Perşembe , Mayıs 30 2024
Ev Kirası Ödeyemeyenler İçin Dikkat! Tarih Belli Oldu!
Ev Kirası Ödeyemeyenler İçin Dikkat! Tarih Belli Oldu!

Ev Kirası Ödeyemeyenler İçin Dikkat! Tarih Belli Oldu!

Ev Kirası Ödeyemeyenler İçin Dikkat! Tarih Belli Oldu!

Son bilgilere göre, korona virüsü salgınının oluşturduğu sorunlu proses nedeniyle konut kirasını ödeyemeyen kiracıya icra daireleri kapalı bulunduğu amacıyla 30 Nisan’a kadar prosedür yapılamayacak. Mücbir sebep nedeniyle kira artışı da yok.

Corona virüsünün yayılması nedeniyle işyerlerini kapamak mecburiyetinde kalan esnafa hükümet yönünden uygulanan ‘3 ay kira ertelemesi‘ düzenlemesinin sonrası şimdi de konut kiracıları gündeme geldi. Hukukçular 30 Nisan’a kadar icra takipleri durduğu ve acil işler dışında mahkemeler prosedür yapmadığı amacıyla ev kirasını ödeyemeyene prosedür yapılamayacağını belirtiyor.

Ev Kirası Ödeyemeyenler İçin Dikkat! Tarih Belli Oldu!

ARTIŞ YAPMAK ZORUNDA DEĞİL

Bu arada sorunlu vakitci umursamayıp bu zor zamanlarda kiraya zam yapan ev sahipleri de var. Peki ev kiracıları bu halde zammı kabul etmeli mi? Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, şu şekilde konuştu:

Konut Kiracının ödemesi gereken bedeli salgın nedeniyle ödeyemediğini kanıt etmesi lazım olur ve bu salgın devresi etkisini sürdürdüğü vakit amacıyla uyarlama talep edebilir. Bu devre amacıyla uyarlama davası açacak bir kiracı, ihtarını gönderip kirasını eski bedelden ödeyerek, sonra davasını açıp uyarlama talep edebilir. Mücbir sebep nedeniyle artış gerçekleştirmek mecburiyetinde değil.”

Sözleşme Hukuku Eksperi Doç. Dr. Umut YeniOcak ise, “İcra takipleri 30 Nisan’a kadar ertelendi. Acil işler dışında mahkemeler de prosedür yapmadığı amacıyla ev kirasını ödeyemeyene prosedür yapılamayacak” diyor. Fakat mücbir vakit sonucunda bu proseste ödenmeyen kiralar amacıyla geriye dönük olarak prosedür yapılıp prosedüriş kira borcunu ödemeyen kiracının ise tahliye edilebileceği ikazında bulunuyor.

Ev Kirası Ödeyemeyenler İçin Dikkat! Tarih Belli Oldu!

UCUZ DAİREYE HAKLI FESİHLE GEÇİLEBİLİR

Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Aziz Koçal ise şu şekilde konuştu:

“Sadece kira geliriyle geçinen ev sahipleri var. Kiraya veren de kira ödeyen de sorunlu. Geliri asgari ücret altında olan vatandaşa kesinlikle kira yardımı yapılmalı. Kira artışı devresi gelen kiracılar, ev sahiplerine yazılı olarak artış yapamayacaklarını ya da kira ödeyemeyeceklerini, pandemi atlattıktan sonra kirayı 6-10 aylık kiraya paylaştırmalarını talep edebilirler. Kiracı daha ideala bir ev bulursa sözleşmeyi haklı feshedip ideal olan daireye geçebilir.”

Ev Kirası Ödeyemeyenler İçin Dikkat! Tarih Belli Oldu!

BİRİKEN KİRA SÜREÇ SONUNDA ÖDENİR

Avukat Mehmet Aslan ise kiraların corona virüsü nedeniyle ödenmeyeceğini düşünmenin hatalı bulunduğunu söyledi. Fakat uygulanan yasa değişiklıklari ışığında örnek olarak şahıs Covid-19 tedbirleri sebebiyle işvereni yönünden mecburi izne çıkarılmışsa ya da kötüleşen ekonomik ortamda işvereni işten çıkarma yoluna gitmişse, bireyin mücbir sebep halinin sona ereceği tarihe kadar kira ödemesini askıya alabileceğini dile getiren Aslan, “Mücbir sebebin sona ermesi akabinde biriken kira ödemelerini yapması gerekiyor” dedi. Aslan, pandeminin devam ettiği devre zam devresi olarak kararlaştırılmışsa kiracının zam yapmayabileceğini, tahliye riskine karşı uyarlama davası açması gerekliliğini kaydetti.

İŞYERİ İÇİN İKİ FARKLI KORUMA

Hukukçulara göre işyerleri amacıyla uygulanan özel düzenlemede, konutlara nazaran iki değişik koruma getirildi. Buna göre ödenemeyen işyeri kiraları amacıyla bilinen zamanın 30 Haziran’a kadar devam etmesinin yanı sıra, bu tarihten sonra da, bu proseste ödenmeyen kiralar amacıyla geriye dönük prosedür yapılıp kiracılar tahliye edilemeyecek.

Kaynak: Sabah

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

yabanci-ulke-vatandaslari-konut-alirken-875bin-tl-ortalama-ucret-oduyorlar

Yabancı ülke vatandaşları konut alırken 875 bin TL ortalama ücret ödüyorlar

Türkiye vatandaşlarına ve yabancılara satışı gerçekleşen konut fiyatları için son analizlerinde bulunan veriler açıkladı. Türk …

Evi Kötü, Eski Durumda Olana 25 Bin TL Tadilat Desteği!

Evi Kötü, Eski Durumda Olana 25 Bin TL Tadilat Desteği!

Evi Kötü, Eski Durumda Olana 25 Bin TL Tadilat Desteği! Devlet doğrultusundan yüzlerce değişik sosyal …

Bir Yorum

  1. Ben hala hiç bir destek görmedim beni eşim berber ve 1aydır dükkanı kapalı 3çocuğum var yardımlarınızı bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir