Cuma , Haziran 21 2024
Korona Virüs Nedeni İle İşten Çıkarılanlar Kaç Lira Maaş Alacak?
Korona Virüs Nedeni İle İşten Çıkarılanlar Kaç Lira Maaş Alacak?

Kredi borç ödemeleri, kredi kartı borç ödemeleri ertelendi mi? Hangi bankalar borçları ödemesini erteledi?

Kredi borç ödemeleri, kredi kartı borç ödemeleri ertelendi mi? Hangi bankalar borçları ödemesini erteledi? 12 Nisan Haberin Devamı…

Kredi ödemelerikredi kartı borçları ertelendi mi? Milyonlarca vatandaş kredi ödemeleri ya da kredi kartı borçları ile ilgili bilgi alabilmek istiyor. Corona virüs salgını nedeniyle kötü büyülenen ekonomi vatandaşları da olumsuz etkiledi. Kredi ödemesi ya da kredi kartı borcu olan vatandaşlar bankalardan ileriki haberleri dört gözle bekliyor. Son dakika haberlerine göre birtakım bankalar borçları erteledi. Peki Hangi bankalar borçları erteledi, ödemeler ne vakit başlar 2020?

Kredi borç ödemeleri, kredi kartı borç ödemeleri ertelendi mi? Hangi bankalar borçları ödemesini erteledi?

Son günlerde gündemden düşmeyen corona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirler arasında her gün yenisi ekleniyor. Borcu olan vatandaşları yakından ilgilendiren kredi ödemeleri ertelendi mi, kredi kartı borçları ertelendi mi soruları yoğun ilgi görmeye başladı. İşte mevzuya temas merak edilenler ve son dakika açıklamaları…

KREDİ KARTI BORÇLARI VE KREDİ ÖDEMELERİ ERTELENDİ Mİ?

200 BİN KİŞİNİN BORCU ERTELENDİ

Son dakika haberlere göre, VakıfBank Genel Müdürü Üstünsalih yaptığı son dakika açıklamasında, “Şu ana kadar hem bireysel hem ticari 65 bin müşterimizin 305 milyon liralık kredi kartı borçlarını erteledik. KOBİ, ticari ve kurumsal ölçekte 19 bin müşterimizin 14,5 milyar lira tutarındaki kredisini öteledik” dedi. Üstünsalih, “200 bin bireysel müşterimizin 11 milyar liralık kredi, kredi kartı taksitlerini erteledik.” ifadelerini kullandı.

Kredi borç ödemeleri, kredi kartı borç ödemeleri ertelendi mi? Hangi bankalar borçları ödemesini erteledi?

KREDİ KARTI FAİZLERİ DÜŞTÜ

Son dakika haberlere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kredi kartlarındaki azami faiz oranlarında indirime gidildiğini duyurdu.

Son dakika haberine göre kredi kartı kullananları ilgilendiren mühim ilerleme Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın almış bulunduğu karara göre, kredi kartlarında azami faiz seviyesi düşürüldü.

Buna göre;

Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz seviyesi yüzde 1,25, (önceki yüzde 1.40)

Yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz seviyesi yüzde 1,00 (önceki yüzde 1.12)

Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz seviyesi yüzde 1,55 (önceki yüzde 1.70)

Yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz seviyesi yüzde 1,30 (önceki yüzde 1.42) oldu.

Karar 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Kredi borç ödemeleri, kredi kartı borç ödemeleri ertelendi mi? Hangi bankalar borçları ödemesini erteledi?

HALKBANK

31 Mart tarihine kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşterilerin bu devreye dair ödemelerini erteleyebilecekler.
Banka bugün Türkiye’deki finansal istikrarın korunması, işletmelerin desteklenmesi, istihdamın muhafaza edilmesi ve hane ekonomilerinin devamlılığının sağlanması amacıyla alınan ‘Finansal İstikrar Kalkanı’ kapsamındaki tedbirleri açıkladı.

Esnaf ve sanatkarların bu bankaya olan kredi borçları, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemeleri 3 ay süre ile ve faizsiz olarak ertelenecek.

Halkbank’tan oluşturulan açıklamada,”Nakit akışı bozulduğu amacıyla ödeme bozukluğu yaşam sürdüren banka müşterilerine 6 aya kadar ödemesiz devrele kredilerini ideal vadeli oluşturulandırma imkânı sunulacak. Ödemesiz devre, turizm gibi devresel etkinliği olan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek” ifadelerine yer verildi.

Kredi borç ödemeleri, kredi kartı borç ödemeleri ertelendi mi? Hangi bankalar borçları ödemesini erteledi?

ZİRAAT BANKASI

31 Mart 2020 tarihinde ödenmesi gereken devre sonu taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin istekleri üstüne söz hususu ödemeler ötelenecek.

TÜRKİYE İŞ BANKASI

Müşterilerin 30 Nisan’a kadar gereksinim duyması durumunda anapara/faiz/taksit ödemelerinin ek bir şart aranmaksızın 30 Haziran’a kadar ötelenmesine imkân verilecek.

QNB FİNANSBANK

QNB Finansbank’tan kredi kullanan bireysel ve tüzel müşteriler, ödeme bozukluğu çekmeleri durumunda bankaya müracaat ederek kredi anapara, faiz ve komisyon ödemelerini 3 ay erteleyebilecek.

DENİZBANK

DenizBank, 30 Nisan’a kadar anapara, faiz ve taksit ödemelerinde 3 aya kadar öteleme kararı aldığını duyurdu.

VAKIFBANK

Vakıfbank, firmaların 30 Haziran’a kadarki bütün kredi taksitleri ve ödemeleri hususu ile ilgili esneklik sağlanacağını, işletmelere 3 aylık maaş gideri kadar uzun vadeli kredi kullandırılacağını belirtti.

ŞEKERBANK

Sağlık pazarında ücretli olarak çalışanların; sahip olunan bireysel kredi ve kredi kartı borçları talep etmeleri durumunda Haziran ayına kadar ötelenecek.

TEB

Kredi kullanan bireysel ve tüzel müşteriler, yaşanan salgın nedeniyle ödeme bozukluğu çekmeleri durumunda müracaatte bulunarak, 30 Nisan’a kadar olan anapara ve faiz ödemelerini aynı şartlarla 3 ay erteleyebilecek.

ALBARAKA

Albaraka: Tüm bireysel ve ticari müşterileri talep etmeleri durumunda, 30 Nisan 2020 tarihine kadar olan finansman taksit ödemeleri haziran ayına ötelenecek.

ALTERNATİF BANK

Alternatif Bank: Tüzel ve bireysel müşterilerinin talep etmeleri durumunda 30 Nisan’a kadar olan kredi ana para, faiz ve taksit ödemelerini sahip olunan şartlarla 30 Haziran’a kadar öteleyecek. 30 Nisan tarihine kadar internet ve mobil bankacılık üzerinden EFT ve havale işlemleri bedava sunulacak.

Kaynak: Milliyet

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor! Ülkemiz de yaşanılan salgın hastalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir