Cumartesi , Nisan 20 2024
İşsiz, Çalışmayan Kişilere Müjdeli Haber! Yıl Sonuna Kadar Ücretsiz!

İşsiz, Çalışmayan Kişilere Müjdeli Haber! Yıl Sonuna Kadar Ücretsiz!

Ekonominin zorlu bir dönemeçten geçtiği şu zamanlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan vatandaşlara soluk aldıracak bir karar geldi. Prim borcu olanlar bile 2020 sene sonuna kadar sağlık hizmetlerinden bedava olarak yararlanabilecekler.

O KARARIN DETAYLARI

SOSYAL Emniyet Kurumuna 60 günden çok borcu olan Bağ-Kur‘lular ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini ödemeyen ya da borcu biriken vatandaşlar, hastanelerden sağlık hizmeti alamıyor.

Sabah’tan Faruk Erdem’in yazısına göre fakat bu yurttaşların mağduriyetlerini giderebilmek amacıyla Başkan Recep Tayyip Erdoğan imzalı bir karar yayımlandı.

Karara göre, Genel Sağlık Sigortası ve 4/B (Bağ-Kur) sigortalısı olup sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Türk vatandaşları ve bunların bakmakla yükümlü bulunduğu şahıslar, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile üniversite hastanelerinde yasenean sağlık hizmetlerinden 31 Aralık 2019 tarihine kadar bedava olarak yararlanma fırsatı 2020 senesi sonuna kadar uzatıldı.

GSS uygulamasına göre emekli olmayan, rastgele bir işte çalışmayan, işsizlik maaşı almayan ve bunların bakmakla yükümlü bulunduğu şahıslardan olmayan yurttaşların prim ödemesi gerekiyor.

Hiçbir emniyeti olmayan muhtaç kimselerin primi ise devlet doğrultusundan karşılanıyor. Bu primler de uygulanan değişiklikle tek ödemeye düşürülürek, brüt asgari ücretin yüzde 3’ü yapıldı. 2019 amacıyla bu tutar 76 lira 75 kuruş olarak belirlenmişti.

İLAÇLARINI ALABİLECEKLER

Bu tutarı ödemediği amacıyla borcu birikenler ise sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Çoğunluğu esnaflardan meydana gelen Bağ-Kur’lular detaylı nedenlerle prim ödemelerini 60 gün geciktirdiklerinde hastane hizmeti alamıyorlar. Dolayısıyla çocuk ve eşleri de bu mağduriyeti yaşıyor. Cumhurbaşkanlığı kararı hem GSS hem de Bağ-Kur borçlularını rahatlatmış oldu. Böylece bu kapsamda olan vatandaşlar, sene sonuna kadar hastanelerden yararlanacaklar tedavilerini yaptırıp ilaçlarını alabilecekler.

TESTE GİR PARA ÖDEME

Genel SağlıkSigortası primi genel olarak çalışmayan ya da emekli olmayan vatandaşlara çıkıyor. Bu yurttaşların gelirleri düşük ise devlet döneme giriyor ve primleri karşılıyor. Kaymakamlıklara giderek gelir testi yaptıranların evlerine giren gelir, birey başına brüt asgari ücretin üçte birinden az ise prim ödenmiyor.

HERKESE ÇALIŞMA ŞARTI BULUNMUYOR

Vatandaşların bir yakını sigortalı ise çalışma koşulu olmadan onun haklarından yararlanma imkânı bulunuyor. Sigortalının haklarından şu şahıslar yararlanabiliyor:

– Sigortalının eşi.
– 18 yaşını doldurmamış çocukları.
– Yaş sınırı lisede okuyorsa 20, üniversitede okuyorsa 25’e kadar çıkıyor. Eğer çocuk malûl ise yaş koşulu bulunmuyor.
– Sigortalının bakmakla yükümlü bulunduğu anne ve babası.

Karar ardından vatandaşlar sosyal medya hesapları vasıtasıyla kararı çok yerinde bulduklarını bildiren mesajlar yayınladılar.

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor! Ülkemiz de yaşanılan salgın hastalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir