Pazar , Haziran 16 2024
Nijerya yeni salgın
Nijerya yeni salgın

Nijerya’da Lassa ateşinden ölenlerin sayısı 176’ya çıktı

Dünya koronavirüs salgını ile mücadele eder iken Batı Afrika ülkelerinden Nijerya ‘da da Lassa salgını etkilerini sürdürüyor. Hayvandan insana geride bıraktığımız ve ölümcül olabilen Lassa ateşi salgınında hayatını kaybedenlerin adedi 176’ya yükseldi.

LASSA SALGININDA 932 VAKA, 176 ÖLÜM

Nijerya Hastalık Kontrol Merkezinden (NCDC) oluşturulan açıklamada, ülkeyi etkileri altına alan salgında Edo, Ebonyi, Ondo ve Bauchi başta olmak üzere 29 eyalette 932 olay belirleme edildiği aktarıldı. Açıklamada, salgın nedeniyle sene başından bu yana yaşamını yitirenlerin adedinin 176’ya çıktığı belirtildi. Her sene kurak devresinin yaşandığı kasım-mayıs aylarında yükselişe geride bıraktığımız Lassa ateşi salgınında 2019’da 129 şahıs ölmüştü.

 

İLK KEZ 1969 YILINDA GÖRÜLDÜ

Mali, Togo, Gana, Liberya ve Sierra Leone gibi çoğu Afrika üklesinde görülen Lassa ateşine Nijerya’da ilk 1969’da ülkenin kuzeydoğusundaki Borno vilayetinde rastlanmıştı. Nijerya hükümeti, 2019’da Lassa ateşi nedeniyle ülkede “acil durum” ilan etmişti.

Fare dışkısıyla ilişki neticesi bulaşan hastalık insandan insana geçebiliyor ve ölümcül kanamalı ateşe yol açıyor. Yetkililer, halka hijyen konusu ile ilgili dikkatli olmaları, fare ve başka kemirgenlerle ilişki etmemeleri ikazında bulunuyor.

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Hayvancılık Kredisi 2021

Hayvancılık Kredisi 2021

Hayvancılık Kredisi Hayvancılık kredisi hayvansal üretimde faaliyet gösteren üreticilere sunulan kredi türüdür. Küçükbaş büyükbaş hayvanlarla …

yabanci-ulke-vatandaslari-konut-alirken-875bin-tl-ortalama-ucret-oduyorlar

Yabancı ülke vatandaşları konut alırken 875 bin TL ortalama ücret ödüyorlar

Türkiye vatandaşlarına ve yabancılara satışı gerçekleşen konut fiyatları için son analizlerinde bulunan veriler açıkladı. Türk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir