Pazar , Haziran 23 2024
Pangolin Kovid-19 virüs hakkında
Pangolin Kovid-19 virüs hakkında

Pangolinlerde Kovid-19 çıktı, Yeni Virüs

SARS-CoV-2 virüsünün namacıyla bulunduğu Kovid-19 hastalığının insanlara nasıl bulaştığına dair oluşturulan çalışmada Çin’e hayvan kaçakçılığı yolu ile getirilen ve gümrük yetkililerinin el koyduğu sunda pangolinlerinde yeni koronavirüsün iki kuzeni belirleme edildi.

Pangolinlerde Kovid-19 çıktı, Yeni Virüs

Science Alert’ün haberinde, Hong Kong ve Çin’den incelemecıların yürüttüğü çalışmanın her ne kadar virüsün kaynağını net biçimde belirleme etmek yönünden yetersiz olsa da suşların (virüs türleri) benzerliği ülkedeki pangolin piyasanın ne kadar tehlikeli olma ihtimalini gösteriyor.

Pangolinlerde Kovid-19 çıktı, Yeni Virüs

Kovid-19’un Çin’in Hubey bölgesindeki bir piyasada meydana çıkmasından bu yana, yürütülen inceleme virüsün mirasını belirlemeye çalışıyordu.

Yeni koronavirüse dair yürütülen ilk çalışmalarda virüsün genomu Yunnan’daki nalburunlu yarasa kolonisinden doğmuş olabileceğine işaret ediyordu.

Pangolinlerde Kovid-19 çıktı, Yeni Virüs

Science Alert’ün aktardığına göre, piyasa salgının belirleme edilmesinden çok evvelce temizlendiği amacıyla piyasada rastgele bir yarasa türünün olup olmadığı tam olarak bilinmiyor. Nalburunlu yarasalardan değişik olarak, pangolinlerin satışta bulunduğununsa nerdeyse net bulunduğu belirtiliyor.

Daha evvelce kaçakçılığı önlemeye yönelik 2017’nin sonucunda yürütülen operasyonlarda elde 18 sunda pangolinin dondurulmuş dokuları incelendi.

Pangolinlerde Kovid-19 çıktı, Yeni Virüs

Koronavirüs RNA’sının 43 organ örneğinin 6’sında belirleme edildiği aktarıldı. Eksik dizileri okuma ve doldurma teknikleri inceleme ekibine, virüsün sunda pangolinlerindeki suşlarının genomlarının çeşitli biçimde çıkarılmasında yardımcı oldu.

Pangolinlerde Kovid-19 çıktı, Yeni Virüs

Elde edilen bilgiler her ne kadar SARS-CoV-2 virüsüyle tıpatıp uyuşmasa da, bu virüslerin birbirleriyle hayli yakın bulunduğuna işaret eden dizilerin bulunduğu belirtildi.

Pangolinlerde Kovid-19 çıktı, Yeni Virüs

2018’de yakalanan 12 pangolinden elde edilen doku örneklerinin analiziyse üç pozitif netice bulunduğunu gösteriyor. Araştırma ekibi ilaveten 2019’da yakalanan sunda pangolinlerinden de örnekleri inceledi.

Çalışmanın sonucunda hayvanlardan elde edilen koronavirüslerin genom dizilemesinin gerçekleştirilmesiyle, SARS-CoV-2 virüsüyle benzerliğin yüzde 85,5 ile 92,4 arasında değiştiği belirtildi.

Çalışmada sarfedilen ve gümrük yetkilileri doğrultusundan el konan hayvanlar, Çin’deki hayvan piyasalarında satılmak üzere getirilmişti.

14 bilim insanının yer aldığı çalışma Nature adlı bilimsel yayında 26 Mart’ta yayımlandı.

Rate this post

Hakkında Gökbörü

Gündeme Göz At :)

Hayvancılık Kredisi 2021

Hayvancılık Kredisi 2021

Hayvancılık Kredisi Hayvancılık kredisi hayvansal üretimde faaliyet gösteren üreticilere sunulan kredi türüdür. Küçükbaş büyükbaş hayvanlarla …

yabanci-ulke-vatandaslari-konut-alirken-875bin-tl-ortalama-ucret-oduyorlar

Yabancı ülke vatandaşları konut alırken 875 bin TL ortalama ücret ödüyorlar

Türkiye vatandaşlarına ve yabancılara satışı gerçekleşen konut fiyatları için son analizlerinde bulunan veriler açıkladı. Türk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir