Salı , Mayıs 28 2024
Çimento Fiyatları

Çimento Fiyatları

Bu yazımızda 2020 senesine ait çimento fiyatları listesini toptan ve perakende satışlar amacıyla ayrı ayrı sizler amacıyla derledik. En çok kullanılmakta olan gri ve beyaz portland çimento fiyatı ve 42.5 – 32.5 çimento fiyatlarını 1 kg, 3 kg, 5 kg ve 50 kg (yani 1 torba çimento fiyatı) olarak ayrı ayrı gruplandırarak siz kıymetli takipçilerimizin bilgisine sunuyoruz.

Çimento Fiyatları

Burada şu konusu belirtmekte yarar var ki, çimento fiyatları illere göre çok küçük farklılıklar gösterse bile birbirine yakın bir civarda seyrettiği amacıyla ortalama olarak hesap ettik. (Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Diyarbakır, Kayseri vb. aşağı yukarıyaya fiyatlar aynıdır) Piyasadan topladığımız fiyat listesini şimdi gelin hep beraber inceleyelim.

 Perakende Çimento Fiyatları (Mayıs 2024) (KDV Hariç)

Gri Çimento Fiyatları
1 Kg Gri Çimento (42,5) 3,50 TL
3 Kg Gri Çimento (42,5) 8,50 TL
5 Kg Gri Çimento (42,5) 13,00 TL
50 Kg (1 Torba) Gri Çimento (42,5) 28,00 TL
Beyaz Çimento Fiyatları
1 Kg Beyaz Çimento (42,5) 5,00 TL
3 Kg Beyaz Çimento (42,5) 12,50 TL
5 Kg Beyaz Çimento (42,5) 17,50 TL
50 Kg (1 Torba) Beyaz Çimento (42,5) 60,00 TL

*** Perakende alışverişlerde genellikle nakliyenin fiyata dahil olmadığını göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Dolayısıyla belirtilen perakende fiyatlar Nakliye ve KDV hariç fiyatlardır.

Toptan Çimento Fiyatları (Mayıs 2024) (KDV Hariç)

Gri Çimento Fiyatları
1 Kg Gri Çimento (42,5) 2,50 TL
3 Kg Gri Çimento (42,5) 5,50 TL
5 Kg Gri Çimento (42,5) 8,00 TL
50 Kg (1 Torba) Gri Çimento (42,5) 18,00 TL
Beyaz Çimento Fiyatları
1 Kg Beyaz Çimento (42,5) 3,50 TL
3 Kg Beyaz Çimento (42,5) 7,50 TL
5 Kg Beyaz Çimento (42,5) 11,00 TL
50 Kg (1 Torba) Beyaz Çimento (42,5) 44,00 TL

*** Toptan fiyatlarda firmalar perakende fiyatlar üzerinden ortalama %40’a varan iskontolar sağlayabilmekteler. Bunun yanında yine toptan alımlara özel belirtilen fiyatlara genellikle Nakliye dahil edilebilmektedir. Dolayısıyla belirtilen toptan fiyatlar Nakliye dahil, KDV Hariç fiyatlardır.

Önemli Not: Yukarda belirti edilen fiyatlar, pazarda tespit edilen ve orta niteliğe sahip bir markanın fiyatlarını yansıtmaktadır. Bu markayı seçme nedenimiz ise, pazarda sık sık satılması ve ortalama bir fiyat değerine sahip olmasıdır. Bu fiyatlar, pazar ile alakalı aşağı yukarıyaya bilgi edinmenizi sağlamak hedefi taşımakla beraber net fiyatları firmalardan öneri isteme yolu ile edinebileceğinizi sizlere hatırlatırız.

1 kg, 3 kg ve 5 kg çimentonun poşetler halindeki toptan ve perekende satış fiyatları
1 kg, 3 kg ve 5 kg çimentonun poşetler halindeki toptan ve perekende satış fiyatları
Çimento Fiyatları
50 kg yani 1 torba çimentonun toptan ve perakende satış fiyatları

Çimento Nedir?

Kalker taşı ve kil maddelerinin belirli oranlarda karışımıyla elde edilen; ince ve toz durumunda tespit edilen; hava ve su ile ilişkiye geçmesi durumunda tepkiye uğrayarak sertleşen bağlayıcı özellikli inşaat malzemesine çimento denir.

Çimentonun Tarihçesi

İlk olarak 1820’li senelerde Joseph Aspdin isimli İngiliz doğrulusunda İngilterenin Leeds kentinde üretilmiştir. Aspdin, kalker ve kil maddeleri karışımını pişirerek sonrasında da öğüterek ilk çimento örneğini imal etmiştir. Elde edilen çimento örneği katılaştığında natural Portland taşına benzediği amacıyla Portland Çimentosu adı verilmiştir. (Portland, Leeds kentine yakın bir adanın ismidir)

Çimento Çeşitleri

Dünya çapında imal edilen çimentoların %90’ını Portland Çimentosu oluşturmaktadır. Ülkemizde imal edilen ve Türk Standartlarına tabi olan 5 çimento katagorisi: CEM I, CEM II, CEM III, CEM IV ve CEM V katagorisi bulunmaktadır.
CEM I katagorisina: Portland Çimentosu girmektedir.
CEM II katagorisina: Portland Curuflu Çimento, Portlan Silis Dumanlı Çimento, Portland Puzolanlı Çimento, Portlan Uçucu Küllü Çimento, Portland Pişmiş şistli Çimento ve Portland Kompoze Çimento girmektedir.
CEM III katagorisina: Yüksek Fırın Cüruflu Çimentolar girmektedir.
CEM IV ve CEM V sınıflarına ise: Puzolanik Çimento girmektedir.

Beyaz ve Gri Çimento Farkı

Beyaz çimentonun gri çimentodan bir grup üstün özellikleri bulunmaktadır. Buna göre diyebiliriz ki, beyaz çimento gri çimentoya göre; – daha süratli priz alır – dayanımı daha yüksektir – yüzeyi pürüzsüzdür – dekoratif imalatlara rengi ve yapısı bundan dolayı daha uyumludur.

Beyaz Çimentonun Kullanım Alanları

Yapıştırma ve derz dolgu malzemelerinin imalatında
Mimari ve dekoratif beton imalatlarında
Cephe kaplamalarında sarfedilen beton malzeme imalatlarında
Prekast elemanların üretiminde
Bordür, çiçeklik, beton ızgaralarda, kilit taşlarında, heykellerde ve sanatsal üretimlerde sık sık kullanılmaktadır.

Yazımızda sizlere (Mayıs 2024) senesi Çimento Fiyatları ile alakalı pazar araştırmalarımız neticesi edindiğimiz verileri kısa bir şekilde sunmaya çalıştık. Umarız, Toptan ve parakende 1 Torba çimento fiyatı ile alakalı yeterli bulguyu verebilmişizdir. Sizleri başka yararlı yazılarımızı da okumaya çağrı ediyoruz.

Önemli Not: Sitemizde rastgele bir ürün satışı yapılmamaktadır. Sitemiz kullanıcılarının yorum yapma hakları bulunmaktadır. Yorum alanında oluşturulan yorumların içeriği yorum sahibini ilgilendirir. Sitemiz bu hususta mesuliyet kabul etmemektedir. Yapılan yorumlarda yorum sahibinin ip numaraları kayıt altına alınmaktadır ve resmi olarak istendiğinde alakalı kamu kurumlarına bildirilecektir. Bunun yanısıra yorum alanında satış ilanı veren yorum sahiplerinin sitemizle rastgele bir bağı bulunmamakla beraber bu şahıslarla ticari temasta bulunup bulunmamak tamamiyle kişileri bağlar. Yaşanacak parasal ve manevi kayıplar konusu ile alakalı sitemiz mesuliyet kabul etmemekte ve sizi dikkatli olma konusu ile alakalı uyarmaktadır.

5/5 - (1 vote)

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

yabanci-ulke-vatandaslari-konut-alirken-875bin-tl-ortalama-ucret-oduyorlar

Yabancı ülke vatandaşları konut alırken 875 bin TL ortalama ücret ödüyorlar

Türkiye vatandaşlarına ve yabancılara satışı gerçekleşen konut fiyatları için son analizlerinde bulunan veriler açıkladı. Türk …

Evi Kötü, Eski Durumda Olana 25 Bin TL Tadilat Desteği!

Evi Kötü, Eski Durumda Olana 25 Bin TL Tadilat Desteği!

Evi Kötü, Eski Durumda Olana 25 Bin TL Tadilat Desteği! Devlet doğrultusundan yüzlerce değişik sosyal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir