Cuma , Şubat 23 2024
iskur-issizlik-maasi
İŞKUR 2300 TL İşsizlik Maaşı

İşsizlik Maaşı 2300 TL Destek – İşsiz Kalan Vatandaşlara İŞKUR Yardımı Geldi!

COVID-19 sebebiyle birçok vatandaş işsiz kaldı. Virüs nedeniyle gelen tedirgin ve korkulu günlerde devlet müjdeli haberi verdi. İŞKUR işsizlik maaşı desteği ile Sigorta kapsamına giren bütün vatandaşlar başvuruda bulunabilecek. Kendi isteği ile çıkan bireyler için henüz açıklama yapılmadı. Sigortalı olan ve kendi isteği dışında işlerine ara vermek zorunda olan tüm vatandaşlar için işsizlik maaşı ödeneği verilecektir. Ancak belirtilen kurallar ve şartlar uygunluğunda başvurular kabul edilecektir. İŞKUR 2300 TL maaş başvurusu nasıl yapılır. Başvuru şartları nelerdir? İşsizlik maaşı nereden alınır? İşsizlik maaşı hesaplama?

 

Korona virüs sebebiyle tehdit azalana kadar işlerine ara veren vatandaşlara müjdeli haber verildi. İŞKUR tarafından verilecek olan işsizlik maaşı, zorunlu veya istek üzerine kapatılan iş yeri çalışanlarının yüzünü güldürdü.

İş arayanların da aynı sorundan dert yandığı bilinmekteydi. Onlarda maaş desteğinden faydalanabilecektir. Sigorta kapsamında bulunan işsizler için başvuru onaylanması ardından, son 3 yıl içerisinde işlenmiş süreleri alacakları maaşa etki eder.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Desteğinin Süresi Nedir?

Sigortalı olarak çalışan işçiler, kendi rızaları veya kurallara aykırı davranması sonucunda bu ödenekten yararlanamaz. Ancak mecburi izin ve pandemi virüsü sebebiyle izne ayrılanlar işsizlik maaşlarını alabilecekler. Aşağıda ki çizelgede belirtilen her şey sadece sigortalı çalışanlar için geçerlidir.

 

1080 Gün vade karşılığında – 300 Gün prim ödemesi yapılır.

900 Gün vade karşılığında – 240 Gün prim ödemesi yapılır.

600 Gün vade karşılığında – 180 Gün prim ödemesi yapılır.

issizler-2300-tl-issizlik-maasi

İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları Nedir?

Ödenekten faydalanmak için işsiz kalmadan 120 gün önce sigortalı çalıştığınız kanıtlanmalı ve bildirilmelidir. İşçinin, çıkarılmasının ardından 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR binasına veya online İŞKUR e-şube adresini ziyaret etmelidir. İstenen bilgiler görevlilere iletilmelidir. Sigorta kapsamında bulunan işçi kendi isteği veya yaptığı hatalı davranışlar neticesinde işten çıkarılmaması gerekir. Disiplinsizlik, düşük performans veya ahlak kurallarının aksine davranış sergilememesi gerekir.

İşsizlik Maaşı Ücretleri Nedir?

Başvurunuzun onaylanması durumunda alacağınız işsizlik maaşı tutarı günlük kazancınızın %40 ortalama brüt değerlerine denk gelir. Alacağınız tutar ise asgari ücretin %80 kısmından oluşmaktadır.

 

İşten çıkarılmadan önce 4 ay boyunca asgari ücret ile çalışanlara: 1.168 TL

İşten çıkarılmadan önce 4 ay boyunca 3.500 TL ücret ile çalışanlara: 1.390 TL

İşten çıkarılmadan önce 4 ay boyunca 6.000 TL ücret ile çalışanlara: 2.336 TL

 

Rate this post

Hakkında

Gündeme Göz At :)

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021 yılında net banka çağrı merkezi maaşları 4000-4500 arası belirlenmiştir. Ancak …

İndirim Çadırı Nedir & Nasıl Faydalanılır 2021

İndirim Çadırı Nedir & Nasıl Faydalanılır 2021

İndirim Çadırı Güzel olanaklardan biri de indirim olanakları sunan merkezler. Buralar da gayet yüksek fiyatlı …

2 Yorum

  1. İşsizim şalısmıyorum evim kira maddi sıkıntısı yaşıyorum evim kira borcum var kocaeli gebze yavuz selim mahallesi 407 sokak no 43 D 2 0535 872 46 27

  2. 4 çoçuğum var evim kira geçine miyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir