Pazartesi , Haziran 17 2024
Resesyon nedir? Resesyon’un Ekonomiye Etkisi Nedir?
Resesyon nedir? Resesyon’un Ekonomiye Etkisi Nedir?

Resesyon Nedir? Resesyon’un Ekonomiye Etkisi Nedir?

Korona Virüs tüm dünyada hayatı resmen durma noktasına getirmiştir. Çin’de ortaya çıkan bu salgın kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Çin salgını kontrol altına almış olsa da salgın Avrupa’da büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Şu an İtalya, İspanya ve Fransa tarihinin en büyük sorunu ile mücadele etmek durumunda kalmıştır. Amerika ilk etapta bu salgının kendisini etkilemeyeceğini düşünse de Korona maalesef Amerika kıtasında da büyük kayıplar meydana getirmiştir. Başta ekonominin çökmesine neden olan bu salgın, Bank of Amerika’nın Resesyon ilan etmesine neden olmuştur. Bu konudaki haberlerin yaygınlaşması ile beraber birçok kişi sosyal medya üzerinden Resesyon Nedir araştırması yapmaktadır.

Resesyon Nedir?

Resesyon nedir? Resesyon’un Ekonomiye Etkisi Nedir?
Resesyon nedir? Resesyon’un Ekonomiye Etkisi Nedir?

Bank Of Amerika’nın ilanı sonrasında gündeme gelen Resesyon bir anda gündem konusu haline gelmiştir. Ekonomide küçülme, daralma anlamına gelen Resesyon, ABD bankalarının son zamanlarda büyük zorluklar yaşadığını göstermektedir. Ekonomi genelinde birkaç aylık durgunluk anlamına gelen Resesyon ekonominin ülke genelinde genel olarak düşüklük gösterdiğini belirtir. Nüfus artış hızına göre ekonominin ters oranda düşmesi, bankaların bu karar almalarına neden olmaktadır. Resesyon Nedir sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt ise kişi başına düşen gayri milli hasılanın yerinde sayıyor olmasıdır.

Resesyon mecbur olunmadığı sürece alınmayacak bir karardır. Karar alınan ülkenin zor şartlar geçirdiğini gösteren bu karar, başta istihdam olmak üzere endüstriyel üretim, perakende ve toptan ticaret, reel gelir gibi konularda sorunlar yaşamaktadır. Resesyon kararının alınması için bir ülkede son iki çeyrekte olumsuz büyüme gerçekleşmesi gerekmektedir. Hiçbir şeye bakılmasa da kişi başına düşen gayri safi milli hasılaya bakarak ülkelerde meydana gelen ekonomik krizleri görüntüleyebilirsiniz. Ekonomik araştırma şirketleri, ülkelerde meydana gelen değişimleri doğrulamaktadır. Amerika dışarıya çok fazla belirtmese de korona virüs vakalarından oldukça fazla etkilendiği görülmüştür.

Resesyon’un Ekonomiye Etkileri

Resesyon nedir? Resesyon’un Ekonomiye Etkisi Nedir?
Resesyon nedir? Resesyon’un Ekonomiye Etkisi Nedir?

Gelişmiş ülkelerde Resesyon görülme ihtimali oldukça düşüktür. 1960 ile 2007 yılları arasında yapılan araştırmalara göre dünya üzerindeki 21 gelişmiş ülkenin toplamda 122 kez resesyon kararı aldığı görülmüştür. Resesyon kararının ülke ekonomisine olan etkileri;

  • Kişi başına düşen milli gelirde düşüş
  • Ekonomik büyüme hızının nüfusa göre eksi ivmeye doğru hareket eder
  • Ekonomik faaliyetlerin her alanda duraksama ve gerileme yaşamasına neden olur.
  • Üretim faaliyetleri düşen işletmeler, ülkenin ekonomik olarak çıkmaza girmelerine neden olur.
  • Gelişmiş ülkeler dışında gelişmekte olan ülkeler ya da 3. Sınıf ülkelerde meydana gelen resesyon kararı, ülkede ekonomik çöküş meydana geldiğini göstermektedir. Gelişmiş ülkeler bu durumu atlatabilirken gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkeler bu durumu oldukça zor atlatmaktadır.
Resesyon nedir? Resesyon’un Ekonomiye Etkisi Nedir?
Resesyon nedir? Resesyon’un Ekonomiye Etkisi Nedir?

Resesyon genel olarak özel harcama giderlerinin düşürülmesi, kamu harcamalarının planlanması, kamu harcamalarının düşürülmesi başta olmak üzere onlarca önlem paketi ile düzeltilebilmektedir. Ancak Amerika’da meydana gelen Bank of Amerika resesyon işlemi tamamen korona virüs kaynaklıdır. Yaklaşık 3 aydır baş gösteren bu salgın sağlık harcamalarının oldukça fazla artmasına neden olmuştur. Bununla beraber Çin’in tüm dünyanın ihtiyaç duyduğu hammaddeyi gönderememesi küresel ölçekte krizlerin yaşanmasına neden olmuştur. Amerika’da global birçok şirket üretimlerini durdurmuş, çalışanlar süresiz izne çıkarılmıştır. Bu süreç tamamlanana kadar Amerikan hükümeti tüm vatandaşlarına ihtiyaçlarını karşılayacağını belirtmesi, büyük bir ekonominin buraya ayrılmasına neden oldu.

Korona Virüs salgınının kısa sürede bitmesi bu resesyon kararının da bozulmasına neden olacaktır. Eğer salgın olayı yıl sonuna kadar devam ederse başta Amerika olmak üzere birçok ülkenin batmasına neden olacaktır.

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Hayvancılık Kredisi 2021

Hayvancılık Kredisi 2021

Hayvancılık Kredisi Hayvancılık kredisi hayvansal üretimde faaliyet gösteren üreticilere sunulan kredi türüdür. Küçükbaş büyükbaş hayvanlarla …

yabanci-ulke-vatandaslari-konut-alirken-875bin-tl-ortalama-ucret-oduyorlar

Yabancı ülke vatandaşları konut alırken 875 bin TL ortalama ücret ödüyorlar

Türkiye vatandaşlarına ve yabancılara satışı gerçekleşen konut fiyatları için son analizlerinde bulunan veriler açıkladı. Türk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir