Sınavlar, Üyelik gibi bölümlerin yer aldığını görebilirsiniz. İnternet bağlantısı olan her yerde EBA’ya erişebilir, derslere katılım sağlayarak eski videoları izleyebilirsiniz. Bununla beraber öğretmenlere soru sorabilir, kütüphanede yer alan dosyalara erişim sağlayabilirsiniz.

 

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor! Ülkemiz de yaşanılan salgın hastalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir