Pazar , Haziran 16 2024
Yüz binlerce işçiye ikramiye müjdesi! 1848 lira ödenecek!

Yüz binlerce işçiye ikramiye müjdesi! 1848 lira ödenecek!

Yüz binlerce işçiye ikramiye müjdesi! 1848 lira ödenecek! Yüz binlerce birey bekliyordu ve ikramiye amacıyla tarih belli oldu. İkramiyeler cuma günü hesaplara yatacak. İlave tediye kuruşu kuruşuna hesaplandı. En düşük 948 en yüksek ise 1848 lira olacak. Peki kim ne kadar ek tediye alacak?

Taşeron işçilerin de içerisinde yer aldığı kamu işçisinin 13 günlük ek tediye (ikramiye) ödemesi 22 Mayıs’ta yapılacak.4/D sıksık işçi kadrosuna geride bıraktığımız taşeron işçilerin en düşük.

Yaklaşık 1 milyon 110 bin bireyi yakından ilgilendiren 2020 tediye ödemelerinin ne vakit uygulanacağına dair takvim belli oldu. Kamu işçilerini ve kadroya geride bıraktığımız taşeron işçileri yakından ilgilendiren tediye ödemesinin uygulanacağı tarihler Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile birinci tediye ödemesinin 13 günlük ilk taksiti 31 Ocak Ayı Ayı Ayı 2020’de ödenmişti. İkinci taksitin 22 Mayıs Cuma günü ödenecek.

Yüz binlerce işçiye ikramiye müjdesi! 1848 lira ödenecek!
Kamuda çalışan işçilere ve kadroya geride bıraktığımız taşeron işçilere, 1 senede 52 günlük hizmet karşılığı olarak ek ödeme yapılıyor. Ödemeler 4 eşit taksit şeklinde ve Resmi Gazete’de yayımlanan tarihlerde işçilerin hesabına yatırılıyor. Brüt ücret üzerinden 13 günlük hesaplamalarla uygulanan ödemede SGK primi, damga ve gelir vergisi kesintileri düşüldükten sonra kalan tutar yurttaşların hesabına yatırılır.

TEDİYE ÖDEMESİ NEDİR? KİMLERE VERİLİR?

Tediye sözcük olarak; ikramiye, ek ödenek ve para desteği anlamlarına gelir. Devletin her sene işçilerin hizmet karşılığı olarak, 52 günden hesaplayıp vergileri düştükten sonra işçilere yaptığı ek ödemedir.
Devlet ve devlete bağlı kurumlarda işçi statüsünde çalışan personeller bu ücretten yararlanabilir.

Yüz binlerce işçiye ikramiye müjdesi! 1848 lira ödenecek!

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanan tarihlerde, ödeme prosedürü yapılır. 2020 senesine dair tediye ödemelerinin ödeneceği tarihler ise Cumhurbaşkanı doğrultusundan 25 Ocak Ayı Ayı Ayı 2020 tarihinde, Resmi Gazete’de yayımlandı. İşte o tarihler şöyle:

31/01/2020 Kamuda çalışan işçilerin tediye ödemesinin ilk taksitinin ödenmesi
22/05/2020 Kamuda çalışan işçilerin tediye ödemesinin ikinci taksitinin ödenmesi
23/12/2020 Yer altı maden işçilerinin tediye ödemesinin bütününün ödenmesi
Kamuda çalışan ve kadroya geride bıraktığımız taşeron işçilerin tediye ödemelerinin ilk taksiti Resmi Gazete’de yayımlandığı üzere 31 Ocak Ayı Ayı Ayı 2020 tarihinde ödenmişti.

Brüt ücret üzerinden 13 günlük hesaplamalarla uygulanan ödemenin ikinci taksitinin ise 22 Mayıs 2020 tarihinde yatırılması bekleniyor. Yer altı maden işçilerinin tediye ödemelerinin tamamı ise 23 Aralık 2020 tarihinde yapılacak.

Yüz binlerce işçiye ikramiye müjdesi! 1848 lira ödenecek!

TEDİYE ÖDEMESİ NE KADAR OLACAK? HANGİ VERGİLER KESİLİYOR?

Tediye ödemesi brüt ücret üzerinden hesaplanıyor. Mevzuatta belirtilene göre; işçinin ek mesaisi, çocuk zammı, evliliği, ayni yardım ve tatil ücretleri itibara alınmıyor. Brüt maaş üzerinden kesilen vergilerden sonra ücret yatırılıyor.

SGK primine tabi bulunduğu amacıyla yüzde 15 oranında sigorta primi ve yüzde 15 gelir vergisi kesintisi yapılır. Aynı vakitte tediye ödemesinde damga vergisi kesintisi de gerçekleştirdikten sonra meydana çıkan rakam işçilerin hesabına aktarılıyor.

BELEDİYE İŞÇİLERİ TEDİYE ÖDEMESİ ALMIYOR
Belediye içeriğinde çalışan ve belediye şirketlerine geçirilen işçiler tediye ödemesinden yararlanamıyor. Ödeme yapılmamasının nedeni ise şirketlerin tediye ödemesi zorunluluğunun olmaması. Belediye işçileri de bu ödemeden yararlanmak amacıyla talepte bulunuyorlar.

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021

Banka Çağrı Merkezi Maaşları 2021 yılında net banka çağrı merkezi maaşları 4000-4500 arası belirlenmiştir. Ancak …

İndirim Çadırı Nedir & Nasıl Faydalanılır 2021

İndirim Çadırı Nedir & Nasıl Faydalanılır 2021

İndirim Çadırı Güzel olanaklardan biri de indirim olanakları sunan merkezler. Buralar da gayet yüksek fiyatlı …

Bir Yorum

  1. Yardımınıza ihtiyacım var para destek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir