Pazartesi , Haziran 17 2024
601 sağlık çalışanı koronavirüse yakalandı

601 sağlık çalışanı koronavirüse yakalandı

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüste son halle alakalı açıklama yaptı. Bakan Koca, “Son 24 saatte oluşturulan test adedi 14 bin 396. Günümüz olay adedi 2148. Bugün hayatını kaybeden vatandaşlarımızın adedi 63” dedi. Bakan Koca ilaveten il il olay miktarını ilk kez açıkladı. Koca ilaveten, “601 sağlık çalışanı koronavirüse yakalandı” ifadelerini kullandı. Koca, denetimlerin de artırılacağını duyurdu.

601 sağlık çalışanı koronavirüse yakalandı

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüste son halle alakalı açıklama yaptı.

Dünya insanının ekran başından izlediği haberler eskiye benzemiyor. Dünyanın her ülkesi bu savaşta ayrı bir cephe. Karşımızda devamlı hareket durumunda olan, koyduğumuz sınırlarda zayıf noktaları tehdit eden bir düşman var. İnsanlık buna ilk kez şahit oluyor. Dayanışma şimdi izolasyonla gerçekleşiyor. Araya uzaklık koymak bizi kuvvetli kılıyor.

Temas, uzaklık ve izolasyon. Bu üç sözcük hayati önemde. Eğer esas kural uygulanmazsa başka tedbirler bizi koruyamaz. Tehdit herkes amacıyla ortak. Davranış ortak olmalıdır.

Başaracağımızdan bir an bile kuşku duymuyorum. Bir yönüyle bu bir halk sağlığı savaşıdır. Hedefimiz bu muhabereden en az can kaybıyla çıkmak, virüsü en erken denetim altına almaktır.

Şehirlerde hareketlilik ne kadar azalırsa o kadar süratli galip geliriz.

601 sağlık çalışanı koronavirüse yakalandı

 

SON 24 SAATTE 63 CAN KAYBI

Son 24 saatte oluşturulan test adedi 14 bin 396. Günümüz olay adedi 2148. Bugün hayatını kaybeden vatandaşlarımızın adedi 63.

Virüs çok süratli bulaşıyor. Başka hastalıklarda görmediğimiz bir süratte yayılıyor. İzolasyon ve hareketsizliğin son derece mühim olduğunun altını yine çizmek istiyorum.

Her hastaya test yapılması gibi hatalı bir algı var. Günlük test kapasitemiz 15 bini buldu. Şu an 71 merkezde çalışılıyor. 89 merkeze çıkmak üzere önümüzdeki birkaç gün amacıyla plan yapıldı.

Çin’den 400 bin adet geldi, elimizde ilaveten bir milyon kit var. Biz hem merkez sayılarımızı artırıyoruz hem de çalışabilecek tüm merkezlere izin veriyoruz.

601 sağlık çalışanı koronavirüse yakalandı

 

Geçen hafta 10 binlere gelebileceğimizi ifade etmiştim, şimdi 15 bin olduk. Haftaya 20-25 bine çıkacağımızı kolaylıkla söyleyebiliyorum. Biz sahayı çok iyi taramak istiyoruz. Test adedi her geride bıraktığımız gün daha çok artacak. Pozitif olay adedi da çok artacak. Önemli olan hayatını kaybeden vatandaşımızın miktarını minimumda tutmak.

Hastalık kuşkusi olanlara yapılması değil de herkese bu testin yapılması ilaveten kendisinin negatif olduğunu düşünebilir, rahat davrandığı amacıyla çoğu şahsa bulaşabilir. Hastalık bulgusu olan şahıslara bu test yapılmalı ve herkes önümüzdeki devresi pozitifmiş gibi geçirmeli.

Sayılarımız artıyor ama olaylarımız amacıyladeki ölüm seviyesi şu anda 1,58. Birçok ülkeden aşağı durumdayız, daha aşağıya düşürmek bizim amacıyla son derece mühim. Çünkü düşük olan ülkelerde de bu sayının giderek arttığını biliyoruz.

601 sağlık çalışanı koronavirüse yakalandı

İŞTE İL İL VAKA SAYISI

Dün itibariyle tüm illerimizde bundan sonra bu virüsün olduğunu biliyoruz. O amaçla açıklamakta bir sakınca olmadığını düşünüyoruz.

İstanbul’da 8 bin 852, İzmir’de 853, Ankara’da 712, Konya’da 584, Kocaeli’de 410 olay var.

Vefat edenlerin yüzde 80’i 60 yaş üstü ve süreğen hastalığı olanlar.

Koronavirüs nedeniyle İstanbul’da 117, İzmir’de 18, Kocaeli’de 8, Ankara ve Konya’da 7 şahıs hayatını kaybetti.

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Hayvancılık Kredisi 2021

Hayvancılık Kredisi 2021

Hayvancılık Kredisi Hayvancılık kredisi hayvansal üretimde faaliyet gösteren üreticilere sunulan kredi türüdür. Küçükbaş büyükbaş hayvanlarla …

yabanci-ulke-vatandaslari-konut-alirken-875bin-tl-ortalama-ucret-oduyorlar

Yabancı ülke vatandaşları konut alırken 875 bin TL ortalama ücret ödüyorlar

Türkiye vatandaşlarına ve yabancılara satışı gerçekleşen konut fiyatları için son analizlerinde bulunan veriler açıkladı. Türk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir