Pazar , Haziran 23 2024
Devleten Çocuk Başına 600 TL Yardım! Başvuran Herkes Alabiliyor!
Devleten Çocuk Başına 600 TL Yardım! Başvuran Herkes Alabiliyor!

Devleten Çocuk Başına 600 TL Yardım! Başvuran Herkes Alabiliyor!

Devleten Çocuk Başına 600 TL Yardım! Başvuran Herkes Alabiliyor! 300 TL ile 600 TL devletten çocuk başına yardımı anne ve babalar yönünden internette araştırılıyor. Doğum parası kredisi ailelerin çocuk sahibi olmaları sonrası parasal yüklerini biraz olsun azaltmak adına devlet yönünden uygulanan bir ödeme olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışan annelerin doğum yapmaları onların zorunlu olarak izne ayrılmaları halini meydana çıkarmaktadır.

300 TL ile 600 TL devletten çocuk başına yardımı! Yakın tarihte çocuk sahibi olacak olan aileler doğum parası ödemesinin ne kadar olduğunu merak ediyorlar. Peki doğum parası ödemesi ne kadardır? İnternet üstünde “2020 yılında doğum parası müracaat şartları nelerdir?” sorusu aratılıyor.İşte problemin cevabı ve doğum parası ile alakalı bütün bilinmesi gerekenler… Doğum parasının alınabilmesi amacıyla evvelcelikli olarak birtakım koşulların sağlanıyor olması gerekmektedir. Bu koşullar alttaki kısımda sıralanmıştır. Doğum parasını alacak olan annenin işinde aktif olarak çalışması gerekmektedir.

Doğum Parası Nedir?

Doğum parası ailelerin çocuk sahibi olmaları sonrası parasal yüklerini biraz olsun azaltmak adına devlet yönünden uygulanan bir ödeme olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çalışan annelerin doğum yapmaları onların zorunlu olarak izne ayrılmaları halini meydana çıkarmaktadır. Bu devre içerisinde de SGK doğum yapan annelere doğum parası vermektedir. Doğum parası doğan çocuk sayısına göre değişiklık göstermektedir.

Doğum Parası Başvuru Koşulları Doğum parasının alınabilmesi amacıyla evvelcelikli olarak birtakım koşulların sağlanıyor olması gerekmektedir. Bu koşullar alttaki kısımda sıralanmıştır.Doğum parasını alacak olan annenin işinde aktif olarak çalışması gerekmektedir. İşten çıkışını vermeden evvelce doğum raporu alındığı tarihe kadar çalışıyor gözükmesi gerekmektedir.

Annelerin doğum izni boyunca kendi işi ya da diğer işte çalışmıyor olması gerekmektedir. Doğum izni raporu yazıldığı tarihten sonra bireyin çalıştığının anlaşılması durumunda müracaat iptal edilir ve maaş verilmez.

Doğum parası müracaatsunda bulunacak olanların doğumu yapmış olmaları ve doğan çocuğun kimliğinin çıkartılmış olması gerekmektedir. Düşük yapan kadınlar bu maaştan yararlanamazlar. Bebek ölü doğsa bile şahıslar maaşlarını alabilmektedirler.

SSK’lı olmayan şahıslar ödenekten yararlanamamaktadırlar. Aynı halde eşlerin SSK’lı olmaları da yararlanmak amacıyla yeterli olmamaktadır. Annenin SSK’lı olması gerekmektedir.

Doğum Parası İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Doğum parası alınabilmesi amacıyla ilk olarak doğan bebeğin kimlik kartının çıkarılması gerekmektedir. Kişilerin SSK’lı olup olmadıkları da sistemde görünmektedir. Bebeklerin kimlik kartları ile Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne gidilmesi gerekmektedir. Burada uygulanan müracaatlar değerlendirildikten sonra doğum parasının alınıp alınmayacağı şahıslara bildirilmektedir. Diğer yandan müracaatlar e-Devlet sistemi üstünden de basitçe yapılabilmektedir.

Aynı vakitte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri ve kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üstünden de müracaat yapılabilmektedir.

Doğum Parası Ne Kadar Verilir?

2020 yılında doğum paraları doğan çocuk sayısına göre değişik olarak verilmektedir. Vatandaşların doğum yapmaları sonrası işlerinde çalışamadıklarından ötürü iş göremezlik ödeneği de verilmektedir. Bu ödenek 2020 yılında 7324 TL olarak belirlenmiştir. Hem de doğum yardımı ve emzirme parası da verilmektedir.

Doğum yardımı 300 TL ve emzirme parası da 200 TL kredisi olarak verilir. Bu bağlamda şahıslara toplamda 7824 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum Yardımı İçin Ödenen Para Miktarı Ne Kadar?

Mevzuat gereği yalnızca 15 Mayıs 2015 ve sonrası canlı doğan bebekler amacıyla doğacak ilk çocukta 300 Türk Lirası, ikinci çocuk doğumunda 400 Türk Lirası, üçüncü ve daha çok çocuğun doğumunda 600 Türk Lirası doğum yardımı kredi parası ödenecektir.

Yapılacak ödemelerde 15 Mayıs 2015 evvel doğan çocuklarda (birinci çocuk ya da ikinci çocuk gibi) hesaba katılarak ödenecektir.Başvuru değerlendirilip kabul edildikten sonra doğum parası sağ olan annenin adı-soyadına PTT üstünden yatırılır. Bu parayı anne dışında kimse çekemez.

Paranın yatırma vakti ise onaylanan müracaatnun Doğum Yardım Sistemi’ne girilen aydaki son haftada PTT’den çekilebiliyor. Bakanlığın Doğum Yardım Sistemi’ne bilgiler, üçer aylık periyotlarla girilmektedir.İkiz Çocuk Yardım Parası Doğum yardımına Türk vatandaşları ve mavi kart sahibi olan herkes başvurabiliyor.

Yardımı almaya hak kazanan vatandaşlar daha eskiden SMS yolu ile bilgilendiriliyor. Yardımlardan annelerin yanı sıra babalar da faydalanabiliyor.

Başvuru Nasıl Yapılır?

İkiz çocuklara çoğum yardımı alabilmek amacıyla müracaat yapacak olan ailelerin nüfus cüzdanları (kimlik kartları) ve doğum belgesiyle beraber varolduğu İl’deki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.Söz hususu müracaatnun kurum yönünden sağlanacak dilekçe formunun doldurulmasıyla yapılmasından sonra paranın bireyin adına anlaşmalı bankalara ya da PTT şubelerine yatırılmasından sonra alakalı şubeden kimlik kartı (nüfus cüzdanı) ile ödemelerini alınabiliyor. Kaynak: Devletten çocuk başına 300 TL ile 600 TL yardım ! Başvuran herkes parasını alıyor

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor! Ülkemiz de yaşanılan salgın hastalık …

4 Yorum

  1. Yardım

  2. 4 kızım var 2si orta okul 1 ilk okul 1 5 yaşında aldığımız para yetismiyo lütfen banada yardım edin

  3. Evim kira işsizim maddi durum sıkıntısı yaşıyorum üç tane çocuğum var dört aydan beri kiramı veremiyorum

  4. 5 tane çocuğum var bende çocuk parası istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir