Pazartesi , Temmuz 15 2024
Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar

Düşük faizli kredi nasıl alabilirim?

İhtiyaç kredisi, konut, taşıt ya da kobi kredilerinde kolay geri ödeme avantajı sunan uygun faizli krediler nasıl alınır? İşte uygun faizli kredi alma yolları.

İhtiyaç ya da yatırımlarınızı yönetirken, finansman desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada ise devreye, bankaların konut, taşıt, kobi ya da ihtiyaç kredi çeşitleri giriyor. Kredi geri ödemesinde zorlanmamak ve nakit akışını daha sağlıklı yönetebilmek adına ise, düşük faizli kredi kullanımı oldukça önemli. Yüksek faizli kredi yükünün borç sarmalı altında zorlanmamak için, düşük faizli kredi kullandıran bankaları tercih etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse, 100 bin TL’lik, 60 ay vadeli krediyi yüzde 0,99 faiz ile alırsanız toplam 140 bin lira geri ödemeniz, yüzde 1,34 faizle kullanırsanız 157 bin lira geri ödemeniz söz konusu olur. 100 bin TL gibi bir meblağda, faiz farkı 17 bin lira bir zarara neden olabilir.

Düşük faizli kredi nasıl alabilirim?

Yüksek kredi notuna sahip olmalısınız

Bankalararası sistemde, bugüne kadar söz konusu olan kredi kullanımlarınız ve kredi kartlarınızın ödeme performansı, limitleriniz ve diğer finansal hareketleriniz kredi notunuzu belirliyor.

Bankaların kredi faiz oranları sunarken, dikkate aldığı en en önemli faktör kredi notu. Online bankacılık işlemleri üzerinden öğrenebileceğiniz, 0 ile 1900 arasında değişen kredi notunuz, düşük faizli kredi almanızı sağlayabilir. Düşük kredi notunda, bankalar size yüksek faizle dahi kredi kullandırmaz iken, yüksek kredi notuna sahip olursanız herkesten avantajlı, düşük faizli kredi alabilirsiniz.

Kredi notu nasıl yükselir?

Kredi puanınızı etkileyen birçok faktör var. Bu veriler arasında kredi kartınızın ödeme düzeni, otomatik ödeme talimatlarınızın performansı, aylık geliriniz, borç durumunuz ve kredi kullanım durumunuz yer alır. Tüm bankaların erişebildiği ve otomatik olarak güncellenen kredi notunuzu artırmak için, ilk etapta notunuzu online bankacılık sisteminden öğrenmelisiniz. Bunun ardından, kredi notunu en çok etkileyen temel faktörler olan kredi kartı ve kredi borçlarınızı düzene sokmalısınız. Aşağıdaki öneriler, kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilir:

  • Her ay ödediğiniz standart faturalarınızı (telefon, elektrik, su gibi) otomatik ödemeye bağlayabilirsiniz
  • Takibe düşen kart ya da kredi borcunuzu ödemeli, sonrasında ise düzene sokmalısınız
  • Alışverişlerinizde nakit yerine kart kullanımını artırmalısınız
  • Eğer kart ya da kredi gibi bankacılık ürününüz yoksa, puanınız sıfır olacaktır. Bu nedenle uygun limitle bir ürün alıp, birkaç ay düzenli kullanarak puanınızın oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Kredi listeleme sitelerinden teklifler alın

Türkiye’de kredi faiz oranları, son yılların en düşük düzeylerinden birine sahip. Ancak gerçekten de iyi bir faiz oranı bulmak için, birden fazla bankanın kredi teklifini incelemeniz gerekebilir. Bunun için en uygun yol, hangikredi ya da en uygun gibi kredi teklif listeleme sitelerinde, talep ettiğiniz kredi türü, vade ve kredi miktarına göre teklif almak. Zaman zaman kredilerde kampanya yapan bankalar, kredi notunuz ve diğer faktörlere göre size uygun faizli kredi sunabilir. İhtiyaç kredisi, konut ve araç kredisi ile, iş yeri kredi seçeneklerini bankaların sitelerinden ayrı ayrı sorgulamak yerine, tek bir sitede sıralamak ve uygun faizi bulmak daha hızlı çözüm olacaktır.

Düşük faizli kredi nasıl alabilirim?

Uygun faizli kredi kampanyalarını takip edin

Bankaların faiz oranları ile ilgili zaman zaman çeşitli kampanyalar devlet tarafından yapılıyor. Böyle durumları takip ederek uygun faizli kredi alabilirsiniz. Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıf Bank gibi kamu bankaları tarafından sunulan bu kampanyaları ile, ortalama faiz oranının altında konut kredisi alabilir, taşıt kredisi için kampanyadan faydalanabilirsiniz. Son dönemde açıklanan kampanyalar arasında, üç kamu bankasının kobiler için sunduğu, 36 ay vadeli ve ilk 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, yüzde 7,5 faizli kredi kampanyası yer alıyor. Bunun gibi uygun faizli kredi kampanyaları dönemsel olarak hükümet tarafından açıklanmaktadır.

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli Olamayanlara Müjde! Devlet 1500 TL aylık ödeme yapacak!

Emekli olmak vatandaşlar amacıyla 1500 TL ödeme fırsatı geliyor! Nüfus cüzdanıyla müracaat yapan bireyler amacıyla …

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor!

Hemen başvuru yapabilirsiniz! Devlet her ay 900 TL destek veriyor! Ülkemiz de yaşanılan salgın hastalık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir